Збройні сили України 1 жовтня зайшли до міста Лимана Донецької області, а також звільнили п’ять сіл поряд, заявив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий. Станом на 12:00 сьогодні, 2 жовтня, Лиман повністю звільнено та зачищено, про що заявив глава Української держави Володимир Зеленський. Воювали за окуповане місто два тижні, інформує FREEДОМ.
18 вересня в Інституті вивчення війни повідомили, що підрозділам російської армії в Лимані загрожує котел, а 30 вересня українським силам вдалося повністю оточити місто.
Як зазначає голова Луганської обласної військової адміністрації (ОВА) Сергій Гайдай, в оточенні можуть опинитися близько 5 тис. російських солдатів.
Визволення Лимана дозволить Україні поповнити обмінний фонд полонених, каже екскомандир взводу батальйону “Айдар” Євген Дикий.
За його словами, лиманське угруповання було кинуте своїм командуванням — їх не вивели з котла за наказом Путіна, хоча вони запитували коридор.
“Саме вище керівництво Росії, роздратоване харківською поразкою, дало наказ стояти на смерть. Ось у будь-якому населеному пункті стояти і тримати оборону. Такий собі аналог сталінського наказу 227: ані кроку назад, за відступ погрожують усілякими карами. Схоже, що саме це й підвело лиманське угруповання”, — говорить Дикий.
Окрім самого Лимана, напередодні українська армія звільнила п’ять сіл навколо міста: Ямпіль, Новоселівка, Дробишеве, Ставки та Шандриголово.
На Слобожанському напрямку російські окупанти продовжують обстрілювати населені пункти на кордоні з Росією: з танків, мінометів та ствольної артилерії.
Так, біля села Курилівка у Куп’янському районі Харківської області українські правоохоронці виявили розстріляну колону із семи машин. Загинули 24 мирні жителі.
В. о. голови Служби безпеки України Василь Малюк повідомив, що напад на них скоїла російська ДРГ, яка майже впритул розстріляла автівки зі стрілецької зброї. Декілька людей врятувалися і вже дають свідчення.
“Ми їхали і різко почалися постріли з лівого боку, мені водій сказав: швиденько вискакуємо з машини. Я хотіла на тата подивитись і побачила, як його застрелили. Йому прямо вистрелили в голову, це я особисто бачила”, — поділилася очевидиця трагедії Людмила Потапова.
Як розповіла медикиня, яка працювала на місці злочину, вони ідентифікували тіла і дорослих, і дітей. За її словами, попередньо загинули 13 дітей та одна вагітна жінка.
На Херсонському напрямку продовжується поступове просування українських військ уперед. Перед ними три лінії оборони, розповідає Євген Дикий. Перша давно пройдена, зараз бої тривають на другій, а третій рубіж — безпосередньо місто Херсон.
Через особливості ландшафту активно наступати поки що небезпечно, тому українські сили поступово виснажують південне угруповання, говорить експерт.
Тим часом у північних регіонах України продовжується підготовка до можливих загроз з боку Білорусі. Там зараз тривають навчання “Північний ураган” Збройних сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби — військовослужбовці відпрацьовують сценарії нападу супротивника.
Російське військове керівництво продовжує приховувати втрати особового складу. Водночас у Кремлі шукають шляхи поповнення складу регулярної армії. Так, за даними Генштабу Збройних сил України, готується новий закон, який дозволить колишнім ув’язненим брати участь у війні разом із військовослужбовцями.
“За наявною інформацією, на розгляд Держдуми Росії внесено законопроєкт про зміни до Кримінального кодексу Російської Федерації, в якому передбачається відбування покарання засуджених у районі ведення бойових дій”, — уточнив речник Генштабу ЗСУ.
Російські окупаційні війська продовжують зазнавати втрат у живій силі, озброєнні та військовій техніці. Лише за останню добу в районі Золотого Луганської області противник втратив близько 60 людей (загиблі та поранені), а також чотири одиниці військової техніки. Загалом втрати особового складу російських військ від початку повномасштабного нападу вже перевищили 60 тис. осіб.
Читайте також: Як ЗСУ просуваються на Південному напрямку — деталі від пресцентру Сил оборони “Південь” (ВІДЕО)