На початку липня Україна підписала з Польщею безпекову угоду. Глава польського уряду Дональд Туск тоді заявив, що Варшава залучить союзників по НАТО для обговорення можливого збиття російських ракет і дронів над територією України. На це покладає надії й президент Володимир Зеленський.
Водночас низка країн НАТО проти, на їхню думку, такі дії можуть бути розцінені як пряма участь Альянсу у війні з Росією.
За і проти
Після підписання угоди про безпеку між Варшавою і Києвом польський прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що Польща відкрита для подібної співпраці, але необхідне схвалення з боку Північноатлантичного Альянсу.
“Ми довгий час розмовляємо про ідею, яка народилася у Варшаві, — про ідею реагування НАТО на ракетні атаки, якщо йдеться про ракети, що летять у напрямку Польщі та ще перебувають на території України. З такою думкою, щоб пробувати їх збити, не чекаючи, коли вони залетять на натовську територію, а ще над українською землею. І це здається абсолютно логічним. Польща була першою країною, яка почала про це з Україною це говорити. Нам потрібна для цього однозначна співпраця в рамках НАТО, тому що такого типу акції все-таки вимагають спільної натовської відповідальності”, — прокоментував Дональд Туск.
Міністр нацбезпеки Польщі Владислав Косиняк-Камиш зазначив, що Варшава не ухвалюватиме такого рішення одноосібно.
“Якщо Альянс не ухвалює таких рішень, то Польща в жодному разі не повинна одноосібно ухвалювати такі рішення”, — заявив Владислав Косиняк-Камиш.
Одразу після підписання безпекової угоди між Києвом і Варшавою, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс не втручатиметься у війну. А якщо Польща почне збивати російські ракети — це буде розцінюватися як вступ у конфлікт.
“НАТО буде підтримувати Україну і ми зараз збільшили свою підтримку, зокрема шляхом різних систем ППО. Звичайно, F-16 також є важливим у цьому контексті. Ми надамо і більше наземних систем ППО та боєприпаси до тих, які є”, — наголосив Столтенберг.
У США зазначили, що якщо Польща почне збивати російські ракети над територією України — це може призвести до ескалації.
“Ми хочемо шукати способи зробити Україну ефективною, але ми не хочемо ескалації. Це було б недобре для українців, це було б недобре для поляків, це було б недобре для всіх”, — заявив представник Білого дому з питань нацбезпеки Джон Кірбі.
На нещодавній пресконференції президент України Володимир Зеленський сказав, що питання ліквідації російських ракет Варшавою –- це ще одна “червона лінія”, але також це питання безпеки Польщі, тому що російські ракети вже вдиралися на територію цієї країни.
“У нас просто різні думки на цей напрямок, скажімо так. Я вважаю, що це було б справедливо для безпеки як західної частини нашої держави (там, де газосховища), так і Польщі, якщо Польща буде нам допомагати збивати ракети, які летять саме в напрямку Польщі”, — заявив Володимир Зеленський.
Також він сказав, що ракети неодноразово прилітали по газосховищах у західній частині України, якими користуються країни НАТО.
“Мені здається, що цей скепсис до України повинен буде зменшуватися. Тому що якщо ми не захистимо наші газосховища, то ці країни в опалювальний сезон залишаться без газу. Найближчі наші сусіди”, — наголосив Зеленський.
Про те, що Польща є прифронтовою державою і російські ракети порушують її повітряний простір, говорить і польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський.
“Наша дилема полягає в наступному. Якщо ми будемо збивати їх тільки тоді, коли вони входять у наш повітряний простір, то уламки становлять загрозу для наших громадян і для нашої власності”, — сказав міністр.
Читайте також: Фронт, військова допомога і дипломатія: велика пресконференція президента Зеленського — головне
Думки експертів
У чому важливість підписаної безпекової угоди між Києвом і Варшавою? Як Польща може допомогти ППО України? Чому низка держав НАТО проти того, щоб Польща збивала російські ракети над територією України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Володимир Хандогій, колишній надзвичайний і повноважний посол України;
- Пітер Дікінсон, редактор української служби Atlantic Council;
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна”;
- Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
ВОЛОДИМИР ХАНДОГІЙ: В Альянсі немає консенсусу щодо того, щоб Польща збивала російські ракети
— Польща — член НАТО і вона пов’язана певною мірою тими вимогами, які висуває Альянс до ведення військових операцій. Тут ідеться про політичне рішення.
Якщо припустити, що Польща якоюсь мірою братиме участь у захисті українського неба шляхом ліквідації ракет, які заходять з її боку або ще якимось чином, то для цього потрібне рішення НАТО як організації. Польща сама не може ухвалювати такі рішення. В Альянсі не існує щодо цього консенсусу, тому очікувати якогось зрушення найближчим часом, я думаю, не доводиться.
Зараз відбувається еволюція позиції окремих країн НАТО з питань глибини завдання ударів західною зброєю по території РФ. Ще донедавна була тотальна заборона на використання далекобійної зброї по військових об’єктах, які знаходяться на території Росії, а зараз уже деякі обмеження знято, хоча їх явно недостатньо, і робота в цьому напрямку триває. Україна зможе переконати західних партнерів, що обмеження, які існують на сьогодні, явно грають на руку агресору.
У країнах Заходу існує страх ескалації. Я думаю, у Путіна вистачить розуму не замишляти якісь дії проти потужного оборонного союзу, яким є НАТО.
ПІТЕР ДІКІНСОН: НАТО чекає ще більшої ескалації з боку РФ
— Я думаю, коли-небудь рішення про те, щоб Польща збивала російські ракети, буде ухвалено. Країни Заходу, ймовірно, чекають якихось дій з боку Росії, які вже не дадуть їм вибору. Західні союзники ухвалили рішення про передачу Україні зброї тільки після повномасштабного російського вторгнення у 2022 році. До цього низка держав були проти. Вони не хотіли провокувати Путіна.
Росія почала найбільше військове вторгнення в Європі після Другої світової війни й Захід зрозумів, що потрібно дати зброю Україні. Я думаю, тут буде схожа ситуація. Союзники чекають ескалації з боку Росії, щоб дати “зелене світло”. На жаль, це може коштувати життів українців.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Удар може бути завдано по території Польщі
— Польща — найближчий сусід України, який надавав всебічну допомогу з перших днів повномасштабного вторгнення РФ. Рішення, яке вирізняє цей договір з-поміж інших, — створення Українського легіону саме на території Польщі, на чому особливо наголошував президент України Володимир Зеленський. Це в певному сенсі відсилання до польської історії — до легіонів поляків, які формувалися за кордоном для боротьби за свободу своєї країни. Дуже символічно.
Добре, що в цей договір включено діалог про те, як допомагати протиповітряній обороні України. Прем’єр Дональд Туск говорить про те, що немає жодних ілюзій і буде досить важко просувати рішення про те, щоб збивати російські ракети. Але те, що Польща пішла на цей крок і включила цю можливість в угоду — дуже показово.
З іншого боку, ми можемо говорити про те, що польське ППО не збивало досі навіть ті ракети, які залітали в повітряний простір країни. І сам по собі цей зсув і готовність просувати ці інтереси в рамках НАТО — це, як на мене, досить показовий момент.
Протиповітряна оборона Польщі змушена зараз працювати досить напружено у зв’язку з масованими ракетними та дроновими атаками Росії по території України. Це в будь-якому разі випробування. І ілюзії щодо того, що удару не може бути завдано по території Польщі, я думаю, вже ні в кого й немає. Ми бачимо, що Путін постійно випробовує на міцність країни Заходу і робить провокації.
ІГОР ПОПОВ: Поки зарано говорити про те, що Польща збиватиме російські ракети
— У нас уже понад 20 безпекових угод і у Вашингтоні їх об’єднали в Український договір, щоб уся допомога союзників була скоординованою і системною. Польща — найближчий партнер України, який є хабом для надання військової допомоги.
Щодо можливості роботи польської ППО над Україною, то поки що заявлено, що сторони тільки опрацьовуватимуть це питання. Звісно, ми хотіли б, щоб уже сьогодні чи завтра польські війська збивали російські ракети над територією України, але поки що про це говорити зарано.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Можливо, найближчим часом буде позитивне рішення
— Було ухвалено рішення про створення Українського легіону на території Польщі. Звичайно, це дуже позитивне рішення для України. По-перше, йдеться про те, що ця бригада буде підготовлена безпосередньо на полігонах країни НАТО. Крім того, буде матеріально-технічне оснащення. І головне — це гарантії країн НАТО в моменті проведення навчання та оснащення Збройних сил України ЗСУ. Це позитивний досвід.
Важливим результатом зустрічі українського президента з польськими колегами стало те, що польська сторона змінила риторику про захист неба над Україною. До цього часу Польща займала прямо протилежну позицію в цьому питанні.
На жаль, саме реакція США поставила на паузу спільне українсько-польське рішення про можливість прикриття логістичних та інфраструктурних об’єктів на території України в західних областях: Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській. Зараз позиція Польщі радикально змінилася. Можливо, вже найближчим часом ситуація зміниться в інтересах України.
Читайте також: “Напруженість” на кордоні з Білоруссю і можливість відкритого вступу Лукашенка у війну проти України проаналізували експерти