Більше зброї та техніки, а також створення “коаліції артилерії”. Лідери Франції, Німеччини та Польщі домовилися збільшити підтримку України. 15 березня в Берліні в рамках “Веймарського трикутника” зустрілися канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск і президент Франції Еммануель Макрон, інформує FREEДОМ.
Веймарський трикутник або офіційно “Комітет розвитку німецько-французько-польського співробітництва” — це регіональне об’єднання Польщі, Німеччини та Франції, створене 1991 року. Воно покликане координувати зовнішню політику її членів і стимулювати їхню загальноєвропейську інтеграцію. Зустріч, яка відбулася 15 березня, аналітики назвали “одноголосною” підтримкою Києва.
“Ми відновлюємо цей сигнал підтримки для України. І водночас ми посилаємо прямий сигнал Москві. Ми хочемо, щоб президент Росії знав: ми не перестанемо підтримувати Київ. Ми будемо й надалі стояти разом на боці українців та України”, — заявив канцлер Німеччини.
“На карту поставлено наше майбутнє і безпеку в Україні. Ми робимо це із солідарності з народом України, територіальна цілісність якої перебуває під загрозою. Ми робимо це, щоб захистити міжнародне право. Саме з такою рішучістю ми хочемо протистояти агресивній війні, розв’язаній Росією”, — наголосив президент Франції.
Країни Веймарського трикутника домовилися за кількома основними напрямками. Зокрема, тепер вони закуповуватимуть ще більше зброї для України на світовому ринку. Також вони розширять виробництво військової техніки, зокрема і з українськими партнерами.
Крім того, країни створять нову коаліцію можливостей для реактивної артилерії великої дальності у форматі “Рамштайн”. Канцлер Німеччини заявив, що заморожені російські активи будуть використовуватися для закупівлі зброї.
“Ми використовуємо надприбуток від заморожених російських активів у Європі, щоб фінансово підтримати закупівлю снарядів для України. Раніше в Брюсселі ми вже схвалили деякі рішення. Зокрема, поповнити Фонд миру на ще 5 млрд євро для допомоги Україні цього року. І запланували розширити тренувальну місію”, — повідомив Шольц.
Своєю чергою, глава уряду Польщі анонсував проведення наступної зустрічі Веймарського трикутника вже за кілька місяців.
“Я радий, що ви прийняли моє запрошення зустрітися в Польщі на початку літа. Це дасть можливість підбити підсумки, чого ми досягли разом, і побудувати нові плани. Я вважаю, що це гарний початок для Веймарського трикутника, прекрасного формату, від якого ми всі виграємо”, — акцентував Туск.
Утім, експерти стверджують, що бачення підтримки України у союзників усе-таки різне. Вони відзначають рішучість дій Франції та більш стриману позицію Німеччини.
“Президент Франції заявляє, що ні в чому себе обмежувати не збирається, буде використовувати будь-які можливі та допустимі методи. І інша позиція Німеччини, що, наприклад, ракети TAURUS (“Таурус”, — ред.) Україні давати не можна, тому що може бути ескалація, можливо, Росія сприйме це як втручання Німеччини у війну на боці України”, — зазначає експерт із міжнародної політики, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук.
Нагадаємо, що 13 березня відбулася зустріч президента Польщі Анджея Дуди та прем’єра Дональда Туска з президентом США Джо Байденом. Однією з головних тем обговорення стало збереження та посилення підтримки України для опору російській агресії.
Зокрема, Дональд Туск наголосив на важливості розблокування рішення про допомогу Україні, яке застрягло в Конгресі США, на що Байден відповів, що налаштований оптимістично з цього приводу.
Читайте також: Франція створює альянс країн, готових розмістити свої війська в Україні: експерти обговорюють ідею