Змушували одягати російську форму і співати гімн РФ: повернуті українські діти розповіли про умови депортації (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

За даними українського Національного інформаційного бюро, з окупованих територій Росія депортувала приблизно 20 тис. українських дітей. Їхні персональні дані сфальсифікували, змінили імена та громадянство. Україна бореться за повернення кожної дитини, повідомляє FREEДОМ.

Росія почала незаконну депортацію українських дітей ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну. Що доводить, що це був спланований злочин з метою стерти українську ідентичність дітей і примусово асимілювати їх, заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Так, 18 лютого 2022 року голова російської окупаційної адміністрації Донецька Пушилін підписав наказ про примусове вилучення дітей із дитячих будинків, шкіл-інтернатів та інших установ. 19 лютого російські окупанти повідомили про депортацію понад 6 тисяч осіб, зокрема понад 2 700 маленьких українців. Їх вивозили в різні регіони Росії, за тисячі кілометрів від дому. Документи підробляли, імена та громадянство змінювали. Багатьох незаконно усиновили громадяни РФ.

Після повномасштабного вторгнення кількість депортованих дітей зросла до 20 тисяч, і це мова лише про тих, кого вдалося верифікувати.

Артем жив у селі в Харківській області. У вересні 2022 року він поїхав по шкільний атестат. Додому так і не повернувся. Російські військові примусово відправили його в дитячий будинок на окупованій території Луганської області.

“Я був удома, мені тоді було 16 років. До нас у школу зайшли росіяни, і нас забрали. Поселили нас у якусь школу: кімната була обдерта, залізні ліжка з якихось сіток. Ні матраців, нічого”, — розповів Артем.

Пів року Артем жив у таких умовах. Годували майже виключно перловою кашею та черствим хлібом. Дітям забороняли говорити українською мовою.

“Коли я бачу перловку, мене після неї нудить, і я її не їм тепер. Коли приїжджав якийсь вояка, нас змушували одягати російську форму, вранці видавали тексти і змушували співати гімн [РФ]. Мені постійно говорили, що ми тебе віддамо в прийомну російську сім’ю, ти вже не потрапиш назад додому, назад тобі вже дороги не буде”, — згадує хлопець.

Історія Артема — одна з тисяч. Повернути підлітка вдалося в рамках ініціативи президента України Bring Kids Back UA. Нещодавно в рамках цієї ініціативи та за підтримки команди Save Ukraine повернули чотирьох незаконно депортованих дітей.

“Кожна врятована дитина пережила власну історію спротиву. 17-річний хлопець відкрито протистояв русифікації, демонструючи незламну відданість Україні, попри загрозу життю. 15-річним двійнятам, завдяки мужності та стійкості дідуся, вдалося уникнути примусового навчання в російських школах, просочених пропагандою. А над 10-річним хлопчиком, який втратив батьків під час обстрілу, нависла загроза опинитися в дитячому будинку, проте його бабусі вдалося врятувати онука”, — розповів керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.

Країна-агресор прагне знищити ідентичність українських дітей. Для цього із захоплених російською армією територій України до анексованого Криму окупанти вивезли близько 4 000 дітей. Ще понад 800 маленьких українців з окупованих територій Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей зараховані там до дитячих садочків.

У реальності, це не просто зміна школи чи дитсадка, наголосив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Це — стирання ідентичності дітей, втілене в російських підручниках, програмах, ідеологічному тиску.

“Завжди на міжнародних майданчиках, як омбудсмен України, наголошую на тому, що міжнародне гуманітарне право забороняє РФ як агресору депортувати та примусово переміщувати українських дітей. Закликаю міжнародних партнерів посилити тиск на Росію, щоб зупинити цей злочин і забезпечити повернення українських дітей на батьківщину!” — заявив Лубінець.

Саме злочини проти українських дітей стали причиною видачі Міжнародним кримінальним судом у Гаазі ордерів на арешт Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини при президентові Росії Марії Львової-Бєлової. Генеральна прокуратура України проводить розслідування фактів незаконної депортації українських громадян, серед яких тисячі дітей.

“Починаючи з 24 лютого 2022 року, нами під час досудових розслідувань, що здійснюються Службою безпеки України та Національною поліцією України, встановлено вже більше ніж 27 тис. громадян, з яких 16 тис. дорослих та 11 тис. дітей, яких було примусово переміщено та депортовано з території України”, — повідомив керівник відділу Офісу генерального прокурора України Олександр Зюзь.

Катар, Ватикан, Литва та Об’єднані Арабські Емірати допомагають Україні повертати дітей і полонених. Наприкінці жовтня 2024 року до повернення українських дітей долучилася і Південно-Африканська Республіка. За даними Офісу президента України, наразі вдалося повернути 1 221 дитину. Тисячі дітей досі залишаються заручниками Росії.

Читайте також: Росія вивезла до Криму близько 4 тис. українських дітей — дані омбудсмена

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір