Жодна з двосторонніх безпекових угод не матиме для України тієї сили, як 5-та стаття Статуту НАТО — думка

Дмитро Васильєв. Скриншот: uatv.ua

Добре, що двосторонні безпекові угоди, які Київ підписує з країнами-союзниками в межах Вільнюської декларації G7, і далі підписуватимуться. Вони даватимуть дуже чіткий сигнал Росії про те, що країни ЄС і НАТО об’єднуються, щоб бути коаліцією допомоги Україні, і що вони готові допомагати Україні оборонятися. Таку думку сьогодні, 19 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Дмитро Васильєв.

“Але, на мій погляд, жоден із цих документів не матиме тієї сили, яку матиме 5-та стаття Статуту НАТО. Головне, що потрібно Україні після підписання цих документів, цього політичного жесту лідерів країн і країн європейського та євроатлантичного співтовариства — важливо, щоб вони підтримали Україну найближчим часом у процесі приєднання як до Євросоюзу, так і, найголовніше, — до НАТО”, — сказав він.

Васильєв акцентував: важливо, що ці документи, які підписують зараз, не були схожі на Будапештський меморандум, який ні до чого не привів.

“Це рамкові документи, вони дають певне політичне зобов’язання, але й Будапештський меморандум давав політичне зобов’язання. А НАТО — це все-таки вже блок і 5-та стаття, яка зобов’язує всіх членів НАТО захищати країну, на яку напали. Тому, я думаю, Україні треба буде, підписавши один документ, прагнути до підписання ключового — включення України до складу НАТО”, — каже політолог.

За його словами, в угодах із Німеччиною та Францією підписано підтримку вступу України до НАТО.

“Там є декларативна згода про те, що Україна стане членом Європейського Союзу і НАТО. І це дуже добре. Але я б не називав ні один, ні інший документ гарантіями. Тому що це документи, які не гарантують, наприклад, включення Німеччини чи Франції у війну проти Росії, якщо на Україну нападуть. Тому це, скоріше, документ про гарантовану підтримку, але жодних гарантій Україна в результаті цих документів не отримує. Гарантії Україна може отримати тільки тоді, коли набуватиме чинності 5-та стаття НАТО, і коли Україна буде членом цього об’єднання НАТО. Ось тоді це буде справжня гарантія”, — вважає Васильєв.

У цьому випадку, уточнив політолог, це гарантія того, що Україна отримуватиме підтримку озброєнням, забезпечення боєкомплектом і фінансову підтримку.

“Це те, що Україна отримуватиме. І буде гарантована політична підтримка щодо вступу України до Євросоюзу і НАТО. Принаймні, декларація про це є. Але коли це станеться — велике питання. Ці підписані документи треба буде ще підкріплювати додатковими документами і діями нашої дипломатії та вищого політичного керівництва для забезпечення ключової позиції — Україна має бути членом НАТО”, — підсумував Дмитро Васильєв.

Читайте також: Усі розуміють, що Росію краще зупинити в Україні, і не допустити її вторгнення до країн НАТО, — політолог про підсумки Мюнхенської конференції

Як повідомлялося раніше, Норвегія планує укласти угоду про гарантії безпеки з Україною за кілька тижнів. Про це в кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки заявив прем’єр-міністр країни Йонас Гар Стере. Серед держав Скандинавії на підписання аналогічного документа найближчим часом очікує і Данія. Докладніше про умови вже ухвалених угод Києва з Парижем, Берліном і Лондоном — читайте тут.

Прямий ефір