Сьогодні стартувало 19-те засідання контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. Воно стало першим для Олександра Сирського на посаді головнокомандувача Збройних сил України (ЗСУ). Також на онлайн-зустрічі від України були присутні начальник Головного управління розвідки (ГУР) Кирило Буданов і міністр оборони Рустем Умєров, повідомляє FREEДОМ.
Основні теми зустрічі — це нарощування оборонного виробництва для України та вирішення нагальних потреб країни. Як зазначив глава Пентагону Ллойд Остін, союзники не втратять інтерес до України, і підтримка партнерів триватиме.
Головні теми зустрічі:
- зміцнення протиповітряної оборони;
- постачання амуніції;
- тренування українських пілотів на літаках F-16.
Зустріч відбулася у змішаному форматі. Частина учасників, які здебільшого представляють країни НАТО, були присутні особисто, тоді як міністр оборони України Рустем Умєров і глава Пентагону Ллойд Остін під’єдналися онлайн.
“Ми продовжимо працювати разом, щоб дати Україні те, що їй потрібно, щоб утримати свої досягнення і продовжувати відбивати незаконну російську окупацію. Жорстокість Кремля особливо очевидна під час чергової військової зими. Путінські сили цинічно бомбардують українські міста балістичними ракетами та іранськими безпілотниками. Але Україна продовжує боротися з Кремлем і боротися за суверенні права, і ми продовжимо робити більше, щоб надати Україні як короткострокову, так і довгострокову підтримку”, — сказав Остін.
У межах зустрічі було підписано Меморандум про зміцнення української протиповітряної оборони, а деякі країни заявили про нові зобов’язання перед Україною. Так Нідерланди стануть новою країною-учасницею коаліції дронів.
“Водночас ми будемо спільно керувати танковою коаліцією на чолі з Польщею. Також очевидно, що Німеччина відіграє ключову роль як одна з провідних країн у галузі бойових танків і бойових машин. Можу сказати, що цього року ми маємо поставити Україні приблизно в три-чотири рази більше артилерійських боєприпасів, ніж у 2023 році. Таким чином, динаміка зростає, що добре для України й, отже, для нас”, — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
“Канада пожертвує 60 млн канадських доларів авіаційній коаліції можливостей України, яку спільно очолюють США, Данія та Нідерланди. Ці кошти допоможуть забезпечити й закупити таке необхідне обладнання та матеріали для F-16, як-от запасні частини, бойові модулі, компоненти авіоніки та боєприпаси”, — сказав міністр оборони Канади Білл Блер.
Зустріч відбувається на тлі подальшої консолідації європейських країн-членів НАТО навколо підтримки України. У день її проведення заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане, відповідаючи на запитання депутатів Європейського парламенту, закликав їх зробити все можливе для того, щоб Україна, і не тільки вона, зрештою, стала членом НАТО і Європейського Союзу, тому що Росія і так вважає, що вона воює з Європою.
“Я думаю, що це політичний, стратегічний, економічний і моральний імператив, даймо їм шанс стати частиною сім’ї НАТО. У ЄС ми теж є частиною однієї сім’ї”, — наголосив він.
Напередодні зустрічі генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав збільшити виробництво снарядів для того, щоб як допомагати Україні, так і поповнити власні запаси.
“І нам також необхідно мати можливість нарощувати виробництво на наявних заводах, збільшувати кількість змін. Це спосіб фактичного збільшення виробництва на наявних виробничих потужностях. Але в довгостроковій перспективі нам необхідно збільшити й виробничі потужності. І тому я вітаю рішення не тільки Німеччини, але й інших союзників інвестувати більше, нарощувати виробництво”, — пояснив він.
За інформацією Столтенберга, вже 18 країн-членів НАТО витрачають 2% внутрішнього валового продукту (ВВП) на оборону, а 2024 року загальні інвестиції в оборону європейських країн становитимуть 380 млрд дол., що перевищує суму у 2% від їхнього загального ВВП. Це та цифра, до якої союзники по НАТО прагнули з 2014 року. Паралельно з контактною групою з оборони України в Брюсселі проходить зустріч міністрів оборони НАТО, а завтра відбудеться зустріч Ради Україна — НАТО.
Читайте також: Країнам НАТО потрібно збільшити кількість змін на заводах із виробництва снарядів, — Столтенберг