Сотні російських засуджених, які скоїли тяжкі злочини, опинилися на волі, погодившись на участь у війні проти України. Отримавши помилування від Путіна, колишні ув’язнені, які так і не відбули покарання, повертаються до Росії і знову вчиняють злочини: грабують, б’ють, убивають та гвалтують. Більше того, правозахисники прогнозують зростання кількості подібних інцидентів за участю російських військових, передає FREEДОМ.
Колишній режисер кіножурналу “Єралаш” Ілля Білостоцький, засуджений до шести з половиною років колонії за статтею про педофілію, вирушив на війну проти України, повідомили у російських ЗМІ. Раніше він на своїй сторінці в соціальних мережах розповів, що уклав контракт із Міноборони. Це вже обкатана лазівка для засуджених, щоби отримати дострокове звільнення.
“І, звичайно, все, що відбувається, нічого спільного з правом не має. Тобто, можливо, в Російській Федерації це нормально, але з погляду міжнародного права, звичайно, це якийсь нонсенс. Просто люди йдуть на фронт, йдуть воювати. Після закінчення обговорених шести місяців вони стають невинними, і далі може відбуватися що завгодно з ними”, — сказав голова берлінського відділення правозахисної організації “Русь сидящая” Юрій Боровських.
Вже сотні засуджених за тяжкі злочини повернулися з фронту до рідних міст та селищ. Відчуття безкарності штовхає їх у нові злочини. Так, лише за останні 7 днів уже трьох колишніх учасників так званої “СВО” затримали за зґвалтування. Мова про Аслана Давлатова, Кирила Федулова та вагнерівця Юрія Гаврилова. Останній зґвалтував 11-річну школярку.
“Їм виробляли рефлекс на війні в Україні, що вбивати, ґвалтувати, грабувати — це добре. Тебе за це нагородять. Ну які можуть бути питання. Чому в нього в голові щось має змінитись?” — сказав кандидат психологічних наук Дмитро Попов.
Крім засуджених за розбій, зґвалтування та серійні вбивства, на волі виявляються й ті, хто відбував термін за сімейне насильство. Найчастіше саме близькі стають жертвами рецидивних злочинів.
“У квітні 2023 року з війни повернувся мешканець міста Заволжя Нижегородської області Олександр Мамаєв. В Україну 44-річний Мамаєв їздив добровольцем, служив там заступником командира взводу. Відзначаючи повернення з дружиною та її братом, Мамаєв посварився з дружиною та вдарив її ножем у груди. Катерина Мамаєва встигла викликати “швидку”, але не дожила до її приїзду”, — з публікації видання “Настоящее время”.
Правозахисники фіксують, що російські суди пом’якшують вироки учасникам війни проти України. Навіть якщо людина чинить тяжкий злочин повторно. Наприклад, Волгоградський гарнізонний військовий суд дав три роки умовно військовослужбовцю Олександру Киричевському, який через ревнощі вдарив дружину ножем у печінку — та не померла завдяки зусиллям лікарів. Або єфрейтор Едуард Бітаров, котрий отримав рік умовно за вбивство колишньої дружини.
“Але, звичайно, коли вже прикута увага засобів масової інформації до цього, то, природно, їх засуджують загалом за всією суворістю закону. Повторюся, ті справи, яких ми не знаємо, не знаємо, чим вони закінчуються. Те, що є в ЗМІ, людей засуджують і їм дають загалом теж немаленькі терміни. Але, а хто казав, що після цього людина знову не вирушить на війну і знову не підпише контракт із Міноборони?” — сказав Боровських.
Експерти зазначають, більшість злочинів колишніх учасників війни проти України взагалі залишаються непоміченими — переслідуються лише гучні справи про резонансні насильницькі злочини. Крім того, в країні діє найжорстокіша цензура на подібні повідомлення. А отже, відповідних інцидентів набагато більше.