“Зернова угода”: два шляхи, як змусити Росію виконувати домовленості, назвала Трофімцева

Ілюстративне фото: agropolit.com

Є два шляхи забезпечення “зернового коридору” з України — політичний та військовий. Про це сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила в. о. міністра аграрної політики та продовольства України у 2019 році, посол з особливих доручень у Міністерстві закордонних справ України Ольга Трофімцева.

Вона зазначила, що, як видно, Росія працює виключно методами шантажу та терору мирного населення й абсолютно не поважає якихось міжнародних домовленостей.

“Ми це бачили і раніше, і попереджали про це також. Пан Зеленський теж сказав, що це в принципі було очікувано, що будуть провокації, вигадуватимуться які завгодно казки для того, щоб намагатися зірвати роботу цього “зернового коридору”. Змусити (виконувати домовленості — ред.) Росію є два шляхи — дипломатичний чи військовий. Військовий шлях передбачає певні успіхи сил армії України, в яку ми віримо. А з іншого боку, я розглядала б на місці наших міжнародних партнерів, зокрема НАТО та ООН, можливості використання таких механізмів, які використовувалися під час війни в Перській затоці. А саме це була операція Prime Chance (“Прайм Ченс”) після нападу на нафтовий танкер, коли були військові конвої, які супроводжували танкери з нафтою. Можливо, це може бути одним із варіантів такого забезпечення безпеки експорту продовольства. Тому що насправді дійсно поки що я не бачу, щоб Росія поводилася якось по-іншому, ніж як держава-терорист, з яким домовлятися про щось, як ми бачимо, практично неможливо”, — сказала Трофімцева.

Пані посол підкреслила, що Росія має зрозуміти, що її шантаж є неприйнятним, а реакція на нього буде дуже жорсткою.

“Одним із найважливіших є загальна рішучість, щоб російська сторона бачила і розуміла, що ніхто на ці всі їхні якісь фантастичні казки не поведеться. А що реакція буде не лише з української сторони, а й із боку світової спільноти, з боку ООН, з боку тієї ж Туреччини, як одного з головних партнерів-посередників щодо “зернової угоди”. Що реакція буде досить жорсткою. І Туреччина тут, справді, я впевнена, докладає всіх зусиль, бо вони одні з найбільш зацікавлених сторін у тому, щоб ця “зернова угода” та “зерновий коридор” працювали. Це дуже важливо. Дуже важливо, щоб ми виступали єдиним фронтом, давали Росії розуміти, що шантаж є неприйнятним і що у відповідь на шантаж ніхто цього шантажу не боїться, а навпаки, реакція буде”, — заявила вона.

На думку ексміністерки, слід розглядати різні варіанти, зокрема й, можливо, озброєних конвоїв.

“Тому що це звичайний товарний експорт, який має відбуватися, і який не має відношення, якщо вже так брати до бойових дій, де Росія зазнає поразки, і тому в цій агонії намагається вигадувати якісь речі та тиснути просто на Україну іншими способами, які їй доступні”, — резюмувала Ольга Трофімцева.

Читайте також: Наслідки будуть драматичні, — Трофімцева про зрив Росією “зернової угоди”

Нагадаємо, 22 липня в Стамбулі за пропозиції Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та харчових продуктів із українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”. Зерновий коридор запрацював від 1 серпня, коли перше судно з українським продовольством вийшло з порту Одеси.

Зазначимо, що дія зернової угоди мала завершитись у листопаді поточного року, і Росія погрожувала вийти з угоди неодноразово.

Як повідомлялося раніше, понад мільйон тонн агропродукції стоїть на кораблях у Босфорі, і ще мільйони заблоковані в одеських портах.

За даними Міністерства інфраструктури України, через те, що українська сторона станом на сьогодні, 30 жовтня, не має дозволів від Спільного координаційного центру на проходження безпечним коридором та проведення інспекцій, 218 суден фактично заблоковані на своїх поточних позиціях.

Читайте також: Закликаю всі держави вимагати від Росії припинити свої “голодні ігри”, — Кулеба про вихід РФ із зернової угоди

Прямий ефір