Лідери країн НАТО повернулися до питання передачі Києву винищувачів, також обговорюють надання Україні системи Patriot. Про це йшлося на зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу, повідомляє FREEДОМ.
За задумом Кремля, масовані обстріли російською армією об’єктів критичної інфраструктури мають залишити українців без тепла та світла, виснажити волю України до перемоги. Тому для союзників НАТО важливо нарощувати постачання Києву систем протиповітряної оборони. Це головне послання з Бухареста, де відбувається зустріч міністрів закордонних справ Північноатлантичного альянсу. За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, він особисто закликатиме партнерів збільшити постачання в Україну необхідного озброєння та обладнання.
“Президент Путін зазнає поразки у своїй жорстокій, агресивній війні. Він відповідає з більшою жорстокістю. Справді, ми всі розплачуємося за війну Росії проти України. Але ціна, яку ми платимо, — у грошах. А українці розплачуються кров’ю. І якщо ми дозволимо Путіну перемогти, усі ми заплатимо набагато вищу ціну на довгі роки вперед. Отже, наше послання з Бухареста полягає в тому, що НАТО продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Ми не відступимо”, — заявив Столтенберг.
Напередодні зустрічі в межах НАТО міністри закордонних справ Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, Швеції, Норвегії та Ісландії приїхали до Києва. Вони зустрілися з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, обговорили посилення антиросійських санкцій, реконструкцію енергетичної інфраструктури та посилення військової підтримки.
“Моє послання коротке — Україна має виграти цю війну, а Росія має програти у цій війні. А це означає, що країни НАТО мають посилювати військову підтримку України”, — сказав міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.
“Україна повинна мати можливість захистити цивільну інфраструктуру, їм потрібні системи протиповітряної оборони, протиракетної оборони, все, що маємо, ми повинні передати Україні”, — зазначив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Союзники наголошують, що Альянс не є учасником бойових дій, але підтримка України — важливе питання для НАТО. Адже якщо дозволити агресору перемогти у війні, то про стійкий мир можна забути.
“Ми бачили, як Володимир Путін намагається перетворити енергоносії на зброю від самого початку цього конфлікту. І ці удари по цивільній інфраструктурі, по енергетичній інфраструктурі, очевидно, призначені для того, щоб спробувати змусити українців підкоритися. Я не думаю, що це спрацює. Насправді, я знаю, що це не дасть результатів, тому що українці продемонстрували величезну стійкість. І ми продовжимо підтримувати їх у ці важкі місяці”, — сказав міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
У відповідь на заклик Генсека НАТО одразу кілька країн заявили про постачання озброєння. Швеція надала Україні рекордний пакет військової допомоги — системи ППО, боєприпаси та транспорт. 30 бойових машин піхоти відправила й Словаччина.
Російські ракетні удари по критичній інфраструктурі союзники називають терором.
“Агресія Росії продовжується і продовжується найжахливішим чином, яким тільки можна собі уявити. Росія порушила всі принципи міжнародного права, всі принципи, які ми могли собі уявити. Ми повинні підтримувати Україну морально, фінансово, у військовому плані, щоб вона могла справедливо захищати свій суверенітет та територіальну цілісність”, — сказав міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прибув на зустріч із колегами з НАТО, щоб говорити не про те, що потрібно, а про терміни постачання. Глава українського МЗС каже, що зараз військова допомога та підтримка енергетичної галузі однаково важлива. Глава української дипломатії приїхав домовлятися про постачання систем ППО Patriot, щоб захистити Україну від російських ракет.
“Ми не можемо втрачати жодної хвилини. Поки хтось думає, який генератор чи трансформатор відправити і яким шляхом, в Україні люди мерзнуть без електрики, без опалення, без води внаслідок ракетних ударів Російської Федерації. Час дій, а не розмов. Безумовно, постачання Україні систем ППО — це також допомога нашій енергетичній безпеці. У мене два ключові слова на цьому засіданні — це Patriot та трансформатори”, — сказав Кулеба.
За підсумками першого дня засідання союзники домовилися про активізацію постачання озброєння в Україну, зокрема систем протиповітряної оборони. Альянс також хоче допомогти Києву із відновленням зруйнованої інфраструктури. А після перемоги у війні проти Росії Україна зможе вступити до НАТО, заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг. Він очікує від союзників підтвердження політики “відчинених дверей”.
Читайте також: НАТО зміцнюється на східному фланзі, потрібно бути готовим навіть до нападу РФ, — Чернєв (ВІДЕО)