Знак, що Німеччина залишається на боці України: візит Шольца до Києва і його побоювання з приводу “Таурусів” проаналізували експерти

Олаф Шольц та Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Німеччина виділяє Україні 650 млн євро в рамках нового пакета військової допомоги. До нього увійдуть зенітний ракетний комплекс IRIS-T (“Айріс-Т”), танки Leopard (“Леопард”), а також різні дрони. 

Канцлер ФРН Олаф Шольц під час візиту до Києва 2 грудня заявив, що Берлін непохитний у своїй підтримці. 

Неанонсований візит Олафа Шольца до Києва

Вранці 2 грудня з неоголошеним візитом в Україну прибув федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. Це його перша поїздка до Києва за останні два з половиною роки.

В українській столиці німецький лідер зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Разом політики відвідали Стіну пам’яті біля Михайлівської площі в Києві та вшанували пам’ять полеглих українських захисників. Також побували в одному зі столичних госпіталів, де проходять лікування поранені українські військові.

Український та німецький лідери також оглянули українські інноваційні дрони. Серед них і безпілотники зі штучним інтелектом. Окрім апаратів вітчизняного виробництва, Шольц і Зеленський ознайомилися з БпЛА, які створені в Україні в межах співпраці з німецькими компаніями.

Німеччина перебуває на першому місці в Європі з надання військової допомоги Україні. Йдеться про допомогу на 28 млрд євро з початку повномасштабного вторгнення Росії. За підсумками візиту до Києва німецький канцлер заявив про виділення нового пакета військової допомоги Україні на суму 650 млн євро. Олаф Шольц підкреслив, що Київ може цілком покластися на Берлін.

“Ми вже надали п’ять повних комплектів систем Iris-T (“Айріс-Т”), три системи Patriot (“Петріот”), більше ніж 50 зенітних установок Gepard (“Гепард”) з ракетами, снарядами та запчастинами. Ще в грудні надійде шоста система Iris-T, пускові установки для “Петріот” і “Гепарди”. У 2025-му ми також поставимо системи ППО, гаубиці, бойові та розвідувальні дрони, а також шість укомплектованих гелікоптерів Seа King. Я сьогодні тут у Києві чітко адресую Путіну — Німеччина має велику витримку, і ми стоятимемо на боці України стільки, скільки потрібно”, – заявив Олаф Шольц у Києві.

Український лідер подякував німецькому канцлеру за допомогу в зміцненні українського неба. Водночас Володимир Зеленський зазначив, що наданих систем ППО не вистачає, і Київ шукає способи захистити інфраструктуру від російських атак.

“Я подякував Німеччині за оголошений оборонний пакет на 650 млн євро. І ми цінуємо, що названо не тільки обсяг цього пакета, а й чіткий термін постачань — грудень цього року. Якби всі інші партнери проявляли таке лідерство і таку своєчасність у постачаннях, ми б уже примусили Росію до справедливого миру”, — наголосив президент України.

Україна і Німеччина мають спільні цілі в питанні російської агресії. Берлін надає Києву всебічну підтримку, і з моменту повномасштабного вторгнення Росії Володимир Зеленський уже 17 разів зустрічався з федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцем, вони також провели близько 30 телефонних розмов.

Візит Олафа Шольца до Києва в оцінці експертів

Навіщо канцлер ФРН Олаф Шольц прибув до Києва з неанонсованим візитом? Як ця поїздка може позначитися на результатах майбутніх виборів у Німеччині? Чому Шольц не наважується надати Україні далекобійні ракети “Таурус”? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Андреас Умланд, німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи;
  • Анна Розе, кореспондентка “Радіо Свобода” в Німеччині;
  • Ігор Петренко, доктор політичних наук;
  • Олег Постернак, політолог.     

АНДРЕАС УМЛАНД: Німецька підтримка України не зміниться 

— Україна у 2025 році отримає вдвічі менше національної допомоги від Німеччини, ніж у 2024. Це пов’язано з тим, що такого рівня підтримка вже буде не потрібна через використання відсотків від заморожених російських активів. Але я не думаю, що зменшення допомоги — це остаточне рішення. 

У Німеччині дискутується питання про необхідність бюджетних обмежень. Попри те, що державний борг ФРН в абсолютних цифрах великий, він порівняно невеликий на тлі інших країн Заходу.

Другою великою проблемою в наданні допомоги Україні є думка більшості німців про те, що постачання ракет TAURUS втягне Німеччину у війну. Саме цю громадську думку раз по раз висловлює канцлер Німеччини Олаф Шольц, відмовляючи Україні в наданні цієї зброї.

Є суспільний запит на те, щоб Німеччина не стала сама учасником цієї війни, щоб ті ракети, які зараз летять в Україну, не прилітали в Німеччину. Це можна, напевно, розцінювати як успіх російської психологічної операції, тому що багато німців цього бояться. Вони бояться Третьої світової війни, і хочуть, щоб війна не виходила за рамки регіональної війни. Хоча, по суті, громадяни Німеччини просто не хочуть визнати нову реальність — ця війна вже не є регіональною. 

Ймовірно, візит Олафа Шольца в ролі федерального канцлера Німеччини до Києва був прощальним. Свою посаду він залишить, найімовірніше, у травні 2025 року, тож Україні зараз не варто очікувати від нього якихось кардинальних рішень.

Олаф Шольц тепер так звана “кульгава качка”. Він зараз допрацьовує останні місяці свого канцлерства. Хоча поки що невідомо, як швидко сформується нова коаліція. Шольц залишатиметься на посаді канцлера, поки її не буде створено. І, найімовірніше, канцлером і найголовнішим політичним лідером Німеччини стане представник сьогоднішньої опозиційної правоцентристської партії “Християнсько-демократичний союз” Фрідріх Мерц. 

Я впевнений, що німецька підтримка України продовжиться і після виборів. А, можливо, варто очікувати й збільшення цієї підтримки. Може, Фрідріх Мерц почне нову кампанію щодо постачання крилатих ракет TAURUS. Україна, наприклад, могла б прискорити це рішення, пообіцявши не завдавати ударів TAURUS по території Росії та зосередитися на Керченському мосту та окупованих територіях.

Німці бояться, що якщо Україна почне бити далекобійними німецькими ракетами по легітимній державній території Російської Федерації, то це втягне Німеччину у війну. 

АННА РОЗЕ: У питанні постачання “Таурусів” Німеччина озиратиметься на позицію США 

— Візит німецького канцлера Олафа Шольца до Києва є символічним напередодні приходу до влади в США Дональда Трампа і нових виборів у Німеччині.  І це знак усьому світу, що Німеччина залишається на боці України та продовжить підтримку. Це може бути останній жест Олафа Шольца перед його відходом з посади канцлера ФРН. Він хотів показати, що його остання міжнародна поїздка була саме до Києва, щоб підтримати президента Зеленського та український народ. 

Водночас Олаф Шольц досі не дав дозволу на передачу Україні далекобійних німецьких ракет TAURUS, попри те, що вже навіть США, Британія і Франція зняли заборони на використання своїх ракет для завдання ударів по військових об’єктах у РФ. Ця позиція ґрунтується на двох аспектах. Перш за все, справа у внутрішній політиці Німеччини та партії, яку представляє Шольц. 

Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) з моменту свого заснування була партією, що ознаменувала мирний рух ФРН у період після Другої світової війни. Зараз це досить ліве крило, яке виступає за мирне вирішення будь-яких конфліктів. 

Всередині СДПН немає жодних вимог, що потрібно терміново встановити перемир’я на умовах Путіна. Навпаки, Шольц каже, що ніякого миру на умовах Путіна і за його диктатом не буде. При цьому канцлер повинен враховувати думку партії про те, що постачання “Таурусів” можуть викликати ескалацію, викликати напруженість між Росією та Німеччиною, призвести до якогось більш небезпечного рішення, яке Путін не побоїться привести в дію — ті ж стратегічні ракети з ядерними боєголовками, про що всі говорять. 

Напередодні виборів, з оглядкою на громадян Німеччини, Олаф Шольц і СДПН не хочуть, щоб питання “Таурусів” наражало їх на додаткову критику з боку окремих опонентів, які виступають узагалі проти постачання німецької зброї Україні.

Другий аспект щодо “Таурусів” полягає в тому, що Шольц озирається на США напередодні приходу до влади Дональда Трампа. Ситуація поки що напружена, тому що точаться розмови, що Трамп може геть відмовитися підтримувати Україну і почати переговори саме на умовах Путіна. І Трампу байдуже, що про це думатиме Німеччина чи весь Євросоюз. 

У ФРН поки що не бачать резону постачати “Тауруси” зараз, коли майбутня позиція Трампа невідома. При цьому обраний президент США абсолютно непередбачуваний — не можна виключати, що він навпаки ухвалить рішення про широкомасштабну підтримку України, і про постачання “Таурусів” зокрема. 

ІГОР ПЕТРЕНКО: “Тауруси” для України — це “червона лінія” для Шольца 

— Для того, щоб зберегти посаду канцлера, Олафу Шольцу потрібно проявляти активність. Питання в тому, наскільки ця активність буде конструктивною. Німеччина є одним із лідерів з допомоги Україні. Багато хто в Німеччині підтримує передачу Україні ракет TAURUS, але Шольц виступає категорично проти цього. І це виключно його рішення. 

Ймовірно, канцлер намалював собі “червону лінію”, за якою, як він думає, буде безпосередня загроза для Німеччини. Інших причин я не бачу. Нам відомі й позиція Бундестагу, і позиція інших партнерів по коаліції. І я не думаю, що Шольц звертає увагу на проросійські політичні сили, такі як “Альтернатива для Німеччини” або “Союз Сари Вагенкнехт”. 

Було зроблено багато спроб, щоб змінити думку Шольца, але всі вони виявилися безрезультатними. Мені здається, Росія вже зробила стільки кроків до ескалації, що питання TAURUS — це винятково відповідь, яка точно не буде говорити про те, що Німеччина намагається якось ескалувати ситуацію. Водночас Шольц чітко для себе визначив, що це крок, на який він поки що точно не піде. 

Можливо, майбутні вибори в Німеччині можуть змінити щось у поглядах Шольца з огляду на те, що його конкурент Фрідріх Мерц неодноразово заявляв про готовність надати Україні TAURUS у разі своєї перемоги на пост канцлера ФРН.

Німці та інші наші західні партнери прораховують потенційні ризики. Вони хочуть допомагати Україні, але водночас бояться бути втягнутими в серйозне протистояння та потенційних економічних наслідків. Якщо Путін почне ескалувати та створювати якісь провокації на кордонах з НАТО, то їм доведеться реагувати. Реакція буде обов’язковою. Німеччина та інші західні союзники розуміють, що для них питання підвищення обороноздатності стоятиме на порядку денному найближчі десятиліття. 

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Візит Шольца до Києва важливий на тлі можливої зміни позиції США щодо допомоги Україні

— Візит Олафа Шольца до Києва проходив на передвиборчому тлі в Німеччині. Канцлерка є представником керівної Соціал-демократичної партії Німеччини. За останніми опитуваннями, вона втратила значну кількість електоральних очок — у районі 15-16%. При цьому, навіть партія “Альтернатива для Німеччини” випереджає СДПН. 

Олафу Шольцу потрібні успішні треки, зокрема зовнішньополітичні. Йому потрібно показати пріоритетність німецьких засад зовнішньої політики — зокрема, підтримка України, але поміркована, яка явно вписується в образ канцлера миру, як акуратного і гнучкого політика. Власне, це Шольц демонструє й у своїй передвиборчій риториці, і на пресконференції в Києві з президентом Зеленським. 

Про постачання німецьких ракет “Таурус” у рамках цього візиту навряд чи можна було мріяти, і навряд чи б Шольц зробив такий подарунок українському народу. 

Проте цей візит важливий у контексті можливої зміни позиції американської сторони щодо підтримки України найближчим часом, у зв’язку з приходом до влади Дональда Трампа. Київ потребує підстрахування американської допомоги з боку європейських союзників. Німеччина — ключовий гравець у “Великій сімці” зокрема, щодо кредитування України коштом доходів від заморожених російських активів. 

Хоча візит Шольца і має передвиборчий характер, проте вкрай важливо, щоб один із союзників, перебуваючи на українській землі, обіцяв пролонгувати підтримку і відповідав тим засадам співробітництва, що були закріплені договором з питань безпеки, підписаним Україною та Німеччиною. 

Читайте також: Україна буде в пріоритеті у Євросоюзу: візит нових лідерів ЄС до Києва проаналізували експерти 

Прямий ефір