Росія може спробувати вторгнутися в держави НАТО за кілька років, проте вже зараз партнери України — під прицілом гібридних атак країни-агресора. Про це заявив міністр оборони Німеччини в інтерв’ю німецьким ЗМІ. Якщо члени Альянсу не будуть належним чином реагувати на дії Кремля, Москва може значно посилити армію до 2030 року, адже Путін зробив усе, щоб перевести економіку держави на військові рейки, зазначив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, інформує FREEДОМ.
Держави-члени НАТО мають повернутися до оборонних бюджетів часів холодної війни — виділяти на безпеку щонайменше 3% від ВВП, упевнений генеральний секретар Альянсу Марк Рютте. Досягти нового цільового показника необхідно до 2030 року через наростаючу загрозу російської агресії, вважає він.
Водночас Financial Times пише, що члени команди обраного президента США заявили європейським чиновникам, що Дональд Трамп вимагатиме від союзників по НАТО збільшити витрати на оборону до 5% від ВВП. Остаточне рішення, ймовірно, буде ухвалено вже 2025 року — після обговорень, припускає прем’єр-міністр Греції.
“Щойно ми почнемо взаємодіяти з новим президентом, стане зрозуміло, про яку цифру ми домовимося в рамках НАТО… Це буде понад 2%. Але давайте не будемо називати остаточних цифр, позаяк у всіх нас є свої національні міркування, і ми не повинні забувати, що працюємо в європейських рамках. Нам треба розглянути всі способи колективного просування європейської оборони”, — заявив прем’єр Греції Кіріакос Міцотакіс.
Глава уряду Італії Джорджа Мелоні наголосила, що миру і безпеки, які раніше всі сприймали як належне, більше не існує.
“Ми повинні розуміти, що загроза набагато ширша, ніж ми собі уявляємо. Йдеться про нашу демократію. Про вплив на нашу громадську думку… Йдеться не тільки про війну в Україні, вона не зупиниться. І ми маємо бути готові. Йдеться про Росію сьогодні або, можливо, завтра. Ми маємо розуміти, що миру і безпеки, які ми знали роками і які приймали як належне, більше не існує”, — наголосила Мелоні.
Найактивніше до зміцнення безпеки закликають сусіди країни-агресора. У доповіді оборонного відомства Фінляндії йдеться про необхідність модернізації військово-повітряних і військово-морських сил, а також інтеграції сил Північноатлантичного альянсу.
У Міноборони Фінляндії впевнені, що Росія перейшла до більш відкритої, непередбачуваної і тривалої конфронтації із Заходом. Тому оборону Європи потрібно зміцнювати будь-якими можливими способами, переконаний прем’єр Фінляндії Петтері Орпо.
“Я наголошував, наголошую знову і знову на тому факті, що у Фінляндії є кордон, протяжністю 1 340 кілометрів з Росією, який є зовнішнім кордоном ЄС і НАТО. Це довше, ніж дорога з Брюсселя до Риму. Забезпечення безпеки цього кордону і реагування на такі виклики, як інструментальна міграція, є екзистенціальним питанням для Фінляндії та інших членів ЄС і союзників по НАТО”, — заявив Орпо.
До 2030 року Російська Федерація може напасти на держави НАТО, вважає міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Раніше про цю загрозу заявили міністр оборони Швеції та головнокомандувач армії країни, пише Newsweek.
У Службі зовнішньої розвідки Естонії теж вважають, що через кілька років НАТО “може зіткнутися з масовою армією радянського типу”. Естонія і Латвія, які межують із РФ, підписали угоду з Литвою про зміцнення сухопутних кордонів із Росією і Білоруссю.
“Росія становить пряму загрозу безпеці Європи, але безпека складається з безлічі різних елементів, які варіюються на сході, півдні, півночі та заході… Ми бачимо різні гібридні загрози в усій Європі, як-от саботаж, кібератаки, небезпечний тіньовий флот, перешкоди в роботі GPS і пошкодження кабелів”, — сказала верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.
Кремль уже готує ґрунт для ймовірного нападу, вважають аналітики видання Foreign Affairs. Про це, на їхню думку, свідчать масштаби гібридної російської агресії в Європі та співпраця Москви з КНДР та Іраном.
Читайте також: Країни Заходу будуть змушені ухвалювати непопулярні рішення: збільшення оборонних бюджетів оцінила політологиня
Нагадаємо, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус закликав уряд до значного збільшення військового бюджету у зв’язку з погіршенням ситуації з безпекою у світі.