Зруйнований КАБами будинок у центрі Харкова відновлюють — що кажуть мешканці через місяць (ВІДЕО)

Пошкоджений 22 червня будинок у Харкові. Фото: Telegram/Олег Синєгубов

Місяць тому російські війська чотирма авіабомбами вдарили по мирному Харкову. Троє людей загинули, понад пів сотні дістали важкі поранення і травми. Один із КАБів ударив по центральній частині міста, біля автовокзалу. Його частини прилетіли в п’ятиповерховий житловий будинок і вмить зруйнували три поверхи. Рятувальникам довелося знести стіну, щоб уникнути повного обвалу конструкції. Який через місяць вигляд має пошкоджена будівля, і чи будуть її відновлювати, — у матеріалі журналістів FREEДОМ.

Район автовокзалу в Харкові — одне з найбільш людних місць. У суботу, 22 червня, жителі міста їхали у своїх справах на машинах і в громадському транспорті. Аж раптом прогримів вибух. 

Загалом їх було чотири, атака КАБами тоді забрала життя трьох харків’ян, 56 осіб, зокрема троє дітей і поліцейський, постраждали. В одному з будинків на проспекті Гагаріна, який опинився в епіцентрі вибуху, частково обвалився під’їзд, рятувальникам довелося підірвати конструкції, що залишилися, щоб уникнути обвалу стіни.

Приступити до розбору завалів і зашивати контури пошкодженого будинку волонтери змогли тільки наступного дня після влучання бомби. Спочатку вони займалися зруйнованою будівлею автовокзалу.

“Уже наступного дня розбирали знизу всі завали, особисті речі. Це кілька шарів, раз вони всі в одному шарі, в одному місці. І це був такий важкий досвід. На щастя, тут обійшлося без загиблих, людей не було під завалами, і це якось допомагало морально. Адже що б ви не робили, все одно — постраждала тільки будівля. Усе відбудуємо, все буде добре, ми для цього тут. Ми для того тут працюємо… Але морально, так, це було важко”, — поділився волонтер Сергій Шитов.  

Локація була одна з найскладніших за весь час вторгнення РФ, зізнається бригадирка волонтерської організації “Добробат” Ольга Скорова. Майже 40 людей протягом двох діб працювали з ранку до ночі, була загроза повторних авіаударів. Але кинути людей, які були в стані шоку і не могли самостійно впоратися із завалами, вони не могли. 

“Працювати було дуже складно, великі руйнування, але люди трималися. Я дуже поважаю таку поведінку. Ось тут — це два під’їзди. Якщо відкрити двері, то виходиш просто в обвал. І коли це тільки прилетіло, ти не розумієш, що за дверима — крок, а там порожнеча. Дуже великі вікна, які довелося зашивати. Це теж було складно”, — розповіла волонтерка. 

74-річний Олександр Яковлєв 30 років прожив у будинку, який пошкодила РФ. У день атаки чоловік поїхав допомагати сусідці лагодити машину. Коли дізнався, що поцілили в його будинок, повернувся. Побачив, що вибиті вікна, обвалився балкон, але квартира ціла. Чоловік дочекався, коли рятувальники дозволять увійти всередину і залишився там ночувати. 

“Перший раз коли ліг, — ані фанери, ані вікон, ані дверей. Так дихати хоч чимось було можна, відкрито все навстіж. Гуркотять усю ніч, вивозять сміття. Сміття дозволяли кидати з балкона, а потім почав прибирати — 44 пакети сміття виніс”, — згадує чоловік. 

Через місяць після удару двір у будинку на Гагаріна частково спорожнів. Мешканці зруйнованих квартир роз’їхалися до знайомих і друзів, але більшість залишилася. 

Олександр Яковлєв не збирається переїжджати — зайнятий відновленням розбитого житла.

“Балкона немає, кухні немає, вже замовив вікно, оплатила донька. Все нормально. Я не буду переїжджати, все у мене нормально!”, — запевнив він. 

Світлана Бондаренко також залишилася жити в пошкодженому будинку. Каже, їхній сім’ї пощастило — вибиті лише вікна та рами. Вона згадує, як одразу після удару не лишилася сама зі своєю бідою: усі згуртувалися і навперебій пропонували допомогу.

“Повний двір був усіх — комунальні служби, рятувальники, поліція, сусіди, друзі. І ти цілий день ходив ось так із телефоном, і тільки говорив: ні, дякую, у мене все нормально, я залишаюся вдома! Усі все пропонували. Приїхав якийсь фонд, не пам’ятаю який. Запитували: що вам треба? Якісь ковдри роздавали, якісь пристрої зарядні, тому що не було ж комунікацій — ані світла, ані води, ані газу — нічого не було”, — розповіла Світлана. 

Зараз будинок повністю під’єднано до комунікацій, сміття прибрано, Харківська міська адміністрація внесла пошкоджений будинок до списку об’єктів, що потребують невідкладного ремонту. 

Тривають будівельні експертизи, будинок готують до відновлення, розповів мер Харкова Ігор Терехов на зустрічі з верховним комісаром ООН у справах біженців Філіппо Гранді. Він нещодавно приїжджав до Харкова і був на місці обстрілу п’ятиповерхівки.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Харкові війська РФ зруйнували понад 4,5 тис. житлових будинків. Кожну з пошкоджених будівель обстежують фахівці й виносять вердикт: підлягає будинок відновленню чи його необхідно зносити. Зараз у місті вже є цілі мікрорайони, де зафіксовано глобальні руйнування, і після перемоги на місці зруйнованого житла зведуть абсолютно нові будівлі.

Читайте також: Росія завдала подвійного удару “Іскандерами” по Чугуєву — наслідки (ВІДЕО)

Прямий ефір