Президент України Володимир Зеленський у межах участі в саміті Україна — Балкани в Афінах сьогодні, 22 серпня, провів зустрічі із прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем, президенткою Республіки Молдова Маєю Санду, прем’єр-міністром Республіки Північна Македонія Димитаром Ковачевським, президентом Чорногорії Яковом Мілатовичем. Про це повідомляє FREEДОМ з посиланням на пресслужбу глави держави.
Зеленський розповів Пленковичу про ситуацію на полі бою, наступальні кроки української армії та проблеми, з якими вона стикається. Він також поінформував співрозмовника про підготовку української енергосистеми й протиповітряної оборони (ППО) до осінньо-зимового періоду.
Зеленський подякував Хорватії за підготовку нового оборонного пакета для України, який міститиме важливі складові. Сторони обговорили подальший розвиток оборонної співпраці двох держав.
Президент докладно поінформував прем’єр-міністра Хорватії про незаконне блокування Росією судноплавства в Чорному морі та масовані ракетні удари РФ по портовій інфраструктурі України, які ставлять під загрозу світову продовольчу безпеку.
Зеленський наголосив, що Україна готова й надалі залишатися гарантом глобальної продовольчої безпеки й зацікавлена в пошуку нових шляхів постачання продовольства на світові ринки, одним із яких може стати Хорватія. Хорватська сторона підтвердила готовність надавати порти на Дунаї та в Адріатичному морі для транспортування українського зерна.
Президент України та прем’єр-міністр Хорватії обговорили геополітичні та інші виклики, які спричинила російська агресія проти України. Вони скоординували кроки з подальшої взаємодії на міжнародній арені.
Глава держави окремо наголосив на важливості хорватського досвіду у сфері гуманітарного розмінування й подякував за практичну допомогу та лідерство Хорватії щодо розмінування українських територій. Було відзначено важливість проведення Міжнародної донорської конференції з гуманітарного розмінування, яка відбудеться в жовтні у Загребі.
Зеленський окремо подякував Хорватії та хорватському народу за особливу турботу про вимушених переселенців з України.
Глави Української та Молдавської держав торкнулися актуальних питань двосторонньої співпраці, регіональної безпеки, спільної протидії агресивній політиці Кремля та російському гібридному впливу.
Сторони обговорили взаємодію двох країн у створенні альтернативних маршрутів експорту українського збіжжя після блокування Росією Чорноморської зернової ініціативи.
Президенти також зупинилися на важливому питанні інтеграції України й Молдови у Європейський Союз і спільних викликах на цьому шляху.
Зеленський і Санду відзначили активний розвиток політичного діалогу між країнами та обговорили подальші контакти, зокрема участь Молдови у третьому саміті міжнародної Кримської платформи у Києві 23 серпня.
Глава держави подякував очільнику уряду Північної Македонії за незмінну й принципову підтримку територіальної цілісності й суверенітету України.
Лідери обговорили ситуацію на полі бою. Президент звернув увагу на нарощування виробництва Росією ракет із використанням західних компонентів.
Зеленський подякував Ковачевському за оборонну підтримку, зокрема підготовку нового пакету допомоги. Сторони обговорили розвиток подальшої співпраці між державами у сфері оборони.
Лідери зазначили, що інтеграція у Європейський Союз є спільною метою двох країн, і погодилися координувати зусилля на цьому шляху.
Глава Української держави подякував за гуманітарну, військову та політичну підтримку з боку Чорногорії під час повномасштабної російської агресії.
Зеленський подякував Мілатовичу за підтримку України з боку Чорногорії на шляху до НАТО та за приєднання країни до Спільної декларації про безпекові гарантії, ухваленої на саміті НАТО у Вільнюсі (Литва) лідерами G7.
Сторони обговорили підтримку з боку Чорногорії в реалізації української формули миру та подальші кроки з підготовки до Глобального саміту миру.
Зеленський подякував за майбутню участь Мілатовича в онлайн-режимі у третьому саміті Кримської платформи 23 серпня поточного року.
Президенти обговорили розширення двосторонньої співпраці між Україною та Чорногорією.
Лідери також приділили окрему увагу питанню забезпечення вимушених переселенців з України в Чорногорії.
Читайте також: “Зерновий коридор”, формула миру і євроінтеграція: Зеленський зустрівся з Урсулою фон дер Ляєн