Кремль зацікавлений у впливі на країни Африки та Латинської Америки з кількох причин. Насамперед Росії потрібні голоси цих країн в ООН, також вона зацікавлена в корисних копалинах континентів. Але Україна, як і Захід, має активно протистояти поширенню російських наративів у цих державах. Таку думку в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA висловив політолог, керівник Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Він наголосив, що зовнішньополітична активність президента України Володимира Зеленського на африканському та латиноамериканському напрямках дуже важлива, бо це міжнародні регіони, в яких активно працює Росія. А за умов нинішньої ізоляції Кремль намагається розширити коло своїх умовних союзників саме в Африці та Латинській Америці.
“Для чого це потрібно Росії? Щоб використати голоси цих країн, а їх кілька десятків, під час голосування в ООН. Ну, і, звичайно, росіян цікавлять природні ресурси, особливо африканські”, — пояснив Фесенко.
Для впливу на країни Африки та Латинської Америки росіяни використовують свої традиційні методи — гроші, корупцію, підкуп. Крім того, Росія грає на антиколоніальних і антиімперіалістичних настроях цих народів.
“У цих країнах є недовіра, що історично склалася, до держав, чиїми колоніями вони були. І ставлення до Заходу дуже стримане, підозріле. А Росію вони сприймають як спадкоємця Радянського Союзу і як соратника в антиімперіалістичній боротьбі”, — уточнив політолог.
Політичне завдання України на міжнародній арені — щоб увесь світ знав про жахіття російської агресії. Про це мають знати й народи Африки та Латинської Америки.
“Нам треба показувати, що саме Росія зараз діє як справжнісінький імперіаліст, як держава, яка захоплює чужі території, використовує методи кривавої війни. Це важливо політично”, — сказав експерт.
Для України також важлива економічна співпраця з країнами Африки та Латинської Америки — ці країни мають багаті природні ресурси, а також є одними з головних імпортерів української сільгосппродукції і не тільки.
“Це дуже важливий напрямок зовнішньої політики України. І невипадково Володимир Зеленський приділяє зараз цим регіонам особливу увагу. Здавалося б, це далеко від нас. Це ніби не стосується Європи, безпосередньо не пов’язане з нинішньою російською агресією. Але якраз у широкому міжнародному контексті це теж працює на наші інтереси та на ослаблення позиції Росії”, — резюмував Фесенко.
Нагадаємо, з усієї фінансової допомоги, яку отримують африканські країни, від Росії надходить лише 1%. Але Кремль намагається заманити країни Африки в зону свого впливу, по-перше, через пропаганду (нагадуючи африканцям про їхнє колоніальне минуле, американське рабство, нагнітаючи старі образи). По-друге, постачанням зброї до африканських країн. По-третє, інвестуванням у видобуток та купівлею африканських природних ресурсів.
Крім того, Африка — це й тема для внутрішнього російського споживача. Кремль хоче показати своєму населенню та всьому світу, що Росія не повністю ізольована.
Читайте також: Україна залишає за собою право використовувати інші інструменти, окрім політико-дипломатичного шляху — Томак про деокупацію Криму