29 травня Верховна Рада України підтримала запропоновані РНБО санкції проти Ірану на 50 років.
Вони включають повну заборону торгових операцій, зупинку транзиту ресурсів, польоти і перевезення на території України та запобігання виведенню капіталів резидентами Ірану.
Також Нацбанку забороняється реєстрація міжнародної платіжної системи, оператором якої є Іран.
Напередодні, 24 травня, президент Володимир Зеленський звернувся до народу Ірану, щоб той не ставав співучасником кривавої війни, розв’язаної Росією, яка використовує іранські дрони-камікадзе для вбивства українців.
Після повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну співробітництво Ірану та РФ особливо поглибилося, і з кожним днем війни стає дедалі тіснішим.
Між двома країнами-ізгоями було підписано важливі угоди, спрямовані на посилення торговельно-економічного, логістичного, енергетичного та військового співробітництва.
РФ отримує від Ірану у великій кількості безпілотники, які використовують для атак на українську інфраструктуру. Остання партія, ймовірно, була поставлена Росії як плата від Ірану за перше постачання російських багатоцільових винищувачів Су-35.
Про те, що дадуть санкції, і які ще є способи зупинити військову співпрацю між РФ та Іраном, — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Сергій Данилов, заступник директора українського Центру близькосхідних досліджень;
- Євген Добряк, народний депутат України VI скликання, експерт-міжнародник;
- Богдан Долінце, експерт із питань розвитку авіаційного ринку;
- Максим Ялі, професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету;
- Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень.
СЕРГІЙ ДАНИЛОВ: Введенню глобальних санкцій проти Ірану заважає Росія
— Санкції мають два виміри. Перший — символічний. Санкційна тема дуже непопулярна у іранців. Кожні вибори відбуваються під гаслом, що претенденти обіцяють зняти санкції. І навіть якщо ці санкції не такі вбивчі для економіки країни, про них все одно почують, про них будуть говорити. Звідси й непопулярність режиму. Інший — вплив на іранську економіку.
Не треба переоцінювати українські санкції, ми розуміємо, що ми є далеко не найголовнішим економічним партнером цієї країни. Проте українське зерно не піде до Ірану. Росіяни можуть замінювати його своїм, але це вплине на ціну.
Іран розраховував свого часу і на літаки Ан, і на обслуговування українськими сертифікованими компаніями парку літаків, що там є. Відповідно, все це вони не отримають. Напевно, будуть пробувати замінити російськими, але це все певною мірою принесе складнощі і буде щось коштувати для Ірану.
Американці теж не заплющують очі на співпрацю між РФ та Іраном, хоча дієвих санкцій проти Ірану для того, щоб добити його, зараз немає. Є досить масштабні обмеження, але немає цієї заборони, яка б зупинила, наприклад, іранський експорт нафти та нафтопродуктів.
Існує пряме порушення 15-го пункту резолюції Ради Безпеки ООН, де в обмін на відмову від ядерної програми, в обмін на встановлення контролю, знімалися санкції з Ірану. Там був також пункт про те, що Іран не буде торгувати зброєю у зоні конфлікту.
За пряме порушення резолюції треба створити комісію, яка виїжджає на місце, все з’ясовує, і після цього запроваджуються тотальні санкції. Це б’є Іран.
Іран користується тим, що Росія не дає згоди на створення комісії, використовуючи право вето. Але для них це дуже болюча тема. Іранці бояться.
Чи можна зупинити все це на Каспійському морі? Ну хіба що голова Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов придумає спосіб. Тоді — безумовно. Інших інструментів немає.
ЄВГЕН ДОБРЯК: Ірану від Росії потрібна технологія адаптації ядерної боєголовки до носія
— Є іранці, котрі не підтримують сьогоднішню владу. Виходять на протести. Плюс там зараз триває боротьба між собою трьох кланів за майбутню владу.
Іран має свої стратегічні завдання. Іран бачить своє лідерство у регіоні Близького та Середнього Сходу та бореться за нього.
Чому Іран зблизився з РФ та допомагає їй дронами? Іран очікує отримати від РФ Су-35, системи ППО та найголовніше — останню технологію, яка потрібна Ірану для отримання ядерної зброї, і тоді вже зовсім іншого позиціонування у глобальному світі. Це адаптація ядерної боєголовки до носія. Ось цього вони не мають.
Отримають іранці цю технологію від Росії чи ні, важко сказати. Але два терористичні режими, я думаю, як два магніти будуть зливатись. І, швидше за все, якщо не буде протистояння західного світу, Ізраїлю та інших держав, це може статися. У такому аспекті дипломатично впливати на керівництво Ірану дуже проблематично та дуже складно.
Треба не забувати, що головне завдання сьогоднішнього Ірану — знищення держави Ізраїль, яка не повинна, за їхньою концепцією, існувати.
Тільки зміна влади та еліт може привести Іран у нормальне цивілізоване суспільство та поставити в ті рамки, в яких він був до ісламської революції, у часи шаху тощо.
БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Йде двостороння співпраця між РФ та Іраном
— Якщо ми говоримо про виробництво “шахедів”, то маємо розуміти, що це не дуже дорога техніка. Вартість виробництва однієї одиниці лежить у межах від 30 до 40 тисяч доларів.
Комплектуючі, які там використовуються, можуть бути елементами побутових речей — холодильників, мікрохвильових печей, пральних машин. Вони вільно продаються у всьому світі на ринку.
Ключовим елементом цих систем є двигун. Перші виготовлялися із західними двигунами. Потім Ірану з РФ вдалося створити якийсь свій прообраз набагато слабшого двигуна.
Найкритичніша частина — система навігації. Це GPS або ГЛОНАСС. РФ сама неспроможна виробляти чіпи для системи ГЛОНАСС. Це чіпи західного виробництва.
Потрібно ввести повне та жорстке ембарго на будь-які чіпи для Ірану та для РФ. Також — знищувати заводи з виробництва “шахедів”.
Ми бачимо, що Іран не просто продає ці безпілотники чи інші системи РФ. Це йде двостороння співпраця. РФ із отриманням доступу до умовних “шахедів” почала передавати авіаційні технології для Ірану. Насамперед це стосується бойових літаків.
МАКСИМ ЯЛІ: Є зближення Ірану з Китаєм
— Для значної частини міжнародної спільноти, насамперед Сполучених Штатів, Іран уже довгі роки перебуває на боці зла. Саме він був державою-рекордсменом за кількістю введених проти країни економічних санкцій. Тепер Росія його тут випередила.
Іран давно є загрозою міжнародній безпеці у контексті його амбіцій отримати ядерну зброю. І від цього Тегеран не відмовився. Зближення з Росією також пов’язане із ядерними амбіціями Ірану. Він, напевно, сподівається і веде переговори про те, щоб Росія надала допомогу у розвитку ядерних технологій, щоб прискорити процес отримання ядерної зброї.
Особливо вплинули на рішення режиму приєднатися на бік Росії в російсько-українській війні заворушення та масові протести, які ми спостерігали минулому році-початку цього в Ірані, і які розглядалися як спроба повалити чинний режим, виходячи з повідомлень офіційного Тегерана.
Ми бачимо також зближення на рівні такої осі геополітичного трикутника — Китай, Росія, Іран. Багато візитів. Товарообіг між державами та рівень торгівлі за ці півтора роки значно зріс. І Китай все більше проникає на ринки Ірану та РФ, а також прив’язує їх через залежність від санкцій як головний покупець російської нафти та іранської нафти.
ІГОР СЕМИВОЛОС: Введенням санкцій проти Ірану Україна підштовхує до цього і інші країни
— Ми мали непоганий товарообіг з Іраном — близько 700 млн. доларів, і позитивне сальдо. Поставляли і продовольство, і метали, і була в нас і високотехнологічна співпраця свого часу.
Тут важливо не те, що сама Україна запроваджує санкції. Питання ширше. Це стане сигналом для інших країн, насамперед, Європейського Союзу, які можуть розглянути вже санкції на своєму рівні.
Потрібно обов’язково обрізати всі економічні контакти Ірану із Заходом, насамперед із країнами Європейського Союзу, які досить активно продовжують співпрацювати з цією країною.
Іран зараз переживає складні часи, і такі серйозні обмеження в галузі продовольства, постачання зерна, постачання інших продовольчих товарів можуть дуже серйозно вдарити по режиму.
Не секрет, що Росія бере участь в іранській ядерній програмі — будівництво атомної електростанції, функціонування цієї електростанції та багато іншого. Але прямих доказів, що Росія допомагає безпосередньо Ірану у виробництві атомної зброї чи постачає уран, чи робить якісь інші подібні речі, немає.
Не можна виключати, що такі речі відбуваються. Але оскільки за цим дуже уважно стежать і американці, і ізраїльтяни, то таке миттєво стало б відомим.