Відкликання Росією ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) та проведення, щоправда, невдале, випробувань носіїв ядерного заряду “Ярс” та “Булава” — це нові спроби ядерного шантажу. Росія здійснює їх регулярно від початку повномасштабного вторгнення в Україну, пом’якшуючи риторику після попереджень або інших сигналів із боку Заходу та частково Китаю. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
На його думку, ще на початку вторгнення Росія була попереджена щодо трьох можливих сценаріїв застосування нею тактичної ядерної зброї.
“Російське керівництво попередили про те, що буде з ним у разі, якщо вони наважаться застосувати тактичну ядерну зброю на території України, тобто безпосередньо у своїй агресивній війні проти Збройних сил України, проти Української держави. Також вони були попереджені про те, що з ними трапиться, якщо вони наважаться застосувати ядерну зброю десь на нейтральній території. Тоді влітку малися на увазі акваторія Чорного моря або острів Зміїний, де не було б жертв серед цивільного населення, але це був би символічний жест. І третій варіант — застосування тактичної ядерної зброї проти країни-члена НАТО. На кожен із них російському керівництву було озвучено абсолютно конкретне попередження. Причому Захід наголосив, що для реалізації цих попереджень Заходу не потрібно буде використовувати свій ядерний арсенал”, — каже гість ефіру.
Він зазначає, що, різко змінивши після цього риторику, Кремль згодом заговорив про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі. Це була нова спроба ядерного шантажу.
“Це була спроба передати, грубо кажучи, контроль над цією зброєю — принаймні формальний — білоруському так званому президенту Лукашенку. Зробити так, щоб у разі чого можна було сказати: “Це не ми запустили, це у Лукашенка питайте, чому він такі рішення ухвалив”. І білоруське керівництво почало розкручувати цю риторику”, — нагадав Жовтенко.
Це, як він пояснює, також “не зайшло”, оскільки Захід відповідав навчаннями та нагадуванням про те, що всі об’єкти можливого розміщення ядерної зброї в Білорусі відомі ще з часів холодної війни. Проте, як зазначає експерт, з того часу РФ так чи інакше постійно повертається до ядерного шантажу. Зокрема, натякаючи на можливість спровокувати техногенну аварію на Запорізькій АЕС. Відкликання ратифікації ДВЗЯВ та випробування ракет — черговий виток шантажу. “Хвороба” Росії, успадкована від СРСР, як каже Жовтенко, полягає в тому, що вона так і не змогла технологічно наздогнати США, тому в неї “постійно крутилася в голові концепція превентивного ядерного удару”.
“І зараз ми бачимо просто симптоми того, що на що хворів ще Радянський Союз і радянське керівництво. Тільки, на відміну від нинішнього російського керівництва в Кремлі, у радянського керівництва були хоч якісь стримувальні чинники, хоча б та ж доктрина загального гарантованого знищення… Той самий Хрущов під час Карибської кризи чудово розумів, чим загрожує ескалація ситуації навіть вербальна, навіть на рівні політичних заяв, де справді реально може бути обмін ядерними ударами між двома ядерними державами”, — коментує гість ефіру.
Жовтенко також наголосив: попри заяву Путіна про те, що у разі ядерної війни росіяни вирушать до раю, пропаганда не підносить жителям РФ використання ядерної зброї як гарантію взаємного знищення. Навпаки, масам дають зрозуміти, що Росія “спопелить Берлін та Вашингтон”і їй за це нічого не буде. Сприйняття ядерної загрози у російських масах відповідне.
“Грубо кажучи, у переважної більшості російського населення немає причинно-наслідкового зв’язку, що якщо буде спроба реалізувати ядерний шантаж на практиці, то Росія залишиться не лише без ядерної зброї, а… й без армії, без силового апарату і без можливості ще колись комусь чимось загрожуватиме. Така неправильна оптика, під якою російське населення дивиться на всі ці речі. Ми бачимо, Росією катаються ці жалюгідні “Жигулі” з якимись панками на даху, і там написано “Сармат” і написано з іншого боку “На Вашингтон”. На такому рівні сприйняття ядерних загроз, швидше за все, домінує у більшості російського населення. А критичного сприйняття цих речей немає. Я думаю, що і в російському керівництві ніхто в рай особливо не поспішає, не кажучи вже про російських громадян”, — заявив Тарас Жовтенко.
Читайте також: Росія провалює ядерні випробування, але, як і раніше, погрожує світу застосувати зброю — розбір експертів (ВІДЕО)
Нагадаємо, експерт з національної безпеки Іван Варченко заявив, що наразі у світі налічується щонайменше вісім ядерних держав, деякі з них ретельно ховають ядерні програми. Щодо Росії, то вона продовжує виробництво ядерної зброї, проте навряд чи буде її застосовувати, оскільки не має підтримки з цього питання з боку країн-партнерів.