Книгу “Найстрашніші дні мого життя” презентували у Києві. Ця збірка — не просто розповідь про звірства російських окупантів в Україні, а й свідчення жертв та очевидців злочинів Росії для подальшого покарання винних, повідомляє FREEДОМ.
Обстріли вокзалу в Краматорську та торгового центру у Кременчуці. Бомбардування центру Чернігова та пологового будинку в Маріуполі. Депортація українських дітей до Росії. Утримання мешканців цілого села у підвалі школи у Ягідному. Переслідування людей та катівні у Херсонській і Харківській областях. Окупація ЧАЕС… Все це — лише мала частина тих злочинів, які вчинила російська армія в Україні:
- “Це був такий жах. 350 людей було закрито у підвалі. Кожному було по 60 кв. см — на стільці можеш сидіти й все. Я називаю це “підвал смерті”. Не було повітря. Ті, хто слабші, задихалися першими, божеволіли та задихалися жителі села. Це такий жах, який нормальній людині навіть у найстрашнішому сні не насниться. Страх смерті: 27 днів ми були там і щодня були впевнені, що ми помремо”, — згадує мешканка села Ягідне Світлана.
- “3 березня 2022 року було завдано авіаудару по центру міста, по спальному району, було скинуто 6 бомб з літака. Під балкон моєї квартири впала бомба, ми з дітьми дивом уціліли. На той момент те, що сталося з нами, переживалося як шок, але я хочу сказати від імені мешканців нашого району, будинку. Багато загиблих, багато постраждалих. Багато хто втратив житло, як і я. Нам дуже хочеться, щоб ті, хто це зробив, були покарані. Тому що це не просто фізичний біль, втрата майна — те, що сталося, у підсвідомості тепер назавжди”, — свідчить мешканка Чернігова Марина Єщенко.
Книга репортажів написана журналістами The Reckoning Project з ініціативи українських та міжнародних медійників, аналітиків та юристів щодо документування воєнних злочинів.
“Ми бачимо свою роль, журналістську та дослідницьку, у тому, щоб допомогти тим, хто пережив, поспілкуватися з тими, хто розслідує ці злочини”, — пояснює співзасновниця, головна редакторка та провідна журналістка міжнародного проєкту “Свідчить Україна” — The Reckoning Project: Ukraine Testifies Наталія Гуменюк.
Вторгнення Росії в Україну стало найбільшим злочином проти людяності в Європі після Другої світової війни. Тому сьогодні перед світовою спільнотою стоїть головне завдання — притягти до відповідальності агресора. З перших місяців деокупації українських територій правоохоронці України тісно співпрацюють з Міжнародним кримінальним судом у питанні розслідування міжнародних злочинів російської армії.
“Покарання для тих, хто це скоїв — саме для цього працює вся система — ці злочини проти гідності, людяності, але також покарання для тих, хто наказував це робити, хто бачив і відвертався”, — говорить генеральний прокурор України Андрій Костін.
Під час зустрічі онлайн з університетською спільнотою Нідерландів президент України Володимир Зеленський заявив, що формат спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України не так важливий. Головне — результат.
“Від назви нічого за змістом не залежить. Головне — це результат, і це найважливіше. Це складна місія. Щоб засудити за первісний злочин — злочин агресії, треба мати знов-таки єдність. Вона нам дуже потрібна. Але це складно, щоби лідери різних держав світу підтримали трибунал, який засудить лідера іншої держави. Навіть якщо вона пішла війною проти свободи та людей іншої держави”, — зазначив президент України Володимир Зеленський.
Своєю чергою глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що група G7 “твердо стоїть” на позиціях створення трибуналу, заснованого на українському законодавстві. При цьому українська влада наполягає на створенні міжнародного суду, схожого на Нюрнберзький трибунал після Другої світової війни. Наполягають в уряді й на передачі в Україну російських активів, щоб допомогти у відновленні країни. З моменту повномасштабного вторгнення Москви внаслідок санкцій США та Європи було заморожено близько 300 млрд євро валютних резервів Центрального банку РФ у всьому світі.
“За півтора року я все ще чую від Європи та Америки: ми працюємо над цим. Бракує волі, щоб дійти до логічного завершення. Тому ми маємо це змінити”, — цитує міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу видання “Дзеркало тижня”.
У середу, 13 вересня, Європейський парламент визнав самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка співучасником війни Росії проти України. Зокрема йдеться про співучасть білоруського уряду в депортації українських дітей. Європарламент вимагає від Міжнародного кримінального суду розглянути питання про видачу міжнародного ордера на арешт Лукашенка.
Читайте також: Лукашенко — співучасник злочинів Путіна в Україні: рішення євродепутатів — в огляді FREEДОМ із Брюсселя (ВІДЕО)
Нагадаємо, за даними заступника голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівника Народного антикризового управління Павла Латушка, 136 тис. людей стали жертвами злочинів проти людяності, скоєних режимом Лукашенка.