Село Невське Луганської області після деокупації постійно зазнає обстрілів російської армії, але його жителі не залишені напризволяще. У Невське в супроводі поліції та волонтерів змогла потрапити кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Невське перебувало в російській окупації з 3 березня до 28 жовтня. Зараз у районі звільненого населеного пункту тривають запеклі бої, лінія фронту розташована за сім кілометрів. Новий рік Невське також зустріло під обстрілами: навіть у святкову ніч росіяни не вгамовувалися і поливали населений пункт вогнем.
“Нічого немає, нічого немає. Чотири місяці світла немає. І в нас же стовпи один через один повалені, і світла немає, і невідомо, коли буде світло”, — каже мешканка Невського Любов Олексіївна.
“Ми ладно, побудемо вже без того світла, аби закінчилися ці вибухи, бо летить і летить, і летить, і летить”, — зазначає мешканка Невського Надія Василівна.
Сьогодні в населеному пункті залишилося 153 людини, до повномасштабного вторгнення тут проживало вчетверо більше людей. Ті, хто пережив окупацію, нікуди їхати зі своєї землі не хочуть.
Російська окупаційна армія розбила практично всі будинки в Невському, а що можна — вивезла.
Люди кажуть, що провівши стільки часу під окупацією, не відразу повірили у звільнення.
“Відразу скажу. У них же пов’язки жовті. А ми в погребі сиділи. Вийшли з льоху, а воно чотири людини. Я злякалася. Думаю, господи, хто вони? А вони кажуть: “Мати, батько, не бійтеся, все буде добре. Ми — Україна”. Хлопець притиснув мене так. А я плакала. Була дуже рада, що зайшла Україна”, — розповідає Любов Олексіївна.
Тиждень тому в Невське вперше за останні місяці змогли дістатися співробітники “Укрпошти” на пересувному відділенні. Людям видали пенсії та допомогу від Червоного Хреста. Обслужити змогли не всіх, бо почався обстріл, але пообіцяли, що приїдуть ще.
“Дощі розмили ґрунтові дороги і проїхати як до населеного пункту, так і самим селом дуже складно. Машину на поворотах заносить. Намічену мету волонтери в супроводі поліції все-таки виконують. У Невське завозять продукти, одяг і солодощі. Останньому жителі вкрай раді, адже цукерки у них асоціюються зі святами”, — зазначила Волкова.
Поліцейські щодня приїжджають у село, приймають заяви на евакуацію і допомагають виїхати.
“Наразі понад 70 відкрито кримінальних справ щодо воєнних злочинів і щодо пошкодження майна та неправомірних дій з боку військ окупантів так званих “ЛНР” і армії Росії”, — розповів поліцейський Віталій.
Сімдесят три двори, у яких залишаються жити люди, потребують будматеріалів. Мешканці Невського потребують таких елементарних речей, як свічки та сірники, адже електрику відновити тут поки що неможливо. Село не газифіковане, а воду люди беруть зі свердловин. Кожен мешканець Невського мріє про мир і сподівається, що цього року зможе побачити своїх родичів і відновити рідну домівку.
Читайте також: Ситуацію можна порівняти з Бахмутом: що відбувається в гарячій точці Луганської області — селі Невському (ВІДЕО)