Відкликаний з посади посла України у ФРН Андрій Мельник славився своїми гострими висловлюваннями та неодноразово критикував німецьких політиків. Це звільнення президент України Володимир Зеленський назвав звичайною ротацією у дипломатичній практиці. А російська пропаганда — намагається пов’язати з емоційною риторикою, повідомляє UA.
На думку пропагандистів, причина відкликання дипломата Андрія Мельника — у “ліверній ковбасі”. Мовляв, у низці скандальних заяв посла України в Німеччині висловлювання на адресу канцлера ФРН Олафа Шольца нібито стало для президента Володимира Зеленського останньою краплею.
“Посла не звільнили відразу після скандалу з “ліверною ковбасою”, щоб тримати марку і не показувати своєму суспільству, та й усьому світу, що щось сталося. Чекали на час — і прибрали з дипломатичної роботи в Німеччині”, — сказав політолог Іван Мезюхо у коментарі RT.
“Не грати в ображену ліверну ковбасу” Мельник порадив Шольцю після його відмови приїхати до Києва. За даними медіа, це була своєрідна акція протесту канцлера ФРН у відповідь на відмову Володимира Зеленського прийняти президента Німеччини Вальтера Штайнмайєра нібито через його лояльність до Росії. Але посол вибачився за свої слова. Та й на офіційному рівні про жодну образу на президента Німеччини не говорили.
“Це заява, про яку я тепер шкодую, звичайно. Я особисто перепрошую перед канцлером. Моєму президенту теж було не до сміху”, — сказав Андрій Мельник в інтерв’ю виданню Der Spiegel.
Втім, у результаті Шольц Київ відвідав разом із президентом Франції Еммануелем Макроном та прем’єром Італії Маріо Драгі.
Нещодавно посол торкнувся теми історичної пам’яті. Мельник в інтерв’ю німецькому блогеру захищав Організацію українських націоналістів (ОУН), лідером якої був Степан Бандера. Діяльність ОУН у західній історіографії іноді зазнає різкої критики. Мельник в інтерв’ю заявив, що “немає доказів того, що бандерівці вбили сотні тисяч євреїв”, мовляв, це виключно кремлівське трактування історії. Також посол сказав, що під час польсько-українського конфлікту часів Другої світової війни цивільні жертви були з обох боків. Міністр закордонних справ Польщі обговорив ці висловлювання зі своїм українським колегою, а в Посольстві Ізраїлю у Німеччині українського посла звинуватили у “спотворенні історичних фактів”. Але з особливою пристрастю висловлювання Мельника смакували російські пропагандисти. Послу довелося додатково пояснювати, що насправді він мав на увазі.
Подібна емоційна риторика є характерною рисою Мельника як дипломата. У відповідь на колективний лист, опублікований у виданні Die Zeit, у якому група німецьких інтелектуалів закликала країни Заходу припинити військову підтримку Києва, Мельник публічно послав їх до біса.
З початку повномасштабної війни Росії проти України посол не скупився на критику перших осіб Німеччини. Крім Шольца, звинувачував ексканцлерку Ангелу Меркель і чинного президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра в тому, що вони своїм лояльним ставленням спонукали Москву до нападу.
“Останнім часом стиль Андрія Мельника був більш політичним, ніж дипломатичним. Об’єктивно можна критикувати Мельника за деякі його заяви, але з іншого боку — Україна перебуває у вкрай тяжкому становищі… Частково важкий стан — результат ігнорування німецькою владою протягом десятиліть не лише інтересів України, Молдови, Білорусі та Грузії, а також своїх союзників із східного флангу, насамперед країн Балтії та Польщі”, — сказав дипломат, експерт Центру оборонних стратегій України Олександр Хара в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
Гострі та скандальні висловлювання Андрія Мельника ніяк не пов’язані з його звільненням, як би не намагалися це зробити у російських ЗМІ, вважає Хара. На його думку, це справді була ротація, яку дипломати зазвичай проходять раз на 4 роки, а Мельник затримався.
“Якщо оцінювати ефективність колишнього посла України у ФРН і те, наскільки він був незручним для Німеччини, не думаю, що є якийсь зв’язок у цих питаннях із його заявою про роль такої історичної постаті, як Степан Бандера… Ще один момент — якийсь час наші відносини з Німеччиною були непростими через різні причини, і настав час Україні розпочати відносини з новою людиною та з іншою тональністю”, — сказав Хара в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
Оцінюючи всю роботу посла, німецький політолог Ханс Хеннінг Шредер заявив, що, можливо, саме через гостроту висловлювань Андрія Мельника чули у ФРН, а його заклики про конкретну допомогу Україні, зокрема про постачання озброєння, відіграли не останню роль. За словами колишнього керівника Федерального відомства з охорони конституції Німеччини Ганса-Георга Маасена, з погляду українців Мельник зробив хорошу роботу, а зухвалість можна виправдати війною, яку розв’язала в його країні Росія, хоч з погляду німців все бачиться інакше.
“Німецькі інтереси не завжди збігаються з українськими. І на місці прем’єр-міністра закордонних справ Німеччини я давно показав би йому червону картку — запросив би його і попросив виявити поміркованість”, — сказав Ганс-Георг Маасен в інтерв’ю Deutsche Welle.
Сам Мельник після кількох днів мовчання прокоментував своє звільнення досить стримано.
“Німеччина залишається в наших серцях. Я був у Німеччині двічі, у мене дуже тісні стосунки з цією країною, які теж були своєрідними стосунками кохання-ненависті”, — сказав він в інтерв’ю газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Джерела Bild та Süddeutsche Zeitung у Києві пишуть про те, що Мельника незабаром можуть призначити заступником глави МЗС. Адже за його спиною 25 років дипломатичної служби та робота консулом України у Гамбурзі та в одному з департаментів МЗС. А публічні гучні висловлювання дипломата на посаді посла в Німеччині зможуть допомогти вже не дипломатичній, а політичній кар’єрі.
Ані дипломат, ані Міністерство закордонних справ можливе призначення Мельника не коментують. Втім, український посол на якийсь час став найвідомішою особою у політичній сфері Німеччини та бажаним спікером у їхніх медіа. До того ж, він обіймав свою посаду з 2014 року, тобто майже 8 років — це серйозний термін для будь-якого посла. Оглядачі порівнювали його з Річардом Гренеллом — колишнім послом США у Німеччині. Призначений колишнім президентом США Дональдом Трампом, Гренелл теж не скупився на висловлювання і використовував яскраві образи для оцінки політики Німеччини, яка, на думку попередньої адміністрації США, була надто легковажною щодо Росії й не хотіла витрачати достатньо коштів на оборону.
Нагадаємо, Німеччина опублікувала список озброєння для допомоги Україні у відображенні російської агресії, яке вона вже передала чи збирається передати найближчим часом. Документ оприлюднило Міністерство закордонних справ Німеччини.
Читайте також:
Кількість жертв у Часовому Яру збільшилася до 46 осіб — ДСНС
У ЄС 14 липня стартує обговорення сьомого пакету санкцій проти РФ – “Радіо свобода”
Росія не змогла окупувати Україну, але готується до приєднання вже захоплених територій – ГУР МОУ