Зеленський обговорив вихід Росії із зернової угоди з прем’єр-міністром Ефіопії

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 20 липня, провів першу в історії двосторонніх відносин телефонну розмову з прем’єр-міністром Ефіопії Абієм Ахмедом Алі. Про це повідомляє FREEДОМ з посиланням на пресслужбу глави держави.

Зеленський поінформував співрозмовника про односторонній вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи, незаконне блокування судноплавства, обстріли портової та енергетичної інфраструктури України.

Президент зазначив, що в межах Чорноморської зернової ініціативи Україна доправила до Ефіопії майже 300 тис. т продовольства і ще 90 тис. т зерна в межах гуманітарної ініціативи Grain from Ukraine.

Глава держави наголосив, що Україна готова й надалі залишатися гарантом світової продовольчої безпеки та зацікавлена в розвитку двосторонніх відносин з Ефіопією у сферах безпеки, цифровізації тощо. 

Зеленський також акцентував на необхідності створення майданчика для діалогу з країнами Африки.

“Голос Ефіопії, Африканського Союзу, усієї Африки дуже важливий для нас”, — зазначив Зеленський. 

Співрозмовники обговорили підготовку до Глобального саміту миру. Президент запросив Абія Ахмеда Алі відвідати Україну.

Читайте також: Безпекові гарантії потрібні Україні вже сьогодні: Жовква провів розмову зі спеціальним радником прем’єр-міністра Фінляндії

Як повідомлялося раніше, у Кремлі заявили, що не мають наміру більше брати участь у Чорноморській зерновій ініціативі (зернова угода), термін дії якої закінчився 17 липня. Мовляв, умови, які висувала Москва, не виконано.

18-20 липня Росія “підкріпила” свою позицію виходу з угоди ракетним обстрілом інфраструктури Одеського морського торгового порту.

При цьому РФ має намір повернутися в зернову угоду за умови виконання низки своїх умов.

Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій, зокрема:

  • підключення “Россельхозбанка” до системи розрахунків SWIFT;
  • відновлення поставок у Росію сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, що потрапило під західні санкції;
  • скасування обмежень на страхування і перестрахування російських суден із зерном і зняття заборони на їхній доступ у порти;
  • розблокування зарубіжних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив;
  • відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.
Прямий ефір