“Зникнення” Лукашенка: чого очікує Білорусь

Олександр Лукашенко. Фото: president.gov.ua

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вперше з 9 травня показався перед об’єктивами фотокамер. Його сфотографувала пресслужба в центральному командному пункті Військово-повітряних сил і військ протиповітряної оборони. До цього 6 днів Лукашенко не з’являвся в публічному просторі. Про стан його здоров’я та місцеперебування не було жодної офіційної інформації, повідомляє FREEДОМ.

Промову з нагоди святкування дня державного прапора, герба і гімну Республіки Білорусь 14 травня на святі замість Лукашенка виголосив прем’єр-міністр Роман Головченко. Такі заходи раніше самопроголошений президент не пропускав. Уперше не виступив Лукашенко в Мінську і 9 травня.

“Там нічого такого надприродного немає, це не COVID-19. Просто людина захворіла. Попри те, що людина захворіла, вважав своїм обов’язком приїхати до Москви, а потім увечері того ж дня проводив заходи в Мінську. Напевно, потребує певного відпочинку — ось і все”, — сказав перший заступник голови Комітету Держдуми РФ у справах СНД Костянтин Затулін в інтерв’ю виданню “Подъем”.

На святкуванні 9 травня в Москві журналісти звернули увагу на перебинтовану руку Лукашенка і його погане самопочуття. Він не взяв участі в робочому сніданку, який президент РФ Володимир Путін організував для лідерів низки країн СНД, які приїхали в Москву на парад. А потім і зовсім перестав з’являтися на публіці.

“Те, що зараз відбувається, — абсолютно незвично, нестандартно. Лукашенко весь час показував, що він непереможний, безсмертний, не хворіє. Ну, як кожен диктатор тоталітарної держави. І тут раптом він зникає, і державна пропаганда нічого не може пояснити. Журналісти запитують, люди запитують. Вони кажуть — ви все дізнаєтеся. І тут зрозуміло, що сама пропаганда не знає, що з Лукашенком”, — сказав радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.

У білоруській опозиції кажуть — зараз Білорусь опинилася в ситуації, коли тридцятирічна епоха хаосу, репресій, терору, убивств і викрадень може закінчиться.

“Найголовніше — чи будемо ми, демократичні сили, готові до того, щоб повернути Білорусь на європейський шлях розвитку. Тому що очевидно, що Росія спробує втрутитися, очевидно, Росія готує свій план. І очевидно, для Путіна контроль над Білоруссю має величезне значення. Зокрема, щоб воювати з Україною”, — вважає Вячорка.

Росія прагне зробити Білорусь своєю частиною, але більшість білорусів проти війни, розв’язаної Росією, і підтримують Україну. І в цьому їхня відмінність від росіян.

“Це говорить про те, що попри інформаційну політику, попри будь-які наративи, білоруси борються. Коли тобі по телебаченню, в інтернеті, в газетах кажуть, що Росія — твій брат, а Україна — ворог, складно жити в такому наративі. Але вони борються, і я вважаю, що суспільство Білорусі залишається незалежним. Це складно, це теж війна, тому що в них немає жертв, але є загублені люди, яким промили мозок. Це теж війна за незалежність, свободу слова, свободу вибору, це велика війна за ті самі цінності”, — сказав президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю італійським ЗМІ.

Білорусь прагнутиме стати частиною Європейського Союзу — впевнені в опозиції. Настрої в суспільстві, на думку Франака Вячорки, свідчать, що люди втомилися жити в стані постійного страху. І шанси змінити політичний курс Білорусі зараз досить великі.

“Із цим нам допомагає, звичайно, інтернет. З цим нам допомагає інформаційна робота. Дуже сильно нас надихає Україна своєю боротьбою за європейські цінності”, — сказав Вячорка.

Читайте також: Стара, хвора людина, — радник Тихановської прокоментував чутки про хворобу Лукашенка

Нагадаємо, чутки про погіршення здоров’я Лукашенка з’явилися 9 травня. Зокрема, він не виступив із промовою на площі Перемоги після повернення з Москви. Лукашенко виїхав із площі одразу після короткої церемонії покладання квітів.

Хоча диктатор і був присутній на параді в Москві 9 травня, але не зміг пройти кілька сотень метрів до місця покладання квітів разом із російським диктатором Путіним та президентами Таджикистану, Киргизстану, Казахстану, Узбекистану, Туркменістану, а також прем’єром Вірменії.

Він також не був присутній на сніданку, який Путін влаштував для іноземних гостей, а на його руці помітили бинт.

Прямий ефір