Понад десять населених пунктів Луганської області вже деокуповано, і українські військовослужбовці продовжують повертати селища і міста області під контроль України. Кореспондент телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова побувала на своїй батьківщині — в Луганській області, де відвідала один із деокупованих населених пунктів — село Невське.
“На під’їзді до Невського стоїть покинута техніка окупантів. Тут тривають бої. Ось зараз у населеному пункті щось горить, є прямі попадання. І постійно тут чути бойові дії, тому що лінія фронту проходить звідси на відстані близько семи кілометрів”, — розповідає Анастасія Волкова.
У Невському зараз мешкає 153 людини, а до повномасштабного вторгнення РФ тут було понад 600 жителів. Під російською окупацією населений пункт перебував із 3 березня до 28 жовтня. У селі — багато зруйнованих будинків, постійні прильоти, тривають бойові дії.
73 подвір’я, де живуть люди, щодня відвідує поліція. Привозять сюди хліб, гуманітарну допомогу, а також ліки. Усього цього в Невському дуже не вистачає, адже єдиний магазин не працює, а куди-небудь виїхати неможливо.
“Дуже потрібно, тому що прийшли холоди, люди хворіють, людям потрібні медикаменти. Школи немає, сільради немає, адміністративних будівель немає — повністю зруйновані. Збиток дуже великий. Нам дуже потрібен якийсь одяг, тому що весь уже зносився. Не купували нічого. Ліки, хімія і будматеріали потрібні”, — розповідає перший заступник керівника Красноріченської військово-цивільної адміністрації Віктор Зозуля.
Він розповів, як у Невському під час окупації поводилися російські військові.
“Руйнували будинки, виносили, ламали, грабували, до людей ставилися по-скотинячому. Одного мало не застрелили. Встигли підійти, просто натовпом підійшли, він його вів взагалі розстрілювати. Просто так”, — згадує він.
Поки вулицями ходили російські окупанти, мешканці намагалися не покидати своїх підвалів. Тепер же зітхнули з полегшенням. Мешканка Невського Галина Вікторівна бере хліб і для себе, і для сусідів.
“Мені 62 роки, нікуди ніколи не виїжджала. У мене господарства повно. Дуже раді, що Україна повернулася! Щодня молимося. Сьогодні прильоти були, мало мене не вбило. Господи, передай тому Путіну, ми ж не просили, щоб ти нас від чогось звільняв! Від будинків, від господарства. Будинків немає, село розбите. Господи, якщо ти є, та припини ти цю війну! Скільки людей загинуло, скільки дітей”, — каже вона.
Галина Вікторівна побажала українським військовослужбовцям міцнішати й вибити ворога з землі.
Росіяни, коли відходили, розбивали все на своєму шляху.
“Немає ні магазинів, нічого немає. І нікуди не виїдеш, щоб щось організувати, привезти. Все дуже погано. Немає бензину, не виїдеш. Ось снаряд тільки-тільки впав, дві хвилини тому. Не вибухнув. Діра залишилася. Куди тут їхати, якщо і вдома страшно”, — каже житель Невського Володимир.
Поліція намагається супроводжувати волонтерів, які везуть у село допомогу.
“3 жовтня в суботу ми провезли сюди волонтерів від міжнародних організацій під егідою Луганської обласної військово-цивільної адміністрації. Привезли 280 продуктових наборів. За стандартом: макарони, тушкованка, боби, олія, цукор, сіль, крупи якісь”, — повідомив поліцейський Віталій.
Також за місяць роботи українські поліцейські вже зібрали понад 40 заяв від місцевих жителів про воєнні злочини росіян.
“Фіксуються воєнні злочини, якщо такі мали місце, також фіксується руйнування майна, крадіжки майна, якщо були грабежі, якщо були якісь насильницькі дії над громадянами України. Якщо такі є, це все скрупульозно збирається і далі приймаються відповідні рішення”, — сказав поліцейський Віталій.
Жителі Невського вже готові відновлювати свої будинки, люди чекають на будівельні матеріали, жартуючи про те, що робочих рук більш ніж достатньо.
Читайте також: “Намагаємося зігріти наших хлопців”: “зимову” допомогу привезли волонтери захисникам Луганської області