Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року мало вкрай негативний вплив на українську економіку. За підсумками минулого року валовий внутрішній продукт (ВВП) України скоротився більш ніж на третину.
Багато підприємств було зруйновано або вони перестали працювати, а значну частину сільськогосподарських земель заміновано, внаслідок чого проводити роботи на них зараз неможливо. Крім усього іншого, Україна втратила частину експортних ринків.
Однак після майже 20 місяців великої війни українська економіка почала відновлюватися й адаптуватися до умов воєнного часу.
Зростання економіки України під час війни
Згідно з даними Міністерства економіки України, у вересні поточного року зростання ВВП, порівняно з вереснем минулого року, становило близько 9,1% [±2%]. У підсумку за 9 місяців 2023 року економічне зростання, за попередніми оцінками Мінекономіки, оцінюється на рівні 5,3% порівняно з відповідним періодом минулого року.
Як заявила перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України Юлія Свириденко, у вересні більшість ключових видів економічної діяльності демонстрували позитивні результати. За її словами, це пояснюється високою здатністю бізнесу пристосовуватися до нових викликів, а також допомогою з боку держави та міжнародних партнерів.
“Окремо хочеться відзначити, що завдяки урядовим програмам стимулювання розвитку бізнесу, відбувається відновлення економічної активності підприємств у багатьох секторах переробної промисловості. Загалом виробнича сфера, яка зазнала суттєвих збитків та руйнувань під час війни, поступово відновлюється”, — повідомила очільниця Мінекономіки.
Юлія Свириденко підкреслила, що значний внесок у зростання ВВП у вересні мала і сфера послуг, яка включає в себе кілька складових.
“По-перше, йдеться про комерційну сферу послуг, яка сьогодні є більш цифровізованою та маневреною у своїй діяльності, тому швидко адаптується до нових умов і потреб на ринках. По-друге, до сфери послуг також належить сфера державного управління та оборони, фінансування якої є пріоритетним під час війни”, — пояснила Юлія Свириденко.
Крім цього, у вересні наростили виробництво підприємства харчової промисловості. Це відбулося в умовах збільшення сировинної бази з боку сільськогосподарського виробництва та налагодження нових шляхів постачання продукції.
Позитивна динаміка спостерігалася також у сферах машинобудування та виробництва будівельних матеріалів — тут зростання відбувалося завдяки реалізації проєктів відбудови, зокрема, реалізації урядової програми “еОселя”. Своєю чергою, приріст у видобувній промисловості пояснюється накопиченням запасів вугілля та газу на зиму.
За оцінками Міжнародного валютного фонду, опублікованими в жовтневому “Огляді світової економіки“, загальний обсяг виробництва в Україні 2023 року зросте на 2%. Водночас у Національному банку України (НБУ) розраховують на зростання української економіки в межах 3%. Прогноз НБУ вважається вирішальним показником для виплат за національними ВВП-варантами, погасити які необхідно 2041 року.
Зі свого боку, в Кабінеті міністрів України прогнозують зростання ВВП на рівні понад 4%.
“Є підстави для обережного оптимізму. Тому в бюджет на 2024 рік ми закладаємо прогноз зростання економіки на 5%. І саме приватний бізнес є головним двигуном відновлення та зростання. Сьогодні інвестори мають набагато більше підстав вкладати свої кошти в Україну, ніж, наприклад, рік тому. Насамперед зросли наші можливості у сфері безпеки”, — сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
На думку економічних аналітиків, відновлення і відкриття нових торговельних шляхів через Дунай і Чорне море також сприяє відновленню експорту сільськогосподарської продукції. Стабілізувати економіку України також допомагає і низка інших чинників.
“Це унікальний приклад, що в Україні за перший рік війни ВВП впав майже на третину, але водночас наша банківська система вистояла, бізнес продовжує працювати, а зараз ми бачимо, що економіка досить стабільна. Україна навіть під час війни є одним із лідерів у світі з точки зору IT, цифровізації, кібербезпеки, креативної індустрії, там, де ми сильні. Україна — високотехнологічна держава, на це завжди був попит з точки зору допомоги у відновленні гідроелектростанцій, зеленої енергетики, машинобудування, аграрного машинобудування”, — зазначив президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков.
Читайте також: Поступове зростання економіки України в умовах війни: які прогнози (ВІДЕО)
Думки економістів
Про нинішній стан української економіки, і як вона адаптується до умов воєнного часу в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Олег Устенко, радник президента України з економічних питань;
- Ярослав Жаліло, доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
ОЛЕГ УСТЕНКО: В Україні йде тенденція на збільшення економічного зростання
— Ми перебуваємо у стані війни. Росія атакує нас за різними напрямками, постійно завдаючи ударів не тільки по нашій інфраструктурі, а й по нашим компаніям і підприємствам. Коли частина підприємств просто виводиться з ладу, коли відбуваються постійні атаки на інфраструктуру, зокрема, на електричну, зрозуміло, що потрібно очікувати якихось серйозних економічних проблем.
Це абсолютно повністю реалізувалося 2022 року. Наша економіка впала на понад 25%, колосальне падіння.
Ба більше, частина території була на той момент під тимчасовою окупацією. Удар по економіці був значний. Але ось 2022 рік минув, Збройні сили України звільнили значну частину нашої території, яка була окупована.
Підприємства перебудовуються під той режим роботи, який існує у воєнний час, частина з них виїхала з територій, які постійно перебувають під ударами російської армії. Зокрема, в західні регіони України. Частина підприємств із Харківської області переїжджали, наприклад, у Полтавську область. Таких прикладів можна навести багато.
З іншого боку, частина підприємств просто навчилися працювати в цих умовах, вони нікуди не переїжджали, залишаються на своїх місцях і продовжують працювати. Зокрема, які обслуговують нашу електричну інфраструктуру — та ж таки ДТЕК просто під кулями, під вогнем може налагодити електричну мережу, досить швидко забезпечуючи електроенергією не тільки громадян України, а й підприємства країни.
Минулого року було падіння 25%, і ось нібито почалося незначне відвойовування цього року. За оцінкою Міністерства економіки, очікується близько 3%, навіть 3+ економічного зростання. Наступного року очікується практично 5% економічного зростання. Один-два відсоткові пункти — це, звичайно, важливо, якщо ми говоримо про дуже точні цифри.
Якщо ми з вами говоримо про тенденцію, то вона йде на збільшення. Плюс 3, плюс 4, плюс 5 відсотків — скільки завгодно ми можемо припустити в цих межах, але це йде в плюс після падіння ВВП. Зрозуміло, що при 25%-му падінні ці кілька відсоткових пунктів збільшення не повертають нас на довоєнний рівень. 2021 року в нас був максимальний у нашій новітній економічній історії ВВП, який ми досягли — 200 млрд доларів.
Чому йде це відновлення? Якщо ви подивитеся на структуру ВВП за компонентами, ви побачите, що першим елементом, який завжди аналізує будь-який економіст, буде стан споживання. І якщо ми подивимося на споживання, яке є, чи можемо ми розраховувати на те, що воно збільшиться? Так, можемо, тому що у 2023-2024 роках воно буде вищим порівняно з 2022 роком. Тому це дає кілька відсоткових пунктів для зростання.
Якщо ви подивитеся на інший компонент, який є в структурі ВВП, це урядові витрати, вони збільшуються. Але вони збільшуються, насамперед, у секторі безпеки та оборони. Ми в стані війни. Очевидно, що йде розвиток цього сектору. Він критично потрібен для забезпечення нормальної роботи нашої країни.
Те, що ми отримуємо озброєння від наших союзників і партнерів, не означає, що ми не повинні його виробляти в країні. Ось воно і виробляється в Україні. Це інвестиції, це теж додаткове зростання.
Я вже не кажу, що є збільшення і по інших, невійськових секторах економіки. Воно, можливо, менше, але воно теж є, і це теж дає додаткове зростання, наприклад, завдяки якимось новим підприємствам, насамперед, у секторі малого та середнього бізнесу.
Є зростання у високоточних напрямках. Наприклад, якщо ми говоримо з приводу дронів, на сьогоднішній момент це відноситься до безпеки і оборони. Але цілком очевидно, що в майбутньому вони можуть використовуватися в цивільних цілях: аерозйомка, сільське господарство тощо.
У будь-якому разі, економічне зростання очікується, але це зростання, повторюся, буде не таким значним. Аргумент щодо того, що треба десятиліття для того, щоб повернутися — питання, до чого повернутися? Якщо 2021 року ВВП становив 200 мільярдів доларів, то ВВП поточного року — 150 мільярдів. Додайте до нього зростання, яке прогнозується на рівні 5 мільярдів, одразу отримуйте додатково мало не 8 мільярдів. Це, якщо рахувати в реальних цифрах.
Коли говорять з приводу тривалого зростання — на довге зростання в нас і часу особливо немає. Економіка країни має відновлюватися досить швидко. Тому, коли говорять про український повоєнний період, то завдання стоїть протягом буквально кількох років досягти рівня 2021 року.
Україна перебуває на шляху до Європейського Союзу. У грудні має розпочатися переговорний процес уже безпосередньо про вступ до ЄС. А це означає, що Україна повинна наздоганяти рівень як мінімум східної частини Євросоюзу так швидко, як тільки це можливо.
Це і є наше завдання — необхідність забезпечення квантового стрибка з точки зору економічного зростання.
І тут необхідно говорити вже не просто, наприклад, про використання заморожених російських активів для відновлення України, про передачу яких нашій країні так активно говорять, особливо останнім часом. Їх передадуть, зрештою.
Але знову ж таки, не єдиними російськими активами [потрібно піднімати економіку]. Необхідне величезне і серйозне залучення приватних інвестицій. І ось це вже пов’язано з поліпшенням якості бізнес-клімату в країні. Це дасть можливість залучити в Україну приватні інвестиції і змусити їх працювати на країну. Це те, що може забезпечувати квантовий економічний стрибок, досить швидкий і серйозний.
ЯРОСЛАВ ЖАЛІЛО: Після війни в Україні буде нова економіка, і це буде абсолютно нова країна
— Сьогодні ми спостерігаємо відновлення бізнесу, зокрема й малого бізнесу. Люди повертаються на свої робочі місця, повертаються у свої домівки, зокрема й ті, які виїхали за кордон. Частина людей уже повернулася. Ми бачимо, що бюджетні організації — заклади медицини, освіти — налагодили процес надання людям необхідних послуг.
Зрозуміло, що ми не говоримо про ту зону, де сьогодні відбуваються жорстокі бої. Це, насамперед, південні та східні регіони України. Але якщо говорити про решту території, то це відновлення повсякденної буденної діяльності, наскільки це можливо в умовах підвищених ризиків і в умовах таких абсолютно нових викликів, які принесла війна.
І вже помінялися цифри економічних показників. На сьогоднішній день за три квартали українська економіка, порівняно з минулим роком, зросла на 5%. Ось це, я вважаю, суттєвий показник, враховуючи те, що ми втратили дуже велику частину підприємств, які раніше відігравали важливу роль у забезпеченні економічної динаміки країни. Перш за все, це металургія і хімічні підприємства сходу України.
Ми втратили значну частину території країни, вона тимчасово окупована, і де сьогодні неможлива аграрна діяльність, а це теж значна частина українського ВВП. В умовах таких втрат відновлення позитивної динаміки і навіть несподіваних для багатьох міжнародних спостерігачів темпів зростання — це якраз і є ознака того, що адаптація відбувається.
Обвал, який стався внаслідок російської військової агресії, дуже глибокий, це в офіційних цифрах близько 30% падіння ВВП. І для того, щоб відновитися до якогось довоєнного рівня, потрібні двозначні показники економічного зростання, що абсолютно неможливо в умовах війни.
А те, що в умовах війни ми все-таки зуміли показати позитивні показники, це великий плюс. Я думаю, що на кінець року, згідно з тими прогнозами, які дають міжнародні організації, вони мають здійснитися.
Ми розуміємо прекрасно і ризики, пов’язані з тим, що агресор, очевидно, відновить свої атаки на енергетику України. Минулого року ці атаки зробили суттєвий внесок в економічне падіння України. Але є надія, що сьогодні українська економіка більш адаптована з Міноборони, більш адаптована до таких атак. Хоча ми розуміємо, звісно, що і ворог теж більш винахідливий, напевно що-небудь для себе припас.
Я думаю, що очікування на кінець року в нас мають бути позитивні. Ми очікуємо зростання ВВП десь у районі від 2% до 5%. Ми прекрасно розуміємо, що це практично ніщо для відновлення довоєнного рівня. Але це дуже важливо для розуміння, що економіка стійка й адаптується. Це дуже важливо для того, щоб це побачили й інвестори.
І ми сьогодні не повинні говорити про повернення на щось довоєнне. Україна вже не буде такою, якою вона була до війни. Дуже багато чого втрачено безповоротно. Я маю на увазі стару промисловість. Можливо, на жаль, ми втратимо частину населення, не всі люди повернуться в країну після того, як війна завершиться.
Це буде нова економіка, це буде нова країна. Є всі підстави вважати, що є міжнародна підтримка. Це буде більш ефективна, більш конкурентоспроможна, більш комфортна для людей країна. Безумовно, це дуже велика праця і дуже амбітне завдання. Але в нас немає вибору, ми повинні будемо його реалізувати.
Читайте також: Економіка України у 2023 році зростає вперше з початку війни, — Bloomberg