Зернова угода: як Україна експортує агропродукцію — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

“Зерновий коридор”, створений для експорту врожаю із заблокованих українських портів, відновив свою роботу. Про це заявив президент Туреччини Реджеп Ердоган після телефонної розмови із президентом Володимиром Путіним. Те, що Росія відновлює свою участь у зерновій угоді, підтвердили й у Кремлі. Хоча минулого тижня Путін стверджував, що Росія більше не братиме участі у зерновій угоді, передає FREEДОМ.

В уряді України повідомили, що черговий караван суден з українським продовольством пройде через гуманітарний коридор у Чорному морі вже 3 листопада.

“По “зерновому коридору” пройдуть 8 суден із сільгосппродукцією. Ми отримали підтвердження від ООН. Також завтра будуть проведені перевірки у Босфорі”, — поінформував міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Про те, що зернова ініціатива продовжить свою роботу, напередодні оголосила Анкара. Президент Туреччини після телефонної розмови з Путіним сказав, що турецькі суховантажі й надалі возитимуть українське зерно.

“Після телефонної розмови, яку ми провели з президентом Росії Володимиром Путіним, міністр оборони Росії пан Шойгу зателефонував до нашого міністра національної оборони і сказав, що перевезення зерна триватимуть, як було погоджено раніше”, — зазначив Ердоган.

І це на тлі гучних заяв Путіна про те, що після вибухів у Севастополі Росія припиняє свою участь у зерновій угоді та вимагає від Києва письмових гарантій безпеки.

Причому Москва сама з лютого блокує українські порти та завдає ударів по критичній інфраструктурі. За два дні з того часу, як Росія призупинила участь у зерновій ініціативі, через “коридор” в обох напрямках пройшли 17 суден.

У Мінінфраструктури України повідомили, що 1 листопада з портів “Чорноморськ” та “Південний” вийшли ще три судна, на яких 85 тис. тонн агропродукції для Лівії та Марокко. На завантаження прийшли два танкери, які повезуть олію до Йорданії та Румунії.

Попри те, що “зерновий коридор” працював, на вихід Росії з угоди відреагували й страховики, які підняли ціни на послуги, та світові ринки.

“Якщо ми говоримо про ціну всередині України, то вона знижується, бо з’являється новий урожай і його нема куди подіти. Якщо ми говоримо про світові ціни, то ціни, звісно, ​​зростають. Якщо подивитися, як ринки відреагували на заяву Росії про вихід, то ф’ючерси і в Чикаго, і в Парижі зросли на кілька відсотків. Однозначно ці вкидання з боку Росії дуже підігрівають ціни”, — наголосив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

Щоби забезпечити безперебійний експорт української пшениці та запобігти світовій продовольчій кризі, потрібно розробити механізм покарання Росії у разі порушення домовленостей, вважає президент України Володимир Зеленський.

“Потрібен надійний та довгостроковий захист “зернового коридору”. Росія має чітко знати, що вона отримає жорстку відповідь від усього світу на будь-які кроки, які порушують наш експорт продовольства. Це буквально питання життя десятків мільйонів людей”, — заявив глава держави.

Політологи вважають, що окрім санкційного тиску, який, безумовно, чинить Захід на країну-агресора, потрібно прагнути тотальної ізоляції Росії.

“Президент України Зеленський закликав виключити Росію з G20 (“Великої двадцятки”), на мою думку, це справедливо. Взагалі подальша ізоляція Росії, не вдавати, що це нормально і прийнятно, треба виключати Росію з усіх інституцій, розривати з нею всі відносини, тому що вона є загрозою для всього світу”, — наголосив політолог-міжнародник Петро Олещук.

Тим часом за 3 місяці роботи “зернового коридору” 422 судна вивезли з українських портів майже 10 млн тонн агропродукції, підрахували в українському уряді. Ця цифра могла б бути ще на третину більшою, якби російська сторона не гальмувала процес.

Читайте також: Путін не хоче сваритися з Ердоганом: політолог про рішення РФ повернутися до зернової угоди (ВІДЕО)

Прямий ефір