“Звільняє одних, саджає інших”: ситуацію з політв’язнями в Білорусі прокоментував Латушко

Павло Латушко. Фото: uatv.ua

У Білорусі нещодавно звільнили громадянина США і ще двох ув’язнених. Усіх їх доправили до Литви. Роботу в цьому напрямі, згідно із заявами американської адміністрації, буде продовжено. Комунікація з Лукашенком і подальше звільнення людей були можливі тільки тому, що до цього відбулася телефонна розмова Дональда Трампа з Путіним. Такою думкою поділився заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник Народного антикризового управління Павло Латушко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Звичайно, американці діють у своїх інтересах. Звільняючи громадян Білорусі, вони хочуть довести свою більшу ефективність, на відміну від попередньої адміністрації Байдена. І, в принципі, та комунікація, яка відбулася між заступником помічника держсекретаря США особисто з Лукашенком, була можлива тільки тому, що відбулася до цього бесіда Трампа з Путіним. Лукашенко йде у фарватері. Я не уявляю собі, щоб він міг дозволити ініціативні дії без згоди Кремля в комунікації, в контактах з американською стороною. Для нього це може вийти боком”, — зазначив Латушко. 

Він переконаний у тому, що Лукашенко погоджує всі свої дії з Кремлем. 

“Лукашенко намагається використати ось цю потенційну нішу діалогу, що відкрилася, можливостей, які ми бачимо по лінії Москва — Вашингтон, для вирішення своїх власних завдань”, — доповнив гість ефіру. 

За даними Павла Латушка, у в’язницях Білорусі перебуває ще щонайменше 1 200 політичних в’язнів, а в реальності — набагато більше. 

“Багато людей не отримали статусу через тортури, які здійснюються у в’язницях. Тобто стати політв’язнем — це теж, знаєте, геройський вчинок. Тебе просто катуватимуть і битимуть, позбавлятимуть можливості зустрітися з адвокатами, з близькими, рідними. Просто будуть катувати, бити, закривати в ШІЗО”, — сказав Латушко.

Він наголосив, що репресії в Білорусі не припиняються.

“Якщо Лукашенко звільняє когось, то одночасно садить нових людей. Наприклад, 18 лютого — чотири члени сім’ї, одна кримінальна справа. Людям винесли вироки за участь у протестах 2020 року. І таке відбувається щодня. Кожен день без перерви. Звільняючи одних, Лукашенко саджає нових білорусів. Тому зупинка репресій є базовою умовою звільнення всіх політичних в’язнів”, — сказав спікер. 

Декриміналізація громадської та політичної діяльності в Білорусі також важлива, акцентував Латушко. 

“Якщо це збережеться, значить, що буде просто конвеєр. Звільняючи одних, навіть звільнивши, умовно кажучи, усіх політв’язнів, він завтра посадить ще сотні, тисячі людей. Ніщо не буде перешкодою. Є ще й поняття правозастосовчої практики. Стаття за екстремізм із Кримінального кодексу не зникне. Але що вважати екстремізмом? Моя діяльність, як політика, вважається режимом Лукашенка як екстремістська. Будь-хто, хто висловлює точку зору, відмінну від влади, це екстреміст. Якщо ти дивишся незалежні ЗМІ, то вони всі визнані екстремістськими. Ось і питання виникає правозастосовчої практики. Чи вважати це екстремізмом, чи це просто нормальне життя в нормальному суспільстві?” — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Тільки народ і армія не дозволяють Лукашенку втягнути Білорусь у війну проти України, — Красуліна

Прямий ефір