Санкції можуть зменшити грошові надходження до казни Росії, але не повністю їх зупинити. Тож у РФ, хоч уже й у меншому обсязі, але все-таки будуть кошти на продовження війни проти України. Про це сьогодні, 7 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Він зазначив, що, по-перше, в Росії діє внутрішня економіка, внутрішнє виробництво.
По-друге, до останнього часу залишався ключовий фактор заходу доларів у Росію — це продаж нафти. Ембарго на російську нафту введено тільки зараз, падіння доходів Росії, яке фіксується вже з листопада, буде бити по економіці. Але все одно гроші на виробництво ракет у РФ знайдуться. Цьому свідчить і досвід інших мілітарних країн, які десятиліттями перебувають під санкціями.
“Подивіться на Іран, він 40 років під санкціями. Економічна ситуація в країні страшна, вони деградують усі ці 40 років. Але якісь гроші на те, щоб клепати ракети, у них все одно залишаються. Тому й Північна Корея досі ще жива, попри всі санкції світу. Люди їдять по тарілці рису на день, але постійно запускають ракети в море (протягом жовтня-листопада Північна Корея неодноразово запускала балістичні ракети в бік Японського моря, — ред.)”, — навів приклади Фурса.
Тому дія санкцій не означає, що в Росії не буде грошей на озброєння.
“Тим паче, що є накопичений за останні роки “жирок”, який зараз поступово виснажуються, але який дає їм змогу фінансувати свій бюджет. Просто раніше вони десятки років жили з профіцитом бюджету, ці гроші накопичувалися, і це дає їм змогу при падінні економіки та при істотному обмеженню можливостей технологічного імпорту щось якось виробляти”, — додав експерт.
Проте Росія вже відчула наслідки санкції, вони все одно б’ють по російській економіці.
“Те, що санкції не вбили російську економіку, це зовсім інша історія. Вбити її дійсно складно”, — сказав Фурса.
Уже діє 8 пакетів антиросійських санкцій від Євросоюзу, сьогодні Єврокомісія оголосила про 9-й пакет. Фурса вважає, що з усіх ухвалених обмежень найефективнішим тиском на Росію є нафтове ембарго.
“Те, що зараз вводяться додаткові санкції, — це просто результат того, що агресія Росії триває. Насправді після того, як запрацювало нафтове ембарго, знайти якісь більш ефективні санкції вже неможливо. Усі найсильніші санкції вже введені в дію”, — зазначив він.
Також результативним могло б стати відключення всіх російських банків від міжнародної банківської системи SWIFT. Але поки що Європа на це не піде, тому що хоч і в менших обсягах, але вона продовжує закуповувати російський газ. Та ж Угорщина продовжила контракти з “Газпромом”. Відповідно, і платежі за газ повинні йти. Тому також не вводяться санкції на абсолютно всі російські банки, додав експерт.
Таким чином, санкції мають накопичувальну дію, і чим довше вони діятимуть, тим сильнішим буде їхній ефект тиску на економіку Росії.
Читайте також: Глава Єврокомісії оголосила про дев’ятий пакет санкцій проти РФ — перелік обмежень