Зустріч Зеленського та Орбана — найбільш позитивний варіант і для Києва, і для Будапешта, — кандидат політичних наук

Віктор Орбан і Володимир Зеленський. Фото: consilium.europa.eu

Двостороння зустріч президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана стала б позитивним кроком, щоб знизити градус, який здійнявся, і щоб між Україною та Угорщиною збудувалися набагато кращі та конструктивніші відносини. Візит Орбана до України був би фундаментального характеру і можна було б порушити дуже багато питань щодо економіки, політики двох держав тощо. Таку думку сьогодні, 28 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

“Судячи з тих сигналів, які йдуть із самого Будапешта, що прем’єр Угорщини Віктор Орбан погодився прийняти пропозицію президента України Володимира Зеленського провести зустріч, я думаю, не виключається, що це таки може статися. На мою думку, було б дуже добре, якби це відбулося в найближчому майбутньому, напередодні важливих рішень, які можуть ухвалюватися, наприклад, у Європейському Союзі. Зокрема, щодо подальшої європейської інтеграції України. І взагалі нам потрібно знайти порозуміння, тому що ми бачимо, як останнім часом риторика Віктора Орбана дуже сильно загострилася, і питання України поставлено на так званому плебісциті в Угорщині, де 4 з 11 питань стосуються України — підтримка озброєнням, євроінтеграція, зернове питання. Можливо, вдасться його якось переконати”, — сказав він.

Експерт вважає, що було б добре, щоб візит відбувся саме прем’єра Орбана до України. Щоб він міг сам побачити на власні очі, що тут відбувається.

“Відвідати ті місця, де відбулися звірства російських військових над українськими громадянами. Можливо, щоб він відвідав і угорську національну меншину на Закарпатті. Це теж був би непоганий момент, щоб він не зміг надалі говорити, що вони якось десь утискаються і їхні права порушуються”, — пояснив Желіховський.

З огляду на те, що Орбан перебуває в залежності від Путіна, в експерта є певна частка скепсису, що зустріч угорського та українського лідерів відбудеться саме найближчим часом.

“Хоча це був би найбільш позитивний варіант для Києва і Будапешта. Але, враховуючи, що він дуже сильно залежить від Росії та її енергоносіїв, і тому подібного, він може певний час не здійснювати цей візит, а очікувати того, коли, наприклад, буде відбуватися ситуація на полі бою, коли Росія програватиме, тоді він може побачити слабкість Володимира Путіна і тоді вже здійснити цей візит. Але Україні важливо, щоб це було якнайшвидше, коли зараз відносини в найгіршому, напевно, стані за останні кілька років. І щоб їх зрушити в позитивному руслі, це буде, найголовніше, позитивно для самої Угорщини, для її відносин, по-перше, з нашою країною, а також із європейськими партнерами. І тут важливо достукатися до уряду Орбана. Але проросійський елемент не дає нормально функціонувати угорському уряду, і поки що ситуація залишається на тому самому місці, але вже важливим є те, що сторони вже говорять, що така зустріч можлива, і я вірю, що рано чи пізно вона відбудеться”, — резюмував Станіслав Желіховський.

Зазначимо, що сьогодні керівник Офісу президента України Андрій Єрмак провів продуктивну телефонну розмову з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто.

“У продовження розмови президента Володимира Зеленського з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном працюємо над організацією зустрічі двох лідерів у найближчому майбутньому. Також обговорили просування України на євроінтеграційному шляху”, — написав він у Telegram.

Це буде перша офіційна двостороння зустріч між двома лідерами від початку повномасштабної війни Росії проти України.

Читайте також: Негативна позиція Орбана — це надовго: Фесенко оцінив можливу зустріч лідерів України та Угорщини

Нагадаємо, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що прийняв запрошення президента України Володимира Зеленського провести в майбутньому двосторонню зустріч. На думку політолога, глави Центру аналізу та стратегій Ігоря Чаленка, будь-який діалог є позитивним, і краще, щоб ця зустріч відбулася, ніж її не буде, а далі триватиме перекидання позиціями через ЗМІ.

Прямий ефір