Під час робочої поїздки до Дніпропетровської області сьогодні, 8 червня, президент України Володимир Зеленський провів зустріч у форматі відеоконференції з представниками світової спільноти політичних і громадських діячів, лідерами думок та експертами у сфері захисту довкілля. Про це інформує FREEДОМ з посиланням на пресслужбу президента України.
У зустрічі взяли участь понад 60 світових політичних і громадських діячів:
- віцеспікерка Європейського парламенту (ЄП) Гайді Гаутала;
- екоактивіст Грета Тунберг;
- ексвіцепрем’єр-міністерка та ексміністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем;
- президент Ірландії у 1990 — 1997 роках Мері Робінсон;
- керівниця відділу з питань України Європейської служби зовнішньої діяльності ЄС Петра Гомбалова;
- генеральний секретар Європейського екологічного бюро (EEB) Патрік тен Брінк;
- регіональний директор Всесвітнього фонду дикої природи у країнах Центральної та Східної Європи Андреас Бекман;
- колишній посол Франції з питань зміни клімату, генеральний директор Європейського кліматичного фонду Лоуренс Тубіана;
- посол Європейського кліматичного пакту Анібет Ін’янг Нтуй (Нігерія).
Ексвіцепрем’єр-міністерка та ексміністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем зауважила, що одним із десяти пунктів запропонованої президентом України формули миру є боротьба з екоцидом і невідкладні заходи із захисту природи.
“Нам потрібна спільна відповідь на ці загрози нашій екології. Нам потрібні механізми покарання за ці злочини проти людяності й проти природи. І, безперечно, підтримка — коштами, знаннями, досвідом, технологіями”, — сказала вона.
Маргот Вальстрем висловила переконання, що всі екоактивісти солідарні з Україною й готові всіляко допомагати їй конкретними справами.
Віцепрезидент Європейського парламенту Гайді Гаутала зі свого боку зауважила, що ЄП має сприяти притягненню винних до відповідальності за знищення дамби Каховської ГЕС, яке, за її словами, є найтяжчим екологічним злочином цієї війни.
“Це не просто трагічна втрата життів цивільних людей — це довготривалі наслідки для довкілля, це воєнний злочин, і я думаю, що в Міжнародному кримінальному суді прокурор уже збирає докази без будь-якого зволікання. Російська агресія також підпадає під визначення екоциду, і Європейський парламент уже закликав до визнання екоциду та засудження цього злочину за міжнародними законами й міжнародним правом”, — сказала вона.
Гайді Гаутала запевнила, що Європарламент продовжить підтримувати Україну в боротьбі за свободу стільки, скільки буде потрібно.
Колишній президент Ірландії, ексголова Міжнародного інституту навколишнього середовища та розвитку Мері Робінсон висловила переконання в необхідності діяти рішуче, щоб притягти до відповідальності всіх винних у воєнних злочинах, зокрема й у катастрофі на Каховській ГЕС.
“Ми підтримуємо незалежний трибунал щодо злочину агресії, ми в повній солідарності з вами та українським народом”, — зазначила вона.
Колишній посол Франції з питань зміни клімату, генеральний директор Європейського кліматичного фонду Лоуренс Тубіана акцентувала, що сьогодні українці переживають екоцид у найширшому розумінні цього слова. На її переконання, екологічна спільнота має відповісти на заклик Володимира Зеленського тиснути на міжнародні організації, щоб отримати доступ до тимчасово окупованих територій України.
“Підтримати громади, відбудовуючи вашу країну. Підтримати вас у цих зусиллях, допомагаючи вченим, дослідникам оцінити те, що сталося з водними ресурсами, продовольчими ресурсами, біорозмаїттям. Це людська трагедія, але також і катастрофа для сільського господарства, водного господарства, енергетики”, — наголосила Лоуренс Тубіана.
Екоактивістка Грета Тунберг висловила співчуття всім українцям у зв’язку з подіями, які відбуваються вже понад рік, а також з екологічною катастрофою через підрив Каховської ГЕС. Вона заявила, що готова тиснути на відповідні організації й прагне отримати рекомендації, чим саме може допомогти.
Володимир Зеленський висловився за проведення зустрічі на базі Офісу президента, на якій буде озвучено пропозиції екоактивістів і представлено детальний план дій.
“Авжеж, хотілося б запросити вас в Україну, щоб зустріч була дуже практичною й фаховою. Тут потрібен план дій щодо відновлення водосховища, відновлення дамби й подолання наслідків цієї катастрофи”, — сказав глава держави.
Президент також запропонував представникам екоспільноти долучитися до питання подолання дефіциту води — як питної, так і технічної — у постраждалих від катастрофи регіонах України. Він зазначив, що наслідком браку води може стати дефіцит аграрної продукції, від чого страждатимуть країни Глобального Півдня й деякі європейські держави.
Читайте також: Каховське водосховище стало могилою для мільйонів живих істот, — Зеленський у зверненні до світової екологічної спільноти