Звільнення полонених та депортованих — четвертий пункт у формулі миру Зеленського — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Україна ініціює створення змішаних медичних комісій для обміну полоненими. Про це повідомили у Головному управлінні розвідки Міноборони України. Подібна практика у світовій історії застосовувалася двічі. До складу комісії входитимуть три лікарі — один із країни, яка утримує полоненого, двоє — із нейтральних держав. Ініціатива дозволить прискорити повернення додому тяжко поранених, хворих та тих, хто не отримує достатнього медичного обслуговування. Звільнення всіх полонених та депортованих — четвертий пункт формули миру президента Зеленського, інформує FREEДОМ.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України відбулося 48 обмінів полоненими. 2 598 українських військових та цивільних — повернулися додому. За даними уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, близько 25 тисяч цивільних українців можуть вважатися зниклими за особливих обставин. Тобто бути заручниками і перебувати у російському полоні.

“Цивільні особи, які захоплені довільно, тобто це фактично — довільне позбавлення волі. Вони є чистими жертвами цієї агресії і говорити про те, що їх обмінювати або якось по-іншому поводитися з ними як з військовополоненими — це в корені неправильно. Вони мають бути негайно звільнені, тому що вони є ну як жертви терористів, яких терористи захопили в заручники, і ми говоримо — давайте ми будемо у терористів обмінювати наших жертв. Це теж неправильний підхід”, — каже Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

Повернути в Україну полонених цивільних — складніше за військовослужбовців, стверджують експерти. Тому, нехтуючи стандартами Міжнародного гуманітарного права, Російська Федерація часто не реєструє українських солдатів як військовополонених.

“Ці люди перебувають у положенні, скажімо так, захованих від будь-якого контролю, від контролю з боку України, від контролю з боку Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Їх перевозять із однієї колонії чи СІЗО до іншої, і є такі випадки — на якомусь етапі їх можуть розкрити, їхня присутність і для України це проблема в тому, що неможливо встановити, яка кількість військовополонених перебуває в російському полоні”, — додав Павличенко.

Неналежне поводження з військовополоненими — порушення Міжнародного гуманітарного права. Російська сторона не забезпечує українських військових, які утримуються у полоні, достатнім харчуванням, медичним обслуговуванням та базовими умовами для життя. У Генеральній прокуратурі України стверджують — абсолютна більшість українців у російському полоні зазнає тортур, зґвалтувань та погроз сексуального насильства.

“Є низка фактів та свідоцтв про порушення Женевської конвенції щодо не лише доступу Червоного Хреста, але й забезпечення необхідним медичним обслуговуванням, продовольством, харчуванням та багатьма іншими моментами. Усі факти порушення Женевської конвенції, порушення прав військовополонених вивчаються та фіксуються як українськими правоохоронними органами та правозахисниками, так і передаються міжнародній спільноті”, — сказав Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

За даними уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Москва незаконно вивезла з тимчасово окупованих територій понад 150 тисяч неповнолітніх українців. Дітей забирають у батьків та з дитячих будинків.

Наразі розроблено механізм повернення українських дітей, який містить декілька ключових етапів: розробку механізму отримання списків дітей, верифікацію та оновлення даних, документування фактів злочинів та виявлення нових обставин, психологічну реабілітацію дітей після повернення, створення спеціального центру для реабілітації, відкриття гуманітарних коридорів.

“Повернути всіх — українських військовополонених та цивільних, усіх політв’язнів — четвертий пункт формули миру президента України Володимира Зеленського. Лише обмін у форматі “всіх на всіх” зможе гарантувати мир. Без нього закінчення війни неможливе”, — додав Лубінець.

“Це не питання — чи можливо. Це питання — як? І Україна, безумовно, його виконає, поверне всіх та кожного додому, хто опинився у російській неволі. Ми маємо справу з державою-агресором, яка часто або нехтує міжнародним правом, або маніпулює ним на свій розсуд. І підготовка до кожного обміну — це складний процес, який має дуже багато різних факторів. Зокрема і те, що ціна життя та цінність життя в Україні та на території так званої РФ — вона дуже різна”, — сказав Юсов.

Щоб повернути всіх полонених та депортованих українців, Головне управління розвідки продовжує роботу над організацією обміну. У ГУР анонсують хороші новини, а значить — ще більше українців повернуться додому з російських катівень.

Читайте також: У РФ відбувається “рашизація” депортованих українських дітей, їх треба повернути якнайшвидше, — правозахисник

Прямий ефір