Структури збройних сил Російської Федерації (ЗС РФ) пронизані системними випадками насильства та приниженнями солдатів, спричинені етнічною нетерпимістю. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Центру громадянських свобод В’ячеслав Лихачов.
“Необхідно розуміти, що кожен, хто йде в російську армію, добровільно погоджується терпіти знущання і приниження, вона так влаштована. Міжетнічна складова — частина великого, системного насильства, нерівності та приниження, якими пронизана вся російська армія, просто як інститут”, — сказав він.
На його думку, цей феномен має своє коріння в радянській армії та пов’язаний із загальною культурою беззаконня, що склалася в Росії за більш ніж 20 років авторитарного правління Володимира Путіна.
“Армія являє собою концентровану модель суспільства в цілому. Чи можна говорити про те, що російське суспільство консолідоване якимись позитивними ідеями? Соціологічні опитування показують, що ні. Звичайно, немає окремих соціологічних опитувань щодо армії, але соціологічні опитування щодо російського суспільства показують, що воно об’єднується, як правило, від протилежного”, — розповідає він.
Експерт зазначив, що в Росії ксенофобія часто виступає ідеальним об’єднуючим фактором.
“Коли відсутні позитивні цінності, що сприяють почуттю приналежності до суспільства і надають гідності, ксенофобія як форма формування спільності через заперечення стає властивою Росії. І в армії це проявляється в концентрованому вигляді, як у штучно створеній моделі, де концентруються молоді чоловіки, де їм дозволяють культивувати агресію в умовах принижень, обмежень, іноді недоїдання та інших екстремальних чинників. Це ідеальна лабораторна модель для визрівання ксенофобії в суспільстві”, — резюмував В’ячеслав Лихачов.
Читайте також: У Росії підіймається хвиля антисемітизму і цей процес неминучий, — Ейдман
Раніше військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко заявив, що всі малі народи Російської Федерації просто йдуть у розхідник у зоні бойових дій в Україні. Вони — витратний матеріал для військово-політичного командування країни-агресора. Крім того, всередині російської армії є і завжди були міжетнічні конфлікти.