Розроблення “зеленої” стратегії України на майбутні 20 років обговорять у Києві та Гаазі на Міжнародному форумі сталого розвитку. Як трансформується українська економіка після перемоги у війні, і яких результатів у “зеленому” переході країни досягли вже сьогодні, інформує FREEДОМ.
Україна досягне кліматичної нейтральності до 2060 року. Іншими словами, викиди парникових газів в атмосферу врівноважать такою самою кількістю цих газів, які з атмосфери витягують. Національну економічну стратегію на наступне десятиліття Кабінет міністрів України затвердив у березні 2021 року. Бізнес почав готуватися до трансформацій, але після початку повномасштабної війни все змінилося — підприємцям довелося думати про виживання.
“У нас до 24 лютого 2022 року в багатьох компаній були плани щодо переходу, але були потрібні досить великі інвестиції. Тому зараз, вкладаючи нові гроші, будуючи нове, можна відбудовувати за новими стандартами. В економічній стратегії робитиметься ставка на зелений тренд, це вже певний вектор для країни. І ми будуємо наше майбутнє сучасним”, — зазначив директор Офісу підтримки реформ Міністерства економіки України Денис Шемякін.
Сьогодні українські бізнесмени вкладають мільйони гривень у сонячні електростанції: енергію використовують для потреб власних підприємств або продають іншим споживачам за “зеленим” тарифом. За оцінками голови енергетичного комітету Верховної Ради Андрія Геруса, за 2023 рік в Україні побудують до 1000 МВт “зеленої” генерації. Це близько 7% усієї споживаної за рік електроенергії.
“Не варто недооцінювати будівництво такої розподіленої генерації, коли цим займаються тисячі й тисячі різних суб’єктів або домогосподарств, або бізнесу, тому що зараз це вже дійсно набуло великих масштабів, і малий, середній, великий бізнес — ті, які зазвичай є споживачами, встановлюють обладнання та генерують електроенергію для своїх потреб, а надлишки можуть віддавати в мережу”, — заявив Герус.
“Зелений перехід” України — це не тільки внесок в екологію, а й черговий крок до енергетичної незалежності від Росії. А дотримання європейського “зеленого” курсу — невіддільна частина інтеграційного шляху України.
“Енергетична незалежність України — складова енергетичної безпеки Європи. Енергетика — це велика частина потенціалу української інтеграції в європейський і світовий економічний простір, наша ексклюзивна можливість побудувати потужний економічний фундамент нашого довгострокового національного успіху”, — сказав в інтерв’ю для NV Бізнес підприємець, експерт у сфері енергетики Олександр Кацуба.
Потенціал реконструкції українських міст, зниження викидів вуглекислого газу, фінансування відновлення агробізнесу — ці теми стануть основними на Міжнародному форумі сталого розвитку. Він пройде 20 і 21 вересня в Києві та Гаазі. Учасники форуму — представники бізнесу, співробітники профільних міністерств, громадський сектор та іноземні експерти планують розробити “зелену” стратегію розвитку України на 20 років.
“Ми хочемо зібратися поговорити, але зробити практичним це обговорення, щоб були практичні рішення. І ці практичні рішення, цю “зелену” стратегію, ми передамо на розгляд уряду і будемо впроваджувати. Тобто, це буде покроковий план, дорожня карта, яка буде спрямована на те, щоб дати чіткі орієнтири, куди рухатися Україні для відновлення. Питання не тільки в євроінтеграції, а й у відновленні, залученні інвестицій, впровадженні спільних рішень”, — пояснила виконавча директорка ГО “Асоціація експертів зі сталого розвитку” Яна Коньок.
За результатами конференції з відновлення України, яка відбулася в Лондоні в червні 2023 року, союзники зобов’язалися виділити Києву 60 млрд доларів. В офісі президента України заявили, що ці гроші потрібні для реалізації так званого “зеленого” плану Маршалла.
Читайте також: Як працює Чорнобильська АЕС після деокупації — подробиці
Нагадаємо, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що основний масив закордонних інвестицій надходитиме в енергетичний та аграрний сектори, а також військово-промисловий комплекс (ВПК) України.