В окупованому Криму зростає кількість вироків судів за ухиляння від армії, – правозахисник

Фото UATV

У Криму, на окупованій українській території, Росія продовжує вже 8-му призовну кампанію. До цього на півострові у війська РФ призвали близько 12 тисяч осіб. Водночас окупаційна влада заявляє, що призвуть тільки охочих служити. Однак факти свідчать про інше, а кількість вироків судів за ухилення зростає.

“Це пряме порушення Женевської конвенції. Оголошувати призов на окупованій території країною-окупантом – військовий злочин, – прокоментував ситуацію журналістам UATV правозахисник Олександр Сєдов. – Російська Федерація, розглядаючи Крим як свою територію, застосовує до неї ті ж правила, які діють на всій решті території, ігноруючи при цьому норми міжнародного гуманітарного права. Темпи призову нарощуються. Якщо спочатку, в 2015 році, це було близько 400 осіб, то призов 2018 року нараховуватиме близько 2800 осіб”. На думку правозахисника, така тенденція до збільшення буде зберігатися й надалі.

Найвірніший і найпростіший спосіб уникнути отримання повістки, за словами експерта, це просто не отримувати паспорт РФ, оскільки влада примушує тих, хто вже має паспорт громадянина Росії. Однак цей варіант потрібно передбачати заздалегідь, а не під час призовної кампанії. За словами Олександра Сєдова, щодня у кримських судах розглядається від 5 до 10 справ через відсутність документів, які дозволяють, з точки зору РФ, перебувати на її території. Кожна третя справа завершується депортацією. В основному це жителі Криму, які прописані в інших регіонах України. Їх виганяють нібито за перевищення терміну перебування на півострові. Хоча люди там жили давно, ще до окупації.

“Другий момент: не ставати на облік – або із самого початку, або знятися з нього у зв’язку зі зміною місця проживання, – розповів гість студії. – Людину в такому випадку зобов’язані зняти з обліку. Її вже ніхто призивати не буде. Але це проблема для тих, хто офіційно працевлаштований. Від людини вимагають довідку з військкомату. У разі, якщо військова комісія ухвалить рішення про те, що людина придатна до служби – потрібно подавати в суд. Позови можуть тривати в декількох інстанціях до кінця призовної кампанії. І тоді в рамках наявної кампанії людину не призвуть. Але це теж досить проблематично. Ще один варіант – іти на альтернативну цивільну службу. Мінус тільки в тому, що будеш служити два роки “.

Телеверсію інтерв’ю з Олександром Сєдовим дивіться у програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV 18 жовтня о 19.00.

Наталія ЛЕВЧЕНКО, UATV

Прямий ефір