За шість місяців 2024 року в Харківській області через обстріли російської армії загинуло 239 осіб, із них — щонайменше 15 дітей, повідомили в обласній військовій адміністрації. Понад 1,5 тис. осіб дістали травми та поранення. Проти мирних людей Росія застосовує КАБи, ракети та безпілотники. Про оборонний форпост на північному сході України — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Головний патрульний Вовчанського відділу поліції Олексій Харківський стоїть на руїнах у центрі міста. У травні 2024-го за кілька днів масованих обстрілів російська армія знищила цілі житлові квартали, підприємства, школи та дитячі садочки у Вовчанську та Липцях — двох великих громадах на півночі Харківської області. Під безперервними обстрілами російської армії рятувальники, поліцейські та волонтери евакуювали людей.
Щоб врятувати людей, евакуаційні групи здійснювали десятки рейсів до Вовчанська та Липців.
“Остання з могікан, залишилося 10 осіб і більше нікого. Річ у тім, чому не виїжджали, а зв’язку немає. Б’ють так, що вийти неможливо кудись, далі порога боїшся, бо б’ють. На подвір’ї осколки валяються”, — поділилася мешканка села Липці Валентина.
Усіх евакуйованих везли в гуманітарний координаційний центр у Харкові. Там організували масштабний транзитний хаб. Людей реєстрували, видавали грошову допомогу, забезпечували продуктами, одягом, засобами гігієни, ліками та допомагали з житлом.
Харківський хаб для переселенців працює і зараз: із населених пунктів області щодня надходять десятки заявок на переїзд у безпечніші регіони.
З моменту початку повторного наступу російських військ на північні райони Харківської області з травня місяця свої домівки залишили понад 13 тисяч людей. Евакуація триває, оскільки бойові дії в регіоні тривають одразу в кількох напрямках, українська влада разом із волонтерами намагається оперативно вивезти людей із прикордонних із РФ населених пунктів.
Харків розташований за 35 кілометрів від кордону з Росією. Місто постійно під обстрілами російської армії. Один із найцинічніших ударів — по гіпермаркету 25 травня 2024 року. Російські війська випустили по будівлі дві керовані авіабомби. Після обстрілу пожежа тривала майже 17 годин. Загинули 19 людей, ще десятки містян дістали травми.
“Вони підходять за приблизно 30 км до кордону, щоб не потрапити в зону нашого ураження, в зону нашої ППО, випускають або КАБи, або УМПБ. КАБ летить не так далеко, тому вони на день приблизно 30-40 одиниць запускають”, — розповів начальник ГУ Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко.
Всупереч постійним обстрілам російської армії, місто живе і працює. Тут функціонують перші в Україні підземні школа та дитячий садок. Ще три такі освітні заклади — у процесі будівництва.
У селищі Коротич Харківської області закінчується будівництво школи-укриття. З 1 вересня тут навчатимуться майже 300 школярів.
“Унікальність цього проєкту в тому, що діти матимуть можливість навчатися в режимі офлайн, тому що вже понад три роки навчаються онлайн. А ви розумієте, що це все — без спілкування, без соціалізації. І ті знання, які необхідні, діти не отримують. Тому ми дуже зацікавлені відкрити якнайшвидше підземну школу”, — розповів пісочинський селищний голова Олег Чорнобай.
У деокупованих населених пунктах Харківської області налагоджується мирне життя. У селі Кам’янка, під Ізюмом, понад два роки не було електрики. Усю інфраструктуру російські окупанти зруйнували, а мінами в буквальному сенсі усіяли кожен метр. Енергетики побудували всю мережу заново.
Завдяки мужності та стійкості українських військових і допомозі іноземних партнерів, російська армія отримує гідну відсіч. Зробити з прикордоння Харківської області “буферну зону” і змусити харків’ян покинути улюблене місто у Путіна не вийшло. І не вийде.
Читайте також: По двох районах Харківської області російська авіація завдала ударів: є загиблі та поранені (ФОТО)