Кремль не полишає спроб дестабілізувати політичну ситуацію в Україні. Згідно з оприлюдненими даними Комітету з питань розвідки при президентові України, у найближчі два місяці Росія планує спецоперацію “Майдан-3”, загальний бюджет якої має становити до 1,5 млрд дол.
Головна мета гібридних атак — політичне керівництво України та особисто президент Володимир Зеленський.
Уявна нелегітимність Зеленського
“Україна не проводить вибори” — наратив, який ось уже кілька місяців активно використовує кремлівська пропаганда. Нібито, згідно з Конституцією, президент України обирається на п’ять років, і термін перебування чинного глави держави Володимира Зеленського мав би завершитися 20 травня 2024 року. Саме таку фабулу, за даними СБУ, планують використати російські спецслужби в новій спецоперації “Майдан-3”.
“За задумом противника, на першу половину червня ситуацію в нашій державі вдасться розхитати. І тоді, скориставшись цим, Україні буде завдано воєнного ураження на сході. У цьому і є ключова ідея їхньої операції”, — йдеться в заяві Комітету з питань розвідки при президентові України.
Головне завдання російського ІПСО — деморалізація українців і придушення їхнього опору. Адже на полі бою російській армії це зробити не вдається. Для поширення дезінформації про мобілізацію, легітимність української влади, а також ядерний шантаж росіяни планують використовувати соціальні мережі, зокрема Telegram.
“Росія не мала стратегічного успіху всі ці три роки, стільки буде війні скоро. Вони вирішили розхитувати суспільство, розхитувати тил, щоб полегшити це завдання. Але поки що ми не бачимо жодних ознак того, що в суспільстві дійсно виникли сумніви, чи є легітимним парламент”, — сказав народний депутат України Вадим Галайчук.
1,5 млрд доларів, як повідомляють спецслужби, Кремль спрямував на свій план із дестабілізації українського суспільства. Черговий дерибан російського державного бюджету ведеться під контролем першого заступника керівника адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка і колишнього помічника Путіна Владислава Суркова.
1,5 млрд доларів на дестабілізацію українського суспільства, і це в той момент, коли частина Росії через тотальну корупцію і недбалість чиновників пішла під воду, а росіяни, які залишилися без житла, скаржаться на бездіяльність влади. У Кремлі реально розраховують, що зможуть розхитати в такий спосіб ситуацію в Україні та, скориставшись цим “хитанням”, завдати урахування на полі бою. У цьому ключова ідея чергової “спеціальної операції”.
Путін продовжує робити величезну помилку. Річ у тім, що в Кремлі досі міряють ситуацію в Україні за своєю палатою. Там, мабуть, вважають, що раз у влади в Росії немає впевненої підтримки, то і в Україні має бути так само. Логіка тут така — поширювати надумані аргументи уявної нелегітимності президента України, який до того ж є і верховним головнокомандувачем, щоб спровокувати фейковий протестний рух.
Спроби Росії посіяти смуту серед громадян України та західних партнерів — безглузді, впевнені експерти. Адже всі дії української влади абсолютно законні, на відміну від російських, де під бажання кремлівського диктатора переписують головний закон країни — Конституцію, щоб обнулити терміни його перебування на посаді президента. Наприкінці липня 2023 року спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук пояснював, що Конституція України не забороняє проведення виборів під час війни. Водночас заборона міститься саме в законі “Про правовий режим воєнного стану”.
“Прямо заборонено законом про воєнний стан проведення виборів. І оскільки законодавство, яке регулює вибори, має цілу низку вимог щодо того, як і за якими стандартами вони проводяться, ми теж прекрасно розуміємо, що забезпечити ці стандарти неможливо. Зрештою є положення в законодавстві, як і в Конституції, щодо парламенту. Наприклад, прямо є норма, яка передбачає заборону в період воєнного стану проводити вибори. З цим, звісно, погодилися і наші партнери”, — пояснив нардеп Вадим Галайчук.
Крім того, пункт 4 статті 11 Конституції твердить:
“Повноваження Президента України, передбачені Конституцією України, в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені”.
У Конституції сказано, що президент виконує свої повноваження до того, як посаду обійме наступний новообраний президент України. Тобто не до закінчення свого терміну, а до того, як наступний обійме посаду. Тому президент України буде легітимним і після 20 травня 2024 року.
“У цьому питанні існує принцип безперервності влади – не може бути правового вакууму, коли повноваження закінчилися, а нова влада не з’явилася. Щодо повноважень парламенту під час воєнного стану дуже детально прописано, що якщо це відбувається під час воєнного стану, то повноваження продовжуються до часу обрання нового парламенту. Що стосується президента, то стаття трохи в інших формулюваннях говорить про те, що президент не може нікому передавати свої повноваження – їх передають лише новообраному президенту”, — говорить експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
Росіяни вже намагалися розхитати подібну ситуацію на початку 2024 року, коли фіктивно роздмухували скандал із відставкою головкома Валерія Залужного і закликали виходити на протести проти влади. Ані сам Валерій Залужний, ані його прихильники – ніхто не брав у цьому цирку участь, тож черговий план росіян було зруйновано.
Небезпечні вибори
Чому зараз не можна фізично провести вибори? Під час повномасштабної війни неможливо організувати справедливу процедуру голосування. Бо для цього, як мінімум, необхідно надати безперешкодний доступ до дільниць українським військовим. Що є неможливим, адже в такому разі оголиться фронт.
Однак навіть за умови залучення всіх громадян України гарантувати безпеку учасників процесу неможливо: частина території окупована Росією, а інші міста в будь-який момент можуть опинитися під російським обстрілом. Ба більше, російська армія, яка регулярно завдає ударів по цивільних об’єктах в Україні, у день голосування однозначно битиме по містах, щоб зірвати виборчий процес.
Крім того, у воєнний час витрати на проведення виборів невиправдані, адже Україна зараз насамперед сконцентрована на боротьбі за своє існування.
Також сотня українських громадських організацій висловилися проти проведення голосування під час війни, підписавши спільну заяву. Важливо зазначити, що в Україні вкрай активне громадянське суспільство, до якого прислухаються представники влади, а не навпаки.
На думку експертів, Володимир Зеленський має незаперечну легітимність усередині країни.
“Наші громадяни чудово розуміють, що саме президент несе персональну відповідальність за більшість і успіхів, і недоліків, які є в країні. Однак, довіра до нього дуже висока. Рівень внутрішньої легітимності дуже високий і з боку населення, і з боку елітних груп”, — каже Ігор Попов.
Немає сумнівів у легітимності української влади й у західних союзників.
“Зовнішня легітимність президента точно так само підтвердиться тим, що і після 20 травня у нього буде такий самий високий рівень зустрічей. У червні заплановано багато дуже статусних заходів — конференція з відновлення України в Берліні, засідання “Великої Сімки” в Італії, Глобальний саміт миру. Природно, це буде найяскравішим підтвердженням зовнішньої легітимності”, — вважає Попов.
На думку експертів, щільність інформаційного вогню з боку РФ посилиться до 20 травня, а після того, як в Україні не відбудеться ні путчу, ні повстання, — зійде нанівець. Російські пропагандистські мережі перебувають у стадії повної готовності.
“Сьогодні ми бачимо активізацію російських інформаційних кампаній, які супроводжують і реальні фізичні дії. Кількість російських обстрілів і атак підкріплюється величезним числом інформаційних кампаній. Відбувається такий супровід. Українцям потрібно бути інформаційно озброєними, дотримуватися інформаційної гігієни, вчитися медіаграмотності, щоб не довіряти неприродним медійним сплескам, які періодично спостерігаються в соціальних мережах”, — каже експерт із протидії дезінформації Андрій Шаповалов.
Справжня нелегітимність Путіна
Чинна російська влада якраз і є нелегітимною, підкреслюють експерти. Адже всі вибори, починаючи з 2018 року, в Росії були проведені з урахуванням незаконного голосування на тимчасово окупованих територіях – Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також Криму.
“Парламентська асамблея Ради Європи не визнає легітимність Володимира Путіна як президента Російської Федерації та повторює заклик до держав-членів і спостерігачів у Раді Європи, а також Європейського Союзу припинити з ним усі контакти, за винятком контактів із гуманітарними цілями та цілями, спрямованими на мир”, — ідеться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи від 17 квітня 2024 року.
Експерти зазначили, що сьогодні Кремлю нічого не залишається, як намагатися перемикнути увагу росіян з російського диктатора, якого весь цивілізований світ вважає нелегітимним, на внутрішню політику України.
Читайте також: До 20 травня російська пропаганда розгойдуватиме ситуацію навколо теми президентських виборів в Україні — розбір Попова