Мюнхенська безпекова конференція, що проходить у Німеччині, привертає багато уваги з низки причин. Передовсім тому, що головна її тема — безпека. Це майданчик саме для конструктивних дискусій, де обговорюються різні думки. Крім того, на полях Мюнхена можна оцінити реакції на ті чи інші пропозиції різних країн. Такою думкою поділився доктор політичних наук Ігор Петренко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Найголовніший меседж — це питання безпеки і підходи в цьому напрямку. Які тренди взяти за основу, як загалом вибудовувати систему безпеки у світі. Це, безумовно, дуже актуально в нинішніх умовах турбулентності, яку ми спостерігаємо за різними напрямками. І, безумовно, у фокусі уваги — війна РФ проти України”, — зазначив Петренко.
Плюс Мюнхенська конференція привертає увагу, оскільки тут відбуваються перші основні контакти з адміністрацією американського президента Дональда Трампа, доповнив політолог.
“Так, є прямий постійний діалог глави Української держави Зеленського з президентом Трампом. Але, водночас, є низка заяв, які роблять і міністр оборони Сполучених Штатів Америки, і спецпредставники президента Трампа, сам американський лідер, які дещо насторожують. Наприклад, заяви Трампа після розмови з Путіним — з певними нотками захоплення щодо певних моментів. Усе це показує історію, що поки що у США немає якогось конкретного плану”, — вважає Петренко.
На думку політолога, у Мюнхені не буде презентації так званого мирного плану США.
“Не варто очікувати якихось проривних речей, або того, що буде презентація якогось мирного плану. Мюнхен — це якраз майданчик для дискусій, для обговорень. Будуть обговорюватися різні положення, буде щось тестуватися. Тобто якісь пропозиції будуть висловлюватися, що побачити реакції тих чи інших країн”, — зазначив спікер.
Петренко також вважає, що більш проактивної позиції варто очікувати саме від європейських країн, які, вочевидь, насторожені, оскільки поки що перебувають “на периферії” мирного врегулювання.
“У них великі виклики якраз у тому плані, що Сполучені Штати Америки готуються мінімізувати свою присутність у питанні безпеки Європейського континенту. І тут потрібно показувати єдність. Тут має бути єдина й активна позиція Європейського Союзу. І перші своєрідні реакції ми вже побачили”, — зазначив гість ефіру.
За підсумками конференції в Мюнхені, вважає політолог, можуть скластися певні тренди та напрямки, що стосуються сфери безпеки.
“Буде визначена стратегія вибудовування безпеки, виходячи з тих викликів, які ми маємо з боку авторитарних держав, таких, як Іран, Китай, Росія. І виходячи з того, на що буде готовий Захід у ситуації внутрішньої дискусії щодо того, хто скільки має вкладати в безпеку, хто що має робити і, загалом, як сприймати ці загрози, хто є більшою загрозою, а хто — меншою загрозою, і так далі. Сподіваюся, що за результатами побачимо тренди якоїсь єдності, точок дотику, які дали б змогу створити фундамент для того, щоб справді безпекове питання не зводилося до того, що комусь захотілося чужу територію захопити, він прийшов і почав її забирати. А потім, коли процес іде до врегулювання, то за ним зберігається те, що він хотів забрати”, — сказав гість ефіру.
Читайте також: Позиція США щодо завершення війни РФ проти України — головне, що хоче почути Київ у Мюнхені, — Добряк
Нагадаємо, у Мюнхені продовжує роботу безпекова конференція, яка розпочалася напередодні. 15 лютого відбудуться дебати про стан міжнародного порядку, в межах яких обговорять регіональні конфлікти та кризи.
Читайте також: Європа має виробити єдину позицію з питань безпеки, — Петренко