Вибори в Росії давно перестали виконувати свою головну функцію — обрання законного президента. Останні 20 років — це фікція, щоб підтримувати фасад путінської легітимності.
Саме фасад, за яким злочинна узурпація влади, репресії проти неугодних, ліквідація реальних конкурентів і брехня…
З Путіним рай і в нетрях?
Без каналізації, гарячої води, центрального газопостачання, але з простроченими обіцянками кращого життя. Так живуть мільйони росіян. У дерев’яних бараках часів Сталіна, а то й гірше — Наполеона. З дахами, що вічно протікають, цвіллю і стінами, що буквально розвалюються. І мова не про якусь російську глибинку… Майже в кожному місті, навіть обласному центрі, ви знайдете нетрі, з якими Путін обіцяв боротися щонайменше з 2007 року.
“Це насправді відбувалося завжди. Річ у тім, що Путін від самого початку розумів, що будь-які зміни, зміни і зміна влади зазвичай відбувається в столицях. Усі революції завжди відбувалися в столицях. Тому на федеральному рівні було ухвалено рішення, що Москву перетворюємо на таке місто-сад європейського зразка. Навіть якщо порівнювати з багатьма європейськими столицями, це одне з найбільш просунутих, зразково-показове місто. Але коштом регіонів. Тому що коли є якісь проблеми в Ростовській області, Архангельську чи ще десь, це ніколи не призводить до якихось революційних наслідків. А коли незадоволені в столиці, то тут можуть відбутися будь-які зміни. Тому всі гроші в Москву. А на регіони — потім”, — розповів російський опозиційний політик Дмитро Гудков.
Щоб під кінець свого другого терміну запам’ятатися майбутнім виборцям уважним і турботливим правителем, Путін не шкодував обіцянок.
Станом на 2007 рік, коли кремлівський диктатор обіцяв озолотити росіян нафтодоларами, в Росії налічувалося майже 100 мільйонів квадратних метрів нетрів — 3% від усього житлового фонду. Правильно, цифра в 3% не лякає. А скільки тих, кому не вистачить.
Середня площа двокімнатної квартири в Росії — 48 квадратних метрів. Шляхом нехитрих підрахунків з’ясовуємо, що в РФ понад два мільйони старих квартир. У будь-який момент для 2 мільйонів сімей їхня квартира може стати могилою. І щоб показати народу, що влада пам’ятає і допоможе, під час своєї третьої ходки в президенти Путін знову пообіцяв “якнайшвидше розселення, ліквідацію таких нетрів”, позбавлення “від злиднів, від бараків і аварійного житла”.
Уже 2019 року невтішна статистика пішла на спад. Ні, в Росії не почали повсюдно будувати новенькі будинки замість нетрів. Просто змінили перелік критеріїв для визначення аварійних будинків.
Люди в нетрях як жили, так і живуть. Але за документами це вже не бараки, а цілком прийнятні для росіян умови. А статистику старого та аварійного житла або сором’язливо переписують, або й зовсім не публікують. Ось таке воно — добробут по-путінськи.
Наприклад, вранці 28 січня опорна стіна під’їзду в будинку Ростова обвалилася повністю з першого п’ятого поверху. Будинок побудували 1963 року, 2020-го його визнали аварійним. Влада міста ввела режим надзвичайної ситуації для ліквідації наслідків, мешканців будинку відправили в пункт тимчасового розміщення. Порушено кримінальну справу про недбалість.
Як би в Кремлі не намагалися приховати свою неспроможність, реальну картинку можна оцінити. На кінець 2020 року близько 1 мільйона 170 тисяч росіян жили в аварійних будинках. Але є ще старе житло. І за даними Росстату за 2017 рік, саме тоді відомство востаннє опублікувало цю статистику. Застарілих будинків утричі більше, ніж аварійних. І якщо різниця втричі зберігається і зараз, можна припустити, що в нетрях живуть понад чотири з половиною мільйони росіян.
Яким напередодні виборів Путін знову пообіцяє царські хороми замість нетрів — аби роздобути голоси виборців.
Коментар експерта
Чи надовго вистачить терпіння народу, який дедалі частіше потерпає від комунальних аварій? Чи можливо, що перемога комфорту випередить перемогу холодильника над режимом Путіна? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
— Згідно з останньою статистикою, в Росії відбуваються аварії у сфері інфраструктури кожні сім хвилин. Як ви вважаєте, чи вдасться Путіну відмовчатися цього разу? І загалом чи вплине цей фактор на перебіг так званої виборчої кампанії?
— Мені пригадується нещодавня зустріч Путіна з представниками місцевої влади, на якій він розповідав, що доля місцевої влади — розв’язувати проблеми не тільки місцевого рівня, а й федерального, оскільки люди йдуть саме до них, і вони є ось цим найближчим комунікатором. Путін буде знову перекидати все, ну, як мінімум, на рівень губернаторів, говорити, які вони погані.
Бояри завжди погані, цар — хороший. Тобто класична схема, яка працює десятками років. Але це жодним чином не зменшить сьогодні проблеми російського суспільства у сфері житлово-комунального господарства, з проривами опалювальних систем, коли люди сидять без тепла, води та електрики. Я б не сказав, що ситуація кардинально змінить результат на виборах Путіна, вона зменшить явку.
Просто люди не будуть вірити, не захочуть іти на голосування. І навіть виділення кількох днів, як це зроблено зараз, для того, щоб набити явку. Навіть використання електронних засобів для голосування не допоможуть підняти фактичну явку. І, очевидно, цим будуть користуватися для того, щоб фальсифікувати результати виборів.
Зрозуміло, що Путін має більшість підтримки. Але питання в кількості цієї більшості. Якщо буде результат у районі 60%, як показує соціологія, то це, звичайно, повний провал. І Кремль намагатиметься, щоб підняти цей результат максимально високо, як це роблять у всіх автократичних державах.
— А після цих псевдовиборів ситуація якось має змінитися? Оскільки, якщо не буде ніяких змін, значить, можливо, щось і з царем уже не так.
— Ми побачимо нові різні документи, спущені зверху, що необхідно поліпшити стан ЖКГ. Але це так відбувалося постійно в Російській Федерації. Якщо ви піднімете старі документи 2000-х років щодо низки програм, вони ж не виконуються. Вони часто мало не перевидаються. Просто документи переписують і подають під новим соусом. А відповідальність перекладають на простих людей.
— І найцинічніше в історії з цим житлово-комунальним колапсом, що цим уже хочуть скористатися деякі чиновники. Зазвучали неодноразові заклики з боку російської влади про те, що в усьому винна помилкова приватизація житла в 1990-х роках.
— Вони займаються крадіжкою квартир українців на окупованих територіях. А тепер вони хочуть займатися ще й крадіжкою самих росіян на території Росії. Прекрасно відпрацювали модель в Україні, благо ще хоч військові не зносять квартали дочиста, як це відбувається на окупованих територіях України.
У Підмосков’ї, коли кілька тижнів поспіль десятки тисяч людей жили без тепла, сказали ж, що котельня була свого часу виведена з державної власності. А потім з’ясовується, що керував цією котельнею друг Путіна, ФСБшник, людина Путіна і так далі. Скрізь сидять люди Путіна, будь це державна чи приватна власність. Путін перетворив Росію просто на велику сферу заробітку.
Читайте також: За гроші, витрачені на війну, Путін міг би розв’язати всі проблеми ЖКГ: експерти назвали причини комунального колапсу в Росії