Збільшення військових витрат РФ передбачає і збільшення мобілізаційного потенціалу. Про це сьогодні, 10 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Він нагадав, що на сьогодні в Росії основне джерело мобілізації — контрактники із суб’єктів федерації.
“Коли ми з вами говоримо про те, що до 10,8 трлн рублів збільшуються військові видатки, а це десь приблизно 112 млрд дол., то потрібно розуміти, що це понад 6% від валового внутрішнього продукту РФ. У 2023 році ця цифра становить 3,1% від ВВП. Тобто практично вдвічі збільшуються військові витрати. А для того, щоб ці військові витрати якимось чином було на кого спрямувати, потрібен однозначно цей мобілізаційний потенціал”, — сказав Пендзин.
Він вважає, що 40 млрд рублів, які в РФ планують спрямувати на програми, пов’язані з посиленням пропаганди так званого патріотизму, спрямують для того, щоб простіше було зачаровувати населення Росії та нарощувати мобілізаційний потенціал.
Експерт звернув увагу, що паралельно з цими витратами в РФ відбувається різке скорочення коштів на так звані національні програми — на створення нових об’єктів охорони здоров’я, нових об’єктів освіти тощо,
“Суто соціальні виплати вони, природно, не зменшують, навіть навпаки, будуть збільшувати на майбутній рік… Це аспект задобрювання електорату перед виборами. А коли ми з вами говоримо про джерела — це досить серйозне збільшення податкового навантаження. Причому в російській Держдумі на сьогодні є дуже багато чудових законопроєктів, зокрема, введення військового податку на чек у всіх ресторанах і кафе, я маю на увазі підприємства громадського харчування. Є ще досить багато “цікавих” починань. Вони поки що тільки в статусі законопроєктів, але я так розумію, що в разі різкої нестачі коштів вони будуть, природно, проголосовані”, — сказав Пендзин.
Він також підкреслив, що фінансовий потік, який наповнює російський бюджет, ще не вичерпався, оскільки Російська Федерація продовжує вести активну експортну політику.
“Ми повинні розуміти, що ціна на нафту, зокрема й завдяки війні в Ізраїлі, на сьогодні знову дуже здорово підскочила. А до цього була узгоджена політика РФ і Саудівської Аравії щодо скорочення обсягів виробництва нафти та, як наслідок, ціна нафти підскочила тоді до 95 дол. за барель. Ну, тобто робиться багато достатньо заходів для того, щоб збільшити доходи. При цьому потрібно розуміти, що і тіньовий танкерний флот працює, активно торгує російською нафтою, і цілі блоки російської економіки на сьогодні не перебувають під санкціями: той самий алмазний бізнес або той самий “Росатом”, або та сама торгівля нікелем, або ті ж самі питання, пов’язані з рідкісноземельними металами”, — сказав Пендзин.
Він звернув увагу на те, що Індія та Китай купує 80% російської нафти і це можна вважати спонсорством війни.
На думку Пендзина, у 12-му пакеті санкцій від Євросоюзу однозначно буде посилення контролю за раніше прийнятими обмеженнями.
Читайте також: Дефіцит російського бюджету покриватимуть платники податків, поки Путін розтрачує все на війну в Україні (ВІДЕО)
Нагадаємо, у 2024 році уряд Російської Федерації планує збільшити витрати на оборонну промисловість майже до 11 трлн рублів (112 млрд доларів США), що втричі більше, ніж до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
На війну проти України Кремль планує витратити на 3 трлн рублів більше, ніж на соціальний захист власних громадян — на ці цілі до держбюджету хочуть закласти 7,5 трлн рублів. Із цих грошей, крім іншого, виплачуватимуть пенсії, допомогу по інвалідності, виплати багатодітним сім’ям, так звані дитячі та інші соцвиплати.