Команда Трампа змінила часові рамки розв’язання війни РФ проти України з “24 годин” до кількох місяців. Європейські партнери оцінили це як знак того, що все-таки адміністрація Трампа не відмовиться від підтримки Києва. Принаймні, це не станеться негайно. І розв’язання питання війни протягом кількох місяців виглядає більш раціонально, ніж заява про завершення великої війни за один день. Про це сьогодні, 10 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
Він наголосив, що заява Трампа про намір закінчити війну “за 24 години” від самого початку виглядала нереалістичною.
“Тому що США не мали жодних ефективних важелів впливу на Російську Федерацію. Ці важелі вкрай обмежені, щоб змусити Росію відмовитися від своїх агресивних планів. Ми ж розуміємо, що Росія вибудовувала свої досить складні заходи державного управління не для того, щоб так просто їх злити Трампу, коли той прийде до влади. Навпаки, мета Росії — завищити свою ціну та вимагати від США максимуму поступок”, — сказав Божко.
Трамп же не хоче давати цей максимум, бо якщо Трамп погодиться на поступки, то це американським політикумом буде сприйнято подібно до “ганьби Байдена в Афганістані, на яку так любить посилатися Трамп”.
“Трамп може отримати абсолютно таку саму історію, навіть, можливо, ще і з панікою. І вже точно Трампу не хотілося б повторити шлях Байдена. Для нього іміджеві наслідки сильніші за економічні розрахунки з приводу того, скільки витрачати на війну, скільки не витрачати”, — зазначив Божко.
Спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив про завершення війни протягом 100 днів після інавгурації, яка відбудеться 20 січня.
“Звичайно, це теж не термін закінчення війни. Але це термін, за який стане зрозуміло, які умови висуває Росія в реальності. Думаю, що це основна причина, через яку Трамп збирається зустрічатися з Путіним”, — продовжив політолог.
Трамп розуміє, що Росія намагатиметься для себе виторговувати умови закінчення війни. І з думки Трампа, як бізнес-діяча, це виглядає досить раціональною угодою.
“А з погляду російського керівництва, яке замішане на ФСБшно-КДБешних дріжджах, яке складається не з бізнесменів, це виглядає зворотним чином. Вони вважають, що США хочуть, щоб Росія уклала якусь угоду, а це означає, що Росія на коні, це момент слабкості не Росії, а Заходу. Для Росії важливий іміджевий удар по Заходу, що по Україні Захід програв. Трамп же хоче якого завгодно кінця, але тільки не такого, який буде виглядати як поразка Заходу”, — пояснив Божко.
Він вважає, що Трамп хоче реалізувати середній сценарій.
“Типу сторони просто заспокоїлися, розійшлися по казармах. Далі ми, США, якось спробуємо увімкнути такі системи їхніх стосунків, які не дадуть їм змоги розпочати нову війну”, — схарактеризував експерт.
Але Росія роками вибудовувала політику, яка дасть їй змогу уникнути можливих ризиків, пов’язаних з американським тиском.
“І тому США не зможуть так просто притиснути Росію в нинішньому становищі. Так, можливо, США могли б притиснути Росію у 2014-2015 роках. Поки Росія не провела акти імпортозаміщення, перенаправлення торгових потоків в Азію, це було більш реалістичним. Нині ж у США немає жодних інструментів тиску на РФ, окрім як підтримувати далі Збройні сили України та конструкцію української державності загалом”, — резюмував Ярослав Божко.
Читайте також: У Трампа змінюється підхід до війни Росії проти України — розбір
Нагадаємо, під час передвиборчої кампанії кандидат у президенти США Дональд Трамп говорив, що в разі його обрання доб’ється завершення війни Росії проти України “за 24 години”. Але на пресконференції 7 січня він висловив сподівання, що на завершення війни в нього є пів року, а мирні переговори щодо України можуть початися незабаром після його вступу на посаду.
8 січня спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що ставить собі за мету протягом 100 днів після інавгурації Дональда Трампа знайти спосіб розв’язання повномасштабної війни РФ проти України.
В одній з останніх заяв Дональд Трамп повідомив, що вже працює над організацією зустрічі з кремлівським диктатором Путіним.
Читайте також: Трамп переконаний, що Україна не повинна бути в НАТО, і бачить у цьому питанні розмінну монету, — політолог