Зеленський у Сінгапурі: навіщо країнам Азії розуміти виклики, що постали перед Україною, пояснили експерти

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський днями відвідав кілька країн Південно-Східної Азії. Як зазначають експерти, Україні зараз дуже важливо долучити якомога більше держав світу до діалогу на Глобальному саміті миру, що відбудеться у Швейцарії в середині червня.

Щоб пояснити, що відбувається в Україні впродовж двох років російської агресії, а також що потрібно зробити, щоб це припинилося, з багатьма лідерами країн або їхніми високими представниками президент України намагається зустрітися особисто.

Позитивним приводом для таких зустрічей, серед іншого, став Азійський саміт з питань безпеки “Діалог Шангрі-Ла” в Сінгапурі.

Україна прокладає дипломатичні мости до Азійсько-Тихоокеанського регіону

Президент України Володимир Зеленський 1 червня зустрівся з обраним президентом Індонезії Прабово Субіанто, якого ще раз привітав із перемогою на виборах у березні цього року.

Лідери обговорили прогрес у реалізації української формули миру, яку Зеленський презентував саме під час онлайн-звернення до учасників саміту G20 (“Великої двадцятки”) в Індонезії 2022 року.

Глава Української держави висловив сподівання на участь Індонезії в Глобальному саміті миру на найвищому рівні.

“Під час зустрічі було обговорено напрями двостороннього співробітництва. Зокрема, Зеленський наголосив, що, незважаючи на спроби Росії перешкоджати цивільному судноплавству в Чорному морі, Україна готова наростити постачання сільськогосподарської продукції в Індонезію”, — повідомили у пресслужбі президента України.

Президент наголосив, що Україна зацікавлена в розвитку відносин з Асоціацією держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) і прагне отримати статус Секторального діалогового партнера асоціації.

На полях саміту “Діалог Шангрі-Ла” президент України також провів зустріч із президентом Демократичної Республіки Тимор-Лешті Жозе Мануелем Рамушем-Ортою, яка стала першою в історії двосторонніх відносин. Країна підтвердила свою участь у Саміті миру. Глава Української держави висловив готовність розвивати двостороннє співробітництво з Тимором-Лешті, зокрема в напрямку постачання аграрної продукції, а також запросив президента країни відвідати Україну.

За словами Зеленського, конференція в Сінгапурі — ключовий майданчик для тем безпеки в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

“Глобальна безпека неможлива, коли найбільша країна світу ігнорує визнані кордони, міжнародне право і Статут ООН, шантажує голодом, темрявою і ядерною зброєю. Відновлення справедливого миру в Україні, забезпечення глобальної продовольчої та ядерної безпеки — завдання Глобального саміту миру в Швейцарії. Саме тому нам важливо буде почути голос Азіатсько-Тихоокеанського регіону”, — написав президент України в Telegram.

Серед учасників конференції були міністр оборони США Ллойд Остін і міністр оборони Китаю Дун Цзюнь. Одне з ключових питань — надання допомоги Україні. Темою зустрічі з Остіном стали оборонні потреби України та підготовка угоди про безпеку між країнами.

Зеленський також подякував американському лідеру Джо Байдену за ухвалення важливого рішення щодо захисних ударів американською зброєю по території ворога для ефективної протидії російським спробам розширювати зону бойових дій.

Також у Сінгапурі Володимир Зеленський провів зустріч із двопартійною делегацією Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США на чолі з його головою, членом Республіканської партії Майком Макколом. Зеленський поінформував учасників зустрічі про ситуацію на передовій. Вони обговорили ключові напрямки подальшої військової допомоги Україні, зокрема в посиленні протиповітряної оборони (ППО) додатковими системами і ракетами до них.

Під час конференції Зеленський виступив перед більш ніж 500 делегатами приблизно з 40 країн.

“Рівно 28 років тому в ці дні Україна передала Росії свої останні ядерні боєголовки відповідно до багатосторонньої міжнародної угоди. І саме Росія спробувала стерти Україну з політичної карти світу… Путін вважає, що йому дозволено робити що завгодно. До середини 2020-х років Росія принесла війну на нашу землю. Війну, якої ми ніколи не хотіли, не провокували. І вона переросла в найпідступніше вторгнення, яке Європа пережила з часів Другої світової війни”, — заявив президент України.

Після участі в саміті “Діалог Шангрі-Ла” Володимир Зеленський здійснив візит до Республіки Філіппіни. У Манілі український лідер провів зустріч із президентом цієї країни Фердинандом Маркосом-молодшим, що стала першою в історії двосторонніх відносин.

Глава Української держави висловив подяку президенту Філіппін за підтримку територіальної цілісності та суверенітету України, а також важливих резолюцій ООН, що засуджують російську агресію.

“Дуже радий бути вперше у вашій країні. Вдячні за вашу чітку позицію щодо агресії РФ проти нашої країни”, — наголосив Зеленський.

Глава держави поінформував про відкриття Посольства України в Республіці Філіппіни вже цього року, що має посилити співробітництво між державами, а також розповів про підготовку до першого Глобального саміту миру та наголосив на важливості представлення країн Південно-Східної Азії на цьому заході. Філіппіни погодилися взяти участь у ньому.

Як повідомлялося, вже 15 країн підписали з Україною угоди про співпрацю у сфері безпеки. Угоди передбачають довгострокову допомогу Києву — оборонну, економічну та гуманітарну. П’ять із тих угод підписано під час закордонного турне Володимира Зеленського.

Коментарі експертів

Про результати поїздок Володимира Зеленського до країн Південно-Східної Азії, а також можливі закриті зустрічі з лідерами різних країн в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Петро Олещук, політолог, доктор політичних наук;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”.

ПЕТРО ОЛЕЩУК: Україні важливо підтримувати відносини з усіма потенційними союзниками

— Підсумки будуть зрозумілі вже найближчим часом, коли ми побачимо представництво регіону на міжнародному Саміті миру, який має відбутися буквально за два тижні у Швейцарії.

Участь президента України у відповідних заходах, візит до Південно-Східної Азії — все це частина підготовки України до цього саміту, який справді важливий.

Росія дійсно докладає всіх зусиль для того, щоб цей саміт зірвати, зробити менш представницьким. РФ підключила зв’язки з Китаєм для того, щоб використати його вплив на проведення цього саміту.

У саміті візьмуть участь Філіппіни — важлива для нас держава, один із найважливіших партнерів США в Тихоокеанському регіоні. Це держава, на яку США роблять ставку з точки зору забезпечення стабільності в регіоні, стримування Китаю. Для України важливо встановлювати і підтримувати відносини з усіма потенційними союзниками, які протистоять “осі зла”.

Я думаю, що це один із найголовніших і основних підсумків поїздки Зеленського. А також, звісно, підсумком буде і участь держав цього регіону в Саміті миру, і те, наскільки активно вони долучаться до роботи цього саміту.

ІГОР ПОПОВ: Формула миру України — корисний інструмент і для інших країн

— Дуже важливо, що Володимир Зеленський особисто взяв участь у форумі конференції “Діалог Шангрі-Ла”. Зараз перед президентом стоять два великі завдання.

Перше завдання — це організація участі країн регіону в Глобальному саміті миру в Швейцарії. Підтверджується дедалі більша кількість делегацій. Але особисті запрошення і контакти, звісно, допоможуть збільшити кількість делегацій і підвищити рівень представництва.

Друге завдання — президент Зеленський презентував українську формулу миру безпосередньо як її автор саме міністрам оборони, радникам з питань безпеки. Адже це оптимальний і єдиний спосіб завершення війни. І щобільше, ми презентуємо формулу миру як універсальний інструмент для розв’язання інших війн.

У Сінгапурі відбувся спеціальний захід для міністрів і керівників держав. Він закритий для преси та інших учасників. І ми розуміємо, що там обговорювали дуже серйозні речі в неофіційній обстановці. І український президент саме тому приїхав туди, щоб зустрітися з усіма делегаціями саме в неофіційній атмосфері.

Кремль досить нервово реагує і на новини останніх днів про те, що західні партнери зняли обмеження на застосування зброї щодо їхнього угруповання на території Російської Федерації. Ми бачимо дуже ревне ставлення керівництва Росії до проведення Глобального саміту миру. У Кремлі не очікували такої великої явки, такої успішної підготовки саміту. І справді, і МЗС, і спецслужби Російської Федерації працюють на те, щоб максимально нашкодити проведенню форуму, вмовляють країни, з якими в них є свої контакти, щоб вони знизили представництво або взагалі відмовилися від участі.

Звичайно, Москва з увагою стежить за пересуваннями нашого президента, який останніми днями провів просто рекордну кількість результативних зустрічей на високому рівні.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Країни Азійсько-Тихоокеанського регіону активно розвивають свою економіку і є перспективними для співпраці

— Половина формули миру Володимира Зеленського, а саме глобальні пункти, стосуються не тільки наших найближчих країн-партнерів і друзів. Вони стосуються і жителів абсолютно різних країн світу, на різних континентах. Якщо брати гуманітарну складову, то для нас і для всього світу важливо, щоб судноплавство Чорним морем було відкрите. Тому що наше зерно рятує від голоду понад 2 мільйони людей на кількох континентах.

Друге питання – енергетичної ядерної безпеки в контексті того, що Російська Федерація незаконно захопила найбільшу атомну електростанцію в Європі, шість енергоблоків Запорізької АЕС. Хто може спрогнозувати дії Російської Федерації як держави-терориста і спонсора тероризму, адже ніхто не керує вітром?

Я думаю, навіть країни Середньої Азії не можуть себе почувати в цілковитій безпеці, якщо станеться ядерний удар по ЗАЕС. Тому ці питання стосуються не тільки країн Балтії, Польщі, Румунії, яким не потрібно доводити і пояснювати, що таке путінський режим і сам Путін. Але й країн глобального Півдня, які перебувають у сфері геополітичного впливу Радянського Союзу, а тепер путінської Росії, — це Азійсько-Тихоокеанський регіон.

Це дуже цікаві країни. Подивіться на їхній економічний потенціал. Та ж Малайзія вже за всіма критеріями може, в принципі, входити, наприклад, у ту саму “Велику сімку”, щонайменше, у G-20 почуватися дуже комфортно. Індонезія, Сінгапур, Філіппіни, які є, в принципі, досить серйозними союзниками західного світу.

США — морська держава, яка завжди стримувала сухопутну державу — Китай. Починаючи від Японії, Південної Кореї, Тайваню, Філіппін — це все той самий морський стримувальний пояс, яким США і партнери сковують військово-морський потенціал Китаю.

Візити президента Зеленського — точно в ціль. Це країни, які зараз задають економічний розпорядок усьому світу, найбільш динамічно розвиваються. І тому перспектива взаємин України з цими країнами дуже важлива. Вона донесена особисто українським президентом. І якщо ці країни підтримають формулу миру і візьмуть участь у відповідному саміті, це ще більше зблизить економічно і політично країни.

Я думаю, що дуже скоро і вже навіть у країнах Азійсько-Тихоокеанського регіону не треба буде пояснювати, що таке путінська Росія, чому світ має поставити Путіна на місце і закінчувати з цим терористичним режимом.

Читайте також: Основні завдання візиту президента Зеленського до Сінгапуру перелічив експерт

Прямий ефір