Україна бореться в межах міжнародного права проти окупації півострова Крим, а також усіма можливими способами намагається захистити корінний народ — кримських татар. Але Росія не виконує рішення міжнародних судів та ігнорує всі резолюції. Тому зупинити злочини геноцидного характеру проти кримських татар можливо тільки повністю деокупувавши Крим. Таку думку сьогодні, 19 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак.
“Україна бореться проти окупації Криму, використовуючи всі можливі міжнародні механізми: Європейський суд з прав людини, Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд ООН. Коли йдеться про міжнародне право, там усе дуже складно з погляду доказів. Це дуже складний процес. На це працює Міністерство юстиції, Міністерство закордонних справ України, неурядові організації дуже багато збирають доказів”, — розповіла вона.
Міжнародний суд ООН 31 січня 2024 року вирішив, що дії російських правоохоронних органів щодо кримських татар могли частково порушувати права цієї етнічної групи. Але щодо звинувачень у расовій дискримінації суд заявив, що немає достатньої кількості переконливих доказів, що кримські татари та українці в Криму зазнавали переслідувань на основі їхнього етнічного походження. Він вважає, що дії щодо них могли мати політичну мотивацію.
“Україна в Міжнародному суді ООН намагалася довести, що відбувається дискримінація за расовою ознакою. Україна апелює до цих зобов’язань у контексті того, що Росія їх порушує. Там дуже складний процес, тому успіхи неоднозначні в контексті саме цього доказування. Щороку на рівні Генасамблеї ООН, ключового політичного майданчика міжнародного, ухвалюють резолюції, які говорять про порушення в Криму, зокрема проти корінного народу кримських татар”, — пояснила експертка.
Росія ігнорує будь-які рішення міжнародних судів, тому вони не чинять на неї достатнього тиску. Зупинити дискримінацію кримських татар може тільки деокупація півострова.
“Зупинити цей процес може тільки деокупація Криму. Росія не виконує рішення судів. У цій ситуації говорити про міжнародне право дуже складно. Хоча Україна продовжує зусилля щодо документування всіх порушень, які можна задокументувати”, — резюмувала Томак.
Читайте також: Заборона на звільнення кримських татар — це політична установка Кремля, — Томак