Зміна влади в Росії неможлива без застосування сили — Пономарьов розповів про антивоєнну конференцію у Вільнюсі

Ілля Пономарьов. Колаж: uatv.ua

У Вільнюсі відбулася Третя антивоєнна конференція. Російські опозиціонери зібралися для того, щоб обговорити можливі дії в умовах воєнного часу. Серед учасників конференції, яку організував Форум вільної Росії, не лише опозиційні російські політики, а й письменники, економісти, юристи та журналісти.

Російські опозиційні політики впевнені, що повалення режиму Путіна та демократизація Росії неможливі без перемоги України у війні проти агресора.

Учасники конференції ухвалили резолюцію, яка закріплює, що метою вільного миру є повернення Україні анексованих територій, суд над військовими злочинцями, виплата репарацій і як наслідок — повалення путінського режиму.

Також на конференції стало відомо, що у Брюсселі розпочав роботу Секретаріат європейських росіян. Йдеться про росіян, які перебувають на еміграції. Основне завдання цього секретаріату — допомагати політв’язням, а також російським опозиціонерам, які змушені були виїхати з Росії.

Докладно про цілі конференції та складнощі роботи російської опозиції журналісти в ефірі телеканалу FREEДОМ поговорили з депутатом Держдуми РФ (2007-2016 рр.), автором каналу “Утро Февраля” Іллею Пономарьовим.

— Якою ви бачите Росію майбутнього?

— На мою думку, Росія майбутнього — це Росія, яка будується знизу вгору. Не імперія, це колоніальна країна. Це країна, в якій влада належить справді народу. Це держава, яка працює на процвітання своїх громадян та не думає про підпорядкування оточуючих. Це країна, яка інтегрована у міжнародне співтовариство. Це країна, яка є членом провідних міжнародних організацій та альянсів. Це країна, яка ні з ким не воює і в яку входять ті народи, які захотіли бути разом. Тобто, це не Російська Федерація. Це нова країна, яка з’явиться на цьому місці. Як би вона не називалася.

— Чи російські опозиціонери можуть сьогодні скласти широку коаліцію?

— Я дуже давно займаюся російською політикою, і мені здається, що це є абсолютно утопічним завданням. Мені відома ціла низка людей, які ніколи не становитимуть жодних коаліцій. Наприклад, Олексій Навальний ніколи ні з ким не об’єднуватиметься. Це не його підхід, його метод. І найважливіше: не потрібно, щоби об’єднувалися особистості. Потрібно, щоби об’єднувалися ідеї, треба, щоб усі люди вставали навколо якоїсь спільної картинки майбутнього.

Є якесь своє уявлення у Гаррі Каспарова, Михайла Ходорковського і таке інше. Для цього ми створили З’їзд народних депутатів, у якому беруть участь люди, які обрані та робота яких полягає у тому, щоб це були не порожні слова та порожні міркування, а конкретний план дій. Але план дій ніколи не реалізується, якщо не буде “кулаку”. І єдине місце, де силовий “кулак”, у принципі, може виникнути, це, звісно, Україна. Це не Литва, не Польща, Сполучені Штати Америки. Це може виникнути лише в Україні, лише разом із Збройними силами України.

— Чи є важелі тиску на Путіна та кремлівську верхівку?

— Тиск полягає у двох речах. Це, по-перше, санкції. По-друге, силовий, озброєний тиск. Жодних інших важелів тиску в цьому сенсі немає від того, що хтось створює якісь плани. Путіну, звісно, однаково. Не все одно російським елітам, які хочуть розуміти, що їм пропонується, якщо вони переходять на інший бік.

Я завжди вважав, що треба брати участь у всіх форумах та дискусійних майданчиках, що трапляються у різних країнах світу. Але все одно має бути єдиний знаменник. Їм може лише створення законодавчої бази, нової Конституції, нових законів, органів влади. Тільки цей формалізований підхід, який був би в результаті визнаний усіма країнами світу як альтернатива режиму Путіна, може нас призвести до успіху. І в листопаді зробили цей перший крок: 59 російських депутатів об’єдналися для того, щоб створити З’їзд народних депутатів. Багато людей приїхало, які беруть участь у роботі З’їзду та інших країнах. На жаль, опозиція всіх країн світу живе одна з одною не дуже дружно. Але коли виникає така об’єднавча платформа, є шанс подолати розбіжності.

— Чи є можливості фіксувати настрої росіян усередині Російської Федерації?

— Переважна більшість росіян наразі просто хочуть триматися від цієї влади якнайдалі. І там немає провоєнного чи антивоєнного домінуючого настрою. Я не скажу, що превалює байдужість, а скоріше відчуття власного безсилля. Політологи називають це синдромом вивченої безпорадності. Ось вона володыє 70 відсотками суспільства.

Але ця річ для Путіна дуже небезпечна, тому що, як тільки ці люди побачать альтернативну силу, вони обов’язково на неї переключаться. Саме тому зараз не треба витрачати час на те, щоб переконувати дорогих росіян у тій чи іншій правоті та неправоті у тій чи іншій стратегії дій. Зараз необхідно створити нову владу, яка стане альтернативою путінській владі, створити силовий “кулак”, який спроможний перекинути цей режим і пред’явити його спочатку елітам. Тому що саме розкол еліт запустить перетворення у суспільстві, а потім уже забезпечить комунікацію з основними масами росіян.

Читайте також: Суть путінської Росії схожа на гітлерівську Німеччину, лише набагато примітивніша, — Фейгін (ВІДЕО)

Прямий ефір