Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 28 травня, відвідав Брюссель (Бельгія). Глава Української держави провів зустрічі з прем’єр-міністром Бельгії Александром Де Кроо та королем Філіпом. Подробиці про результати візиту дізнавався спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сізов.
10-річний договір про співпрацю у сфері безпеки та довготривалої підтримки було підписано сьогодні у Брюсселі під час незапланованого візиту президента України Володимира Зеленського.
“У цій угоді ми фокусуємося на тому, що потрібно вашим Збройним силам для захисту своїх людей. Мається на увазі протиповітряна оборона. Мається на увазі артилерія. Мається на увазі бронетехніка. Також F-16, про які ми говорили раніше. Ці літаки F-16 будуть передані Україні у найкоротший термін. Наша мета — надати перший літак до кінця цього, 2024 року, — заявив прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо.
Договір передбачає, що лише цього року Україна отримає допомоги на суму щонайменше 1 млрд євро, а також 30 літаків F-16 до 2028 року. Президент України Володимир Зеленський говорив у Брюсселі й про майбутній саміт миру, який відбудеться у Швейцарії у червні. Він розповів про спроби Росії зірвати ці переговори та про бажання бачити на них президента США Джозефа Байдена.
“Наразі ситуація дуже проста. Є саміт, організований усім світом. І, зрештою, буде щось, що намагається провести Росія. Я вважаю, що президент Байден потрібен саміту миру, потрібний іншим лідерам, які відстежують реакцію Сполучених Штатів Америки. Його неприсутність — це те, чому аплодуватиме Путін, особисто аплодуватиме і стоячи”, — зазначив Зеленський.
Цього ж дня у Брюсселі відбулася зустріч міністрів оборони країн-членів Європейського Союзу. На ній обговорювалося питання скасування обмежень на використання західної зброї для ударів по військових цілях на російській території. Запит України на скасування цього обмеження підтримав і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
“Це агресивна війна. Росія напала на іншу країну, вдерлася до іншої країни. Україна має, згідно з міжнародним правом, право на самооборону, може захищати себе. А право на самооборону включає також поразку цілей за межами України, законних військових цілей усередині Росії. І це особливо актуально зараз, бо найважчі бої зараз тривають у Харківській області — ближче до українсько-російського кордону”, — наголосив він.
Наразі обмеження низки країн на використання зброї за цілями на території Росії створюють труднощі для оборони України та дають перевагу агресору, який найчастіше безкарно обстрілює прикордонні території України.
“Нещодавня атака на будівельний супермаркет. Все було висаджено в повітря: діти, люди, цивільні, і ви не можете їм відповісти. Ви отримуєте знімки із супутника від своєї розвідки, але ви нічого не можете зробити для відповіді. Я вважаю, що це нечесно”, — звернув увагу Володимир Зеленський.
Поки що Україна може відповідати зброєю власного виробництва, але президент України вважає, що можливості цієї зброї скоро зростуть значно.
“Це шлях від того, що говорять не чіпати їхні об’єкти, до того, що ми можемо використовувати вашу зброю проти російських загарбників. Це довгий шлях, і ми намагаємося зробити його коротшим і швидшим. Я впевнений, що результат буде позитивним. Як за нашими партнерами, так і нашою індустрією”, — акцентував Зеленський.
Україна забезпечує собі стабільне постачання озброєнь та міцні союзницькі відносини.
Читайте також: Доленосний день для України та Бельгії — заяви лідерів після підписання угоди з безпеки (ВІДЕО)
Нагадаємо, під час робочого візиту до Бельгії президент України Володимир Зеленський мав аудієнцію у Його Величності короля бельгійців Філіпа.
Також Зеленський ознайомився із процесом підготовки літаків F-16 для України на бельгійському аеродромі “Мелсбрук”.
Читайте також: 30 F-16 та підтримка впродовж десятиріччя: Україна та Бельгія уклали безпекову угоду (ВІДЕО)