Росія має постати перед спецтрибуналом за воєнні злочини на території України. Так заявили британські політики, повідомляє видання The Guardian. Також у Великій Британії планують провести міжнародну зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні, інформує FREEДОМ.
“Російські збройні сили повинні знати, що вони не можуть діяти безкарно, і ми будемо підтримувати Україну доти, доки правосуддя не переможе. Міжнародна спільнота має надати суду найрішучішу підтримку, щоб воєнні злочинці могли бути притягнуті до відповідальності за звірства, свідками яких ми всі є”, — цитує “Голос Америки” заступника прем’єр-міністра Великої Британії Домініка Рааба.
На міжнародній зустрічі учасники обговорять, як допомогти Гаазькому суду зібрати інформацію та поділитися доказами воєнних злочинів росіян, скоєних в Україні. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі з березня минулого року почав проводити розслідування воєнних злочинів росіян і злочинів проти людяності в Україні.
“Повідомлення і зображення незаконного і неспровокованого збройного нападу Росії на Україну жахливі. Для нас абсолютно ясно: ці злочини не можуть залишитися безкарними. Під час цієї своєчасної зустрічі ми продовжимо координувати свої дії з нашими партнерами, щоб забезпечити підтримку МКС та української влади”, — цитує “Голос Америки” міністра юстиції та безпеки Нідерландів Ділан Йешілгез-Зегеріус.
На запланованій зустрічі буде озвучено доповідь головного прокурора Гаазького суду Каріма Хана. Вона присвячена роботі суду і ролі міжнародної спільноти в підтримці його розслідувань. Раніше він закликав міжнародну спільноту підтримати й профінансувати розслідування Гаазького суду в Україні.
“Нам потрібні інструменти для виконання своєї роботи. У нас їх поки що немає”, — цитує Хана “Голос Америки”.
Міністри також обговорять, як допомогти потерпілим і свідкам давати свідчення. Ще в жовтні минулого року в ООН заявили, що сексуальне насильство, до якого вдаються російські окупанти в Україні, є частиною “військової стратегії” Росії.
“Зустріч відбувається в той час, коли Росія активізує свою кампанію терору проти України, завдаючи ударів по найважливішій енергетичній інфраструктурі та занурюючи людей у темну та крижану зиму. У звільнених районах України прокуратура продовжує збирати докази звірств і сексуального насильства”, — ідеться в повідомленні пресслужби уряду Великої Британії.
Спеціальна представниця генсека ООН з питань сексуального насильства в конфліктах Праміла Паттен заявила, що згідно із зібраними свідченнями, вік жертв сексуального насильства — від 4 до 82 років. Вона додала, що жертвами є здебільшого жінки та дівчата, але росіяни також ґвалтують чоловіків і хлопчиків.
“Коли жінок утримують цілими днями і ґвалтують, коли починають ґвалтувати маленьких хлопчиків і чоловіків, коли ти бачиш генітальні обрізки, коли чуєш, як жінки свідчать про російських солдатів, які мають із собою “Віагру”, це явно військова стратегія”, — сказала Паттен.
Українські правоохоронці відкрили понад 50 тисяч справ за статтею “Порушення законів та звичаїв війни”. Слідчі встановили імена 234 підозрюваних. Наразі засуджено 16 осіб, сімох з них — заочно.
“Значна кількість злочинів вчиняється на окупованих територіях, куди ми в принципі не маємо фізичного доступу, але це жодним чином не унеможливлює процес документування. Значна частина підозрюваних не перебуває в наших руках, але ми розуміємо, що це питання лише часу”, — сказав представник Офісу генпрокурора України Юрій Бєлоусов в інтерв’ю “Настоящему времени”.
Станом на 8 січня Офіс генерального прокурора України зафіксував 63 203 воєнних злочини і майже 17 500 злочинів проти національної безпеки України.
Міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн заявив, що Гаазький міжнародний трибунал розглядатиме справу проти російського президента Володимира Путіна зовсім не в гіпотетичній перспективі. Він зазначив, що очільник Кремля вже зізнається в прямому скоєнні воєнних злочинів в Україні, не ховаючись від журналістів і світової спільноти.
Читайте також: Міжнародний трибунал для РФ буде створено в найближчій перспективі, — Рашевська (ВІДЕО)