У Запорізькій області російські окупанти цілеспрямовано знищують історичні об’єкти: обстрілюють пам’ятники архітектури, грабують музеї. На тимчасово окупованій частині регіону під час будівництва оборонного рову зруйнували майже 200 стародавніх курганів, повідомляє FREEДОМ.
Першою жертвою російської агресії у Запорізькій області став музей “Замок Попова”. Його у місті Василівка майже 200 років тому збудував місцевий землевласник. Комплекс будівель у готичному та мавританському стилях був визнаний пам’яткою архітектури. У перші дні повномасштабного вторгнення росіяни обстріляли його і мало не зруйнували.
“7 березня [2022 року] було влучення в вежу манежу стайні. І вона була частково зруйнована. А 13 березня, вже після того, як розпочалася окупація, було пограбування”, — каже директорка Василівського історико-архітектурного музею-заповідника ”Садиба Попова” Ганна Головко.
Співробітники музею розповідають: уперше василівський замок постраждав від росіян 100 років тому. Під час більшовицької інтервенції там було розквартовано загін червоноармійців. Вони розбили меблі, скульптури та винесли з приміщень усе найцінніше, навіть мармуровий унітаз ХІХ століття. За деякий час його вдалося повернути, він перебував у експозиції музею. Але через століття його знову вкрали.
“Це було мародерство. Усе, що бачили, усе виносили — це перші дні окупації”, — коментує Ганна Головко.
Постраждали від російських окупантів експозиції краєзнавчих музеїв Мелітополя та Кам’янки-Дніпровської. Мабуть, мародерів привабили експонати скіфського періоду, де були золоті вироби. Артобстрілами росіяни знищили десятки історичних будівель у прифронтових Гуляйполі та Оріхові.
Але вершиною вандалізму стало знищення окупантами стародавніх курганів під час будівництва величезного протитанкового рову. Російські військові викопали 70-кілометрову оборонну траншею від Мелітополя до Приморська. Її добре видно навіть на супутникових знімках. Найстарішому із зруйнованих курганів — понад 6 тис. років. Директор обласного департаменту культури Владислав Мороко побоюється, що артефакти, які там були, втрачені назавжди.
“Ця лінія [російської оборони] проходить по охоронних зонах, або безпосередньо по 160 курганах — це кургани та курганні групи. Зрозуміло, що риючись у землі, росіяни, котрі взагалі жодної культури, жодної історії не знають і не поважають, знищували ці кургани”, — констатує директор департаменту культури Запорізької обласної військової адміністрації Владислав Мороко.
Як підрахували у департаменті культури, збитки лише від знищення курганів становлять не менше ніж 200 млн грн. Яких збитків завдано музеям, достеменно невідомо: провести інвентаризацію на тимчасово окупованих територіях поки що неможливо. Проте співробітники музеїв мають дані про всі експонати — в електронному реєстрі.
“Ми знаємо стовідсотково, що там було до окупації, і якщо там чогось не буде, виставимо за це рахунки. Як було після Другої світової війни, коли відбувалися масштабні судові процеси, шукали те, що вкрали нацисти, так само й тут це відбуватиметься. Ми працюватимемо у цьому напрямку, і все вони повернуть”, — запевняє Владислав Мороко.
За даними Міністерства культури України, на повоєнне відновлення культурної інфраструктури необхідно 7 млрд дол. На сьогодні пошкоджено або зруйновано 1 373 заклади культури: бібліотеки, музеї, театри, філармонії, школи мистецтв. Крім того, пошкоджено або зруйновано понад 550 пам’яток культури, а також понад 200 культових споруд.
Читайте також: Україна переймає досвід Хорватії у відновленні культурної спадщини під час і після війни