Заступник голови Офісу президента Ігор Жовква в інтерв’ю телеканалу UA розповів про розрив дипломатичних відносин України з країною-агресором РФ, а також відстоювання українською делегацією інтересів нашої держави та позиції президента Володимира Зеленського у переговореному процесі.
— Переговори між Україною та Росією відбуваються на тлі збройного вторгнення РФ на нашу територію. Ми бачимо різні оцінки – преси, громадських діячів, партійних представників… Як поточна переговорна позиція України загалом впливає на настрої українського суспільства?
— По-перше, будь-яка війна має закінчуватися переговорами та мирною угодою. Позиція, яку Україна зараз відстоює: нам не потрібен просто мир, тим паче на умовах РФ – нам потрібне якнайшвидше закінчення війни, але з чіткими гарантіями, щоб те, що сталося в Україні й, до речі, в інших країнах Європи, ніколи не повторилося.
Україна сьогодні захищає не лише себе, а й усю Європу, весь цивілізований світ. Саме тому президент України виступив із такими пропозиціями. Як Ви знаєте, російська сторона їх зараз розглядає. Є певні сигнали, що вони розглядають позитивно більшість наших пропозицій, але ми чекатимемо на офіційні підтвердження з боку Росії.
Що стосується суспільства: мені здається, не час дискутувати поки йде війна і поки вона не закінчилася перемогою України. Після того, як вона закінчиться перемогою України, можна розпочинати політичні дискусії, протистояння. А сьогодні всім треба згуртуватися, щоб перемогти.
— Чи правильно ми розуміємо, що позиція нашої переговорної групи чітко синхронізується із баченням глави держави Володимира Зеленського?
— Абсолютно. Наша переговорна група регулярно повідомляє президенту, отримує від нього відповідні директиви. І все, що вона робить, каже, заявляє, – цілком відображає позицію нашого президента.
— У Європейському Союзі звучать різні голоси: Моравецький, Дуда, Шарль Мішель, Єнс Столтенберг… Градус їхніх заяв стосовно озброєння різний. Як ви оцінюєте зараз українсько-європейські відносини?
— Якщо говорити про двосторонні відносини з конкретними країнами-членами Європейського Союзу, вони в нас із усіма партнерами добрі, конструктивні, плідні. Дуже багато країн справді допомагають нам озброєнням. Звісно, ми не можемо говорити про це у пресі відкрито, бо це тонкі моменти. Безперечно, це дуже важливо сьогодні: і озброєння, і фінансова допомога, і санкції.
Але цього недостатньо. Це те, про що президент говорить постійно у розмовах з лідерами держав-членів Європейського Союзу, у своїх виступах, у зверненнях до закордонних парламентів та народів цих країн. Занадто пізно вони почали щось робити, надто мало і надто повільно. Тому на сьогодні ми озвучуємо Європейському Союзу потребу п’ятого, більш розширеного та жорсткого, пакета санкцій проти Росії. У ньому має бути ембарго на постачання газу та нафти з РФ, повне відключення всіх російських банків від SWIFT та закриття портів. Це важко сприймають наші партнери, на жаль. Але ми все одно наполягатимемо на цьому. Я думаю, ми це отримаємо рано чи пізно.
Щодо нашої перспективи членства в Європейському Союзі: дуже важливо, що вже жодна країна не проти. Тепер залишилося переконати (їх) у тому, щоб провести цю процедуру якнайшвидше. Адже для кожного українця, який воює на фронті чи опинився в окупованих містах, дуже важливо, щоб визнали право України бути членом Євросоюзу. Захищаючи сьогодні весь ЄС, ми маємо право стати його повноправними членами. Таким чином він стане потужнішим, і точно це буде взаємовигідним для України та його країн-членів.
— А на якому етапі зараз ідея з пропозицією окремим країнам-учасницям ЄС підписувати угоди про готовність проголосувати за наше членство? Скільки країн уже підписали такі угоди?
— До війни ми встигли підписати вісім таких угод, ще деякі були готові. Тобто це близько 10 країн, які і тоді були готові прийняти нас до Євросоюзу, і сьогодні є найбільшими прихильниками прискореної процедури нашого членства. Адже ми знаємо, що відбувається на самітах Європейського Союзу: хто як поводиться в дискусії, хто відстоює Україну, хто відсиджується осторонь, хто поки що виступає не зовсім за прискорену процедуру. А ця десятка зараз формує позицію та намагається переламати думку всього Європейського Союзу. Ми їм за це вдячні. Президент постійно про це говорить у розмовах із лідерами. Я думаю, що ми дуже швидко досягнемо членства України в Євросоюзі.
— Я так розумію, Польща, Латвія, Литва, Естонія – це чотири. А хто ще шість?
— Не будемо нікого ображати. Потім лідери говоритимуть, що ми забули когось. Ви назвали правильні країни, і є ще кілька. Ми хочемо, щоб до цієї групи увійшли всі країни. Над цим зараз ми працюємо.
— Наступного тижня буде черговий саміт НАТО у Брюсселі. Який актуальний зріз відносин Україна – НАТО?
— Президент виступав на саміті НАТО. Це був екстраординарний саміт, присвячений Україні та загалом питанню, як гарантувати систему безпеки після агресії РФ. Президент тоді чітко висловив свою позицію. Ви пам’ятаєте, він з жалем говорив про те, що НАТО зараз не здатне захистити Україну, забезпечити нам закрите небо, надати компонентне озброєння, якого нам не вистачає. Ми всі чудово знаємо, про що йдеться: ППО, літаки… Тому сьогодні ми фіксуємо реальність – НАТО не готове нам допомагати. Завтра, післязавтра ситуація може бути зовсім інакшою. Ви знаєте, що велика кількість українців підтримує вступ України до НАТО, ще більша – до ЄС. На цьому ми і сконцентруємося.
— Після вчорашніх заяв Молдови про нейтральне ставлення до того, що відбувається, буде якось змінено ідею про асоційоване тріо? Як це вплине на двосторонні відносини України та Молдови, а також багатосторонні відносини?
— Позиція Молдови, звісно, не викликає оптимізму. Швидше розчарування. Щодо тріо: чесно кажучи, сьогодні не до тріо. Нагадаю, що тріо створювалося для того, щоб разом рухатися у напрямку європейської інтеграції. Україна зараз сама рухається дуже швидкими темпами. За місяць ми досягли того, чого, можливо, не досягли б і за кілька років до війни. На жаль, такою ціною.
Ми також ітимемо самостійно до членства в НАТО. Ми постійно ведемо переговори з державами-членами, інституціями Європейського Союзу, керівництвом Європейської Ради та Єврокомісії. Тому йтимемо вперед і скоро станемо членами Європейського Союзу.
— Чи вже відомий орієнтовний пул країн, організацій чи окремих донорів, які виявили бажання взяти участь у відновленні інфраструктури України?
— Нагадаю, під час останнього саміту ЄС було ухвалено рішення, яке записано у декларації, про трастовий фонд солідарності. Це та ініціатива, з якою виступав президент Єврокомісії, її підтримав президент ЄС та лідери держав-членів. Ідеться, зокрема, про скликання у найближчому майбутньому донорської конференції для того, щоб допомогти Україні отримати ці гроші.
Про пули країн говорити поки що рано. Переговори відбуваються з кожною стороною. Адже в тій системі координат, про яку говорить президент, окрім санкцій та озброєння, третім важливим пунктом є фінансова допомога Україні. Тому, повірте, у цьому плані також буде величезна допомога Україні.
— Не можу не запитати щодо виборів в Угорщині. Заяву Володимира Зеленського щодо позиції угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана ми чули. Як ви дивитеся на відносини Угорщина-Україна?
— Ви знаєте, я не можу сказати більше, ніж сказав президент. Дійсно, позиція Угорщини на сьогоднішній день є тією, якою вона є. Можливо, це можна списати на вибори, ту риторику, яка перед виборами звучить у цій країні. Звичайно, хотілося б, щоб одразу після виборів така риторика зникла і Угорщина справді зайняла позицію, яку зараз займають більшість країн, окрім тих, що є прямими сателітами Росії…
Україна зі свого боку жодним чином не втручається у вибори в Угорщині. Це не наша справа. Нехай країна вибирає тих лідерів, ті партії, яких вважає гідними.
— Ви поруч із президентом перебуваєте на Банковій. Розкрийте секрет: який настрій у лідерів інших країн, коли вони спілкуються з Володимиром Зеленським телефоном чи приїжджають до нього з візитом. Чи відчувають вони, чим зараз живе наша країна?
— Звісно, відчувають. Вони всі захоплюються президентом України Володимиром Зеленським. Говорять, що він приклад і герой не лише для своєї країни, а й для всього світу. Тому ви бачите, що кількість таких візитів зростає. Дійсно, ми цінуємо кожного лідера, який нині приїхав до столиці, щоб підтримати і досягти конкретних результатів на переговорах. У Києві все це триватиме, і, безумовно, президент України й надалі буде, не побоюсь цього слова, лідером для всього світу.
Зеленський – українським ЗМІ: Може статися, що зустрічі з Путіним не буде
В Ірпені, вочевидь, доведеться повністю міняти газові труби та електромережі – місцевий депутат
Читайте також: Гозман: Путін загнав Росію в кут, наступний крок – репресії