Зруйновано або пошкоджено понад 500 споруд: як Росія воює з релігією (ВІДЕО)

Зруйнована церква в Нікополі. Фото: Facebook/ДСНС

Понад пів тисячі храмів та інших культових споруд, які належать різним конфесіям, пошкодила або зруйнувала Росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Про це заявив керівник проєкту “Релігія у вогні” Руслан Халіков. За його словами, майже чверть пошкоджених храмів неможливо буде використовувати надалі. 16% споруд зазнали значних пошкоджень, ще 9% — повністю знищені, інформує FREEДОМ.

Від Свято-Георгіївського скиту Свято-Успенської лаври в Донецькій області залишилися руїни. Російська армія в травні 2022-го скинула на нього авіабомбу. Відновити скит неможливо.

Повністю зруйнована і Церква Святого Іоанна Богослова на Харківщині.  Про те, що ця споруда колись була храмом з унікальним розписом ХVІІ століття, тепер нагадують лише хрести на напівзруйнованій огорожі.

В Одесі Спасо-Преображенський кафедральний собор 1936-го підірвали більшовики, а 2023-го протикорабельною 3-тонною ракетою “Онікс” атакували росіяни. У найбільшому православному храмі Одеси знищено вівтарну частину, пробито два поверхи і немає частини даху.

За неповні два роки повномасштабної війни РФ проти України російська армія пошкодила або зруйнувала близько 500 українських релігійних споруд. Найбільше — православних храмів.

Але від обстрілів російських окупантів постраждали й релігійні споруди юдейських, мусульманських, індуїстських громад. Ті церкви, мечеті та каплиці, які опинилися на окупованій Росією території, росіяни мілітаризують: влаштовують у них штаби, склади боєприпасів і техніки та навіть облаштовують вогневі точки.

“Таких зафіксованих кейсів близько півтора десятка за два роки війни. І про системність говорить не так загальна кількість, як те, що це в різних областях відбувалося. Ми таке фіксували і на Київщині, і на Харківщині, і на Чернігівщині”, — каже релігієзнавець, керівник проєкту “Релігія у вогні” Руслан Халіков.

Понад 30 українських священиків російські військові вбили на тимчасово окупованих Росією територіях, заявив голова Держслужби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

“Уже в березні 2022 року почав складатися великий, на жаль, мартиролог загиблих священиків. Одного з них, Максима Козачину, було розстріляно, коли він був у священицькому одязі, у літургійному вбранні. Багато [священиків] постраждали під час обстрілів, багато потрапили в полон”, — сказав він.

Кремлівська пропаганда намагається нав’язати зарубіжній аудиторії уявлення про Росію як про православну країну, в якій християнські цінності є пріоритетом. За задумом ідеологів Путіна, такий підхід має привернути на бік режиму західних консерваторів.

“Це не природно, не логічно, тому що насправді, в сучасній політичній історії Російської Федерації та історично утиски за релігійною ознакою були однією з постійних системних практик у Російській імперії, у Радянському Союзі, у сучасній РФ”, — каже член експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Лихачов.

Доказ тому — переслідування за релігійною ознакою в самій Росії. Зокрема християн — і православних, і представників інших конфесій.

З 2021 року Росія перебуває в “чорному” списку релігійних свобод. До цього переліку входять країни, в яких зафіксовано систематичні порушення прав вірян. 

Репресії на тимчасово окупованих Росією територіях України, знищення російськими окупантами релігійних споруд — усе це воєнні злочини.

Задокументовані відомості про них отримують не лише українські правоохоронці та національні суди. Результати експертиз поширюють за кордоном, щоб у ЮНЕСКО, Міжнародному кримінальному суді та інших всесвітніх організаціях знали — у Росії не залишилося нічого святого.

Читайте також: РФ затримує священників і навмисне знищує релігійні об’єкти в Україні — дані Ліхачова

Прямий ефір