Ситуація навколо експортної зернової ініціативи напружена, Росія робить усе, щоб загальмувати український експорт продовольства. Про це сьогодні, 21 жовтня, у своєму зверненні за підсумками 240 доби війни заявив президент України Володимир Зеленський, інформує FREEДОМ.
“Цими тижнями стає дедалі напруженішою ситуація навколо експортної зернової ініціативи. Ворог робить усе, щоб загальмувати наш експорт продовольства. Вважаю, що цими діями Росія абсолютно свідомо розпалює продовольчу кризу, щоб вона стала такою ж гострою, якою була в першій половині цього року”, — сказав лідер України.
Він зазначив, що на сьогодні понад 150 суден перебувають у черзі, щоб виконати контрактні зобов’язання з постачання української агропродукції. Ця штучна черга виникла лише через те, що Росія свідомо затримує проходження кораблів.
“Кожен день перебування суден із продовольством у черзі означає зростання соціальної та політичної напруги в країнах, що споживають нашу агропродукцію. Ось лише деякі держави, у які затримується експорт продовольства з вини Росії: Єгипет, Туніс, Алжир, Марокко, Ліван, Ірак, Китай, Бангладеш, Індонезія. Наші партнери — ООН, Туреччина та інші — повністю поінформовані щодо цієї ситуації”, – сказав Володимир Зеленський.
За час роботи зернової ініціативи через дії РФ Україна недоекспортувала близько 3 мільйонів тонн продовольства — це річний обсяг споживання для 10 мільйонів людей.
“Росія робить усе, щоб як мінімум сотні тисяч із цих людей стали вимушеними мігрантами, які шукатимуть притулку в тій же Туреччині чи в країнах ЄС, або загинуть від голоду. А ми ж із партнерами маємо зробити все, щоб зернова ініціатива не тільки збереглась, а й щоб працювала на 100% потужності. Право на їжу й на життя без голоду — це фундаментальні права для абсолютно кожної людини на землі. І тому російські намагання загострити продовольчу кризу — це агресія також проти кожної людини на землі”, — наголосив Володимир Зеленський.
Голова Української держави провів сьогодні нове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Основні пункти порядку денного: захист українського неба від ворожих ракет і дронів, захист об’єктів інфраструктури, ураження позицій російських окупантів, просування ЗСУ і все необхідне для забезпечення армії.
Президент України також провів сьогодні зустріч із представниками Конгресу США, що прибули до Києва. Володимир Зеленський подякував їм за незмінну двопартійну підтримку. Учасники зустрічі обговорили протиповітряну й протиракетну оборону, а також фінансову підтримку, політичну взаємодію, те, яких нових антиєвропейських та антидемократичних кроків слід очікувати від Росії та її спільників у терорі. Торкнулися тематики іранського постачання для російського терору.
“Сьогодні ж цей терор проти нашої інфраструктури, проти нашої енергетики буде обговорювати Рада безпеки ООН. Засідання скликається на вимогу нашої держави, відбудеться о 22:00”, — сказав глава держави.
Володимир Зеленський зустрівся з президенткою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо. ЄБРР уже надає фінансову підтримку «Укренерго», має всі дані щодо того, яких кроків Україна потребує для відновлення енергетики й обʼєктів соціальної сфери, для будівництва житла для українців. Погодили позиції напередодні конференції щодо відбудови України, яка має відбутися в Німеччині 25 жовтня.
Президент України також нагадав, що сьогодні протягом дня повітряна тривога оголошувалась у більшості регіонів України, є нові збиття безпілотників і ворожої авіації.
На сході та півдні України тривають активні бойові дії. ЗСУ зберігають ініціативу.
“І ще одне. Сьогодні уряд ухвалив важливе рішення, яке стосується десятків тисяч українських студентів. Тих, чий дім на тимчасово окупованій території або в районах поруч із фронтом, а також дітей загиблих захисників і захисниць України, членів сімей учасників бойових дій. Всі вони будуть переведені з контрактної форми навчання на бюджетну у наших університетах і коледжах. Деталі щодо цього рішення має оприлюднити Міністерство освіти і науки України”, — повідомив Володимир Зеленський.