Звірства армії РФ в Україні — збирання доказів триває, злочини не мають терміну давності (ВІДЕО)

Катівня російських окупантів на Харківщині. Фото: khar.gp.gov.ua

Встановлено особи п’ятьох українських дітей, які стали жертвами сексуального насильства з боку російських військовослужбовців. Вік жертв — від 4 до 16 років, повідомили у Генеральній прокуратурі України. У відомстві уточнили, що таких злочинів справді значно більше. Фахівці продовжують роботу. На деокупованих територіях не припиняються пошуки та ексгумація тіл мирних жителів, убитих російськими військовими, повідомляє FREEДОМ.

Російські військові брали в полон активісток, родичок українських військовослужбовців, держслужбовців, вчителів та інших мирних жителів. Свідчення жінок, яким вдалося вибратися із тимчасово окупованих РФ населених пунктів, документують правозахисники.

“Їх просто спіймали і вони сиділи в камерах без жодних умов. Були камери, які були призначені для 2-3 осіб, там утримували 10 жінок, іноді навіть 40. Ми знаємо, що багатьох жінок голили наголо, особливо тих, яких переправляли на територію РФ. Іншим просто не дозволяли ходити до душу, розчісувати волосся. Їм не надавалася будь-яка медична допомога”, — розповіла журналістка Медійної ініціативи з прав людини Марія Клімік.

Тисячі фактів полону, тортур та вбивств мирного населення російськими військовими фіксує Генпрокуратура України. Правозахисники стверджують, кожен кейс буде розглянуто та інкриміновано окремо. Проте дедалі частіше доводиться говорити саме про геноцид українців — армія РФ знущається та вбиває людей саме за національною ознакою.

“Офіс Генерального прокурора вже відкрив, якщо я не помиляюся, понад 35 тисяч кримінальних проваджень. Зрозуміло, що це величезна кількість проваджень, і навіть найефективніша Генеральна прокуратура у світі під час війни не може ефективно розслідувати кожне з цих 35 тисяч. На жаль, ми не можемо спертися лише на Міжнародний кримінальний суд, бо він зі своєю політикою обмежується лише розслідуванням кількох обраних кейсів”, — коментує голова правління Центру громадянських свобод, правозахисниця Олександра Матвійчук.

Подібні злочини не мають терміну давності, а робота над ними може тривати роками. Як стверджують правозахисники, є різні методи збирання доказів злочинів російської армії в Україні. Наприклад, від 2014 року в Україні працює місія ООН з прав людини, від початку повномасштабного вторгнення — комісія ООН з розслідування подій в Україні, на рівні ОБСЄ запущено “Московський механізм”. Однак усі ці інституції не можуть займатися кримінальними провадженнями. Покарати найвище військово-політичне керівництво РФ має спеціальний міжнародний трибунал, адже тоді буде притягнуто до відповідальності джерело агресії.

“На лаву підсудних у цьому трибуналі має потрапити саме найвище керівництво РФ, президент Росії Володимир Путін та Рада безпеки РФ — усі ті, хто розпочав цю агресивну війну. До речі, не у 2022 році, а ще із вторгнення до Криму, окупації Кримського півострова та початку війни на Донбасі у 2014 році. Оскільки це новий трибунал, який не існує досі, звичайно, це вимагає ресурсів, переконання наших партнерів, формування законодавчої бази для створення такого трибуналу. Зараз робота над ним триває, вже є резолюції на рівні Парламентської асамблеї ради Європи та на рівні Європарламенту, які підтримують створення такого трибуналу щодо злочину агресії”, — розповіла голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Правозахисники впевнені, якщо Кремль уникне покарання за свої злочини, агресія може поширитися на інші країни.

“Ми маємо третій виток безкарних воєнних злочинів російської армії в Україні та, власне кажучи, бачимо, що на кожному новому етапі масштаб цих злочинів зростає. Саме тому зараз дуже важливо мобілізувати всі зусилля України та міжнародної спільноти для того, щоб зупинити цю війну, для того, щоб покарати воєнних злочинців”, — каже Печончик.

Заразом Кремль продовжує заперечувати воєнні злочини, скоєні російською армією. Докази тортур, які отримали правоохоронці під час ексгумації тіл із масових поховань у деокупованій Харківській області, там назвали “брехнею”. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявляє, що всі злочини російської армії у Бучі Київської області також були фейком. На думку експертів, спеціальний міжнародний трибунал може стати механізмом, який дозволить притягти до відповідальності кожного винного — виконавця, того, хто віддавав накази, й того, хто покривав убивства мирних українців.

Читайте також: Міжнародний трибунал для Путіна — три шляхи створення назвали експерти (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, факти звірств російських окупантів слідчі встановлюють на звільнених територіях України. Масові поховання в місті Ізюм Харківської області вкотре шокували весь світ. Також правоохоронці встановили, що у кожному захопленому російськими окупантами населеному пункті було організовано катівні.

Прямий ефір