Скрін з відео
З горіхом у місцевих жителів села Червона Діброва Глибоцького району Чернівецької області пов’язані дуже позитивні асоціації. Його висаджують майже у кожному дворі і знаходять різноманітне застосування як плодам, так і листю. Існують навіть народні прикмети, пов’язані з горіхом.
“Посади на щастя горіх, щоб сини виросли мужніми. Садять горіхи тому, що це добре для здоров’я, корисно – і масло горіхове, і просто горіхи на святвечір з пшеницею. Дуже любимо горіхи мелені. Також дерева укріплюють землю. У нас дуже сильні зсуви. Я не хочу, щоб дорога зсунулась”, – розповідає мешканка села Червона Діброва Валентина Карімова.
Саме цей продукт вирішив вирощувати наш герой, у минулому будівельник, а тепер власник горіхової плантації в Чернівецькій області Сафрон Петрович Фарфуляк.
“Наші поля в основному знаходяться в селі Червона Діброва Глибоцького району. Тут ми їх орендуємо – приблизно близько ста гектарів. Заняття сільським господарством на сьогоднішній день, можна сказати, продовження справи наших дідів. Десь на початку минулого століття наші діди виїхали в Канаду заробити гроші, щоб купити ці поля”, – згадує Сафрон Фарфуляк.
Сільським господарством фермер почав займатися 10 років тому, як тільки вийшов на пенсію. До цього він все життя пропрацював за фахом – мостобудівником.
“У мене батьки в селі жили. І я приїхав сюди, подивився на лісогоспівські поля навколо і вирішив привести їх до ладу. Посадили сади – 30 га яблуні, 30 га смородини. Уже чотири роки, як зайнялися саджанцями горіха. Практично у мене агронома немає – я сам і агроном, і директор господарства. Зараз на горіховому господарстві у нас є головний технолог, який пропрацював в Голландії, Чехії та має великий досвід. На сьогоднішній день він керує технологією вирощування горіха”, – говорить фермер.
Горіхи Сафрона Петровича найбільш адаптовані до українських умов, адже вирощують їх на гірській території, де температура повітря на кілька градусів нижча, ніж в обласному центрі.
Потенціал становить 20 тисяч саджанців на рік, територія розсадження близько 10-ти гектарів. Особлива гордість фермера – це, звичайно, власна лабораторія, де проводитиметься прищеплення горіхів. На території України вона унікальна. Ціна щепленого саджанця горіха досягає 12 євро.
“Наша станція забезпечує посадковим матеріалом господарства-розплідники Черкаської, Житомирської, Миколаївської областей. Наші сорти характеризуються цінними господарськими показниками. Вихід ядра у них від 46 до 53 відсотків. Це дуже високий показник”, – розповідає селекціонер Наталія Гаврилець.
Зараз на плантації Сафрона Фарфуляка вирощують 14 сортів горіха, які реалізують на продаж, а в планах – розширення і вихід на експорт.
Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.