У Києві найближчим часом відбудеться термінова зустріч у вузькому колі, на якій обговорять низку безпекових питань в Україні. Про це повідомив президент Володимир Зеленський. Він також зазначив, що на переговорах будуть присутні представники генштабів країн, які на 100% будуть готові до введення контингенту на території України. На даний момент у цьому питанні є конкретика, а не тільки теорія. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 30 березня, розповіла доктор філософії, експертка із зовнішніх і внутрішніх політик Людмила Покровщук.
“Сьогодні відпрацьовується тугіше конкретика, контури нашої пропозиції, як одного з елементів гарантій безпеки. Ось ці гарантії, іноземний контингент, де було заявлено також зміцнення ЗСУ, двосторонні відносини з Європейським Союзом, з країнами Європи з ВПК — це все один із кластерів, який далі буде розроблятися. Це нова архітектура європейської безпеки, де східним флангом є Україна”, — зазначила спікер.
За її словами, сьогодні ця архітектура безпеки Європи вже більш конкретизується. Проте американська сторона все-таки зайнята іншими питаннями.
“Нашими, звичайно ж, основними стратегічними партнерами є країни Європи. І добре, що відбувся цей саміт 27 березня, де було задано рамку. Тепер потрібна конкретика. Те, що оголосив президент, як я розумію, це така трирівнева конфігурація. Перші, звичайно ж, приїдуть начальники генеральних штабів, щоб побачити на місцевості, який можливий тут контингент, чи можливе його розміщення. Контингент — це ж не тільки люди. Це супутні елементи оборони, військова техніка, щоб супроводжувати учасників і гарантувати безпеку”, — сказала доктор філософії.
Людмила Покровщук також акцентувала на пропозиції президента Франції Еммануеля Макрона щодо контингенту в Україні.
“Це може бути розміщення по лінії. Друга лінія, яка стоятиме на кордонах з країнами Європи й те, що стоятиме ще всередині України — це одна конфігурація. Тут потрібно відпрацьовувати повністю все, щоб розуміти, які країни братимуть участь, що вже заявлено у Франції та Британії. Також є заява від Німеччини, але, я думаю, вона буде більш уточнена, коли вже буде сформовано новий уряд. Німеччина теж братиме в цьому участь”, — вважає гостя ефіру.
Спочатку на зустрічі в Києві будуть представники генеральних штабів, але важлива роль радників з безпеки, стверджує Покровщук.
“Військові напрацьовують свою траєкторію. А безпековий радник — там уже включається політична сторона. Я думаю, буде вже і юридична частина повністю опрацьовуватися, щоб вийти з чітким розумінням, які країни надають безпеку цьому миротворчому контингенту”, — зазначила доктор філософії.
За її словами, все це потрібно для третього етапу — зустрічі на високому рівні.
“Де буде вже зрозуміло, з якими гарантіями виходити, що пропонувати, що Україна разом із Європою надасть на столі перемовин із РФ. Сьогодні від Європи заявлено, що перемовниками будуть Британія і Франція. Загалом це дуже добре. Уже навіть за заявою Марко Рубіо, держсекретаря США, Європа братиме участь у цьому великому переговорному процесі”, — пояснила Покровщук.
Такі активні дії з боку України та союзників необхідні, тому що Росія, як і раніше, висуває пропозиції та вимоги, акцентувала спікерка.
“Якісь абсурдні, звичайно, пропозиції ми чуємо від Путіна. Ми випереджаємо ці події. І показуємо, що ми пропонуємо, а не те, що пропонує “русский”. На сьогодні те, що пропонують у Кремлі, нереально. А ми пропонуємо реальні кроки. І розраховуємо, що Європа на себе має взяти певний аспект гарантій безпеки щодо України. Європа сьогодні показує разом з Україною, як вони працюють над цим питанням, що вони беруть на себе ініціативу”, — резюмувала експерт.
Читайте також: Якою має бути роль західного контингенту в Україні — думки експертів і глядачів FREEДОМ
Раніше міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що Китай повинен зіграти свою роль у переконанні Росії сісти за стіл переговорів про війну в Україні.